Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Katalonii…

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Katalonii…

… ale balibyście się zapytać. To właśnie prezentują nasi koledzy z BlogFCB.com w pierwszej częśći serii artykułów o Katalonii, rodzinnym domu FC Barcelony. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Być Katalończykiem, to brzmi dumnie. Czemu? Katalończycy są nacją bardzo specyficzną na tle innych europejskich państw. Ich „odmienność” poparta jest wieloma przykładami, a ich geneza ma podłoże w prawie każdej dziedzinie życia. Od wieków Katalonia dumnie rosła w siłę, nabierając cech charakterystycznych tylko dla niej, przeżywając ciężkie chwile, które paradoksalnie wzmacniały jej jedność. Nierzadko była to jedność jedynie społeczna, kulturowa. Bywały także okresy w historii, kiedy bycie Katalończykiem było niejako jednoznaczne z wyrokiem śmierci. Aby poznać istotę Katalonii, trzeba poznać jej historię, kulturę, politykę. Najpierw jednak zamierzam Was, drodzy Czytelnicy, zaznajomić z podstawowymi informacjami na temat tego pięknego regionu. Mam nadzieję, że pozwoli Wam poznać wyjątkowość i być może, zarazić się sympatią do Katalonii.

Katalonia, mimo że nie ma ku temu stosownego statusu prawnego, to państwo. Zamieszkiwane przez ponad siedem milionów mieszkańców. Obecnie posiada status Wspólnoty Autonomicznej w ramach Królestwa Hiszpanii. Znaczy to, ni mniej ni więcej, że jest częścią Hiszpanii, posiadając przy tym szereg swoich, autonomicznych, praw. Położona jest na północnym wschodzie Półwyspu Iberyjskiego, nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, w dolinie rzeki Ebro. Graniczy z Francją i Andorą.

Czytaj całość na BlogFCB.com

Źródło: BlogFCB.com


 

Oglądaj mecze Barcy za darmo

Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w STS TV
Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w Fortuna TV

Kursy na mecze Barcy

Kursy bukmacherskie La Liga

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB