24.07.2022, g. 01:00
Mecz towarzyski
Real Madryt vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
28dn.8godz.16min.
12.45 X3.25 22.85 Odbierz 2720 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Historia serwisu

Historia serwisu
Serwis DumaKatalonii.pl był z początku stroną traktowaną jako zwykłe hobby. Jego pierwotna wersja znajdowała się pod adresem FCB.vgh.pl, który być może aktywny jest jeszcze do dziś.
 
Początki
 
Wszystko zaczęło się 20 lipca 2010 roku, wtedy to światło dzienne ujrzał nasz pierwszy news, a FC Barcelona była w trakcie przygotowań do nowego sezonu ze swoim nowym nabytkiem, brazylijskim skrzydłowym Adriano.
Jednak pod wspomnianym adresem strona długo nie gościła. Żmudne i czasochłonne dodawanie wiadomości, aktualizowanie tabeli i innych części strony oraz brak dostępu do FTP spowodowały chęć spróbowania czegoś innego, jednak zapału ani trochę nie ostudziły. I tak 8 września pojawiła się ostatnia wiadomość na FCB.vgh.pl, a strona zaczęła odtąd funkcjonować pod adresem DumaKatalonii.cba.pl.

Od samego początku stronę prowadził jedynie Przemek, a że chciał znaleźć grono czytelników – zaczął reklamować serwis na innych stronach. Prowadzenie serwisu w pojedynkę było trudne, ale z czasem zgłaszali się chętni do zasilenia składu redakcji. Niestety, w większości były to osoby ze słomianym zapalem, także nie zagościły tutaj na długo. Jednak po kilku miesiącach statystyki odwiedzin wciąż rosły, co dobrze rokowało na przyszłość.

 
Pierwsze zmiany i nowości, pierwszy rok za nami

W lutym 2011 roku zaszły kolejne zmiany w wyglądzie strony i od jej wnętrza. Z powdu zmiany silnika straciliśmy też znaczną część newsów napisanych jesienią 2010 i zimą 2011 roku. Zmieniliśmy też adres na obecny – DumaKatalonii.pl. Jedną z aktywniej działających osób w tym okresie istnienia serwisu był Graf3r, który zajmował się szukaniem chętnych do pisania newsów, a i sam pisał kiedy mógł.

Pewnego lutowego wieczora razem z Graf3rem założyliśmy pokój w grze Haxball i graliśmy jako drużyna DumaKatalonii.pl. W pewnym momencie dołączył do nas gracz o nicku Xavi (Rafał). Podzielił się z nami spostrzeżeniami dotyczącymi serwisu i 25 lutego dołączył do naszej skromnej ekipy jako osoba najbardziej znająca się na sprawach technicznych.

Wiosna 2011 to dla nas przede wszystkim intensywny okres związany z serią Gran Derbi i wiadomością o chorobie nowotworowej Érica Abidala. Ale to właśnie wiosna przyniosła do nas kolejny powiew świeżości. Pod koniec marca rozpoczęliśmy tłumaczenie co ciekawszych odcinków Crackòvii, w czym bardzo mocno pomagała nam Gosia Kotala.

 
Wszystko grało bardzo ładnie, a Rafał na spółkę z Przemkiem zaczęli myśleć nad kolejnymi zmianami na stronie – nad nową szatą graficzną. Prace te nie zawsze szły jak z płatka, ale po wielu przerwach w łączności z siecią i godzinach spędzonych nad projektem, w końcu światło dzienne ujrzała nowa odsłona DumaKatalonii.pl. A stało się to o godzinie 21:35, 7 maja 2011 roku, kilka dni po tym jak FC Barcelona wywalczyła awans do finału Ligi Mistrzów na Wembley.
 
Pod górkę
 
Nowa szata graficzna nie powalała, ale bez dwóch zdań była lepsza od poprzedniej, co przełożyło się na stopniowy wzrost odwiedzin. Wszystko zostało lekko zahamowane 8 października 2011 kiedy nasza strona padła ofiarą ataku hakerskiego i była nieaktywna przez kilkanaście godzin.
 
Kiedy uporaliśmy się z usterkami, wszystko wróciło do normy, a statystyki ponownie zaczęły rosnąć do tego stopnia, że na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia wykorzystaliśmy cały dostępny miesięczny transfer danych. Niewiele pomogło wykupienie dodatkowego transferu, ale i z tym sobie poradziliśmy – kiedy strona była niedostępna, informacje o FC Barcelonie publikowaliśmy w formie notatek na naszym profilu na Facebooku. Wtedy jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się zakupić nowy serwer, a na dobry początek roku zaproponowaliśmy Wam kupno koszulki La manita dels títols 2011.
 
DumaKatalonii.pl 2.0
 
10 kwietnia 2012 światło dzienne ujrzała nowa wersja naszego serwisu, nad którą pracowaliśmy już od dosyć długiego czasu. Zmienił się silnik strony, ale najważniejszą zmianą była odświeżona szata graficzna, która prezentowała się najlepiej spośród wszystkich poprzednich. Teraz łatwiej znaleźć było interesujące statystyki, a na wierzchu znajdowały się też informacje o kontuzjach czy karykatury.
 
Z czasem rozpoczęliśmy nasze dzienne podsumowania, Tot en un – wszystko w jednym, w których każdy chętny otrzymuje na swoją skrzynkę mailową listę wszystkich newsów z danego dnia. Wraz z zakończeniem sezonu 2011/2012 zaproponowaliśmy Wam zakup koszulki Gràcies, Pep!, co zbiegło się w czasie z nawiązaniem współpracy z organizacją Nigdy więcej. Razem promujemy hasło Wykop rasizm ze stadionów.
 
Więcej niż serwis
 
Motto to zaczerpnięte z hasła Mes que un club staramy się na bieżąco realizować i dlatego nie ograniczamy się jedynie do pisania informacji o FC Barcelonie, ale chcemy być bliżej naszych czytelników. Organizowaliśmy już różne konkursy, w których do wygrania były między innymi autografy piłkarzy FC Barcelony, zorganizowaliśmy konkurs z okazji Dnia Dziecka, a także wspieraliśmy akcję Wszystkie kolory świata organizowaną przez UNICEF, zorganizowaliśmy wysyłkę słów wsparcia dla Érica Abidala i rozpoczęliśmy charytatywną zbiórkę pieniędzy. Ostatnio podjęliśmy się wykonania opasek solidarnosciowych dla Tito Vilanovy – z sukcesem, bo udało się ich wykonać ponad 600. Wszystkie akcje, w których braliśmy udział, znajdziecie tutaj.
 
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w przeszłości i obecnie wspomagali powstawanie i rozwój serwisu DumaKatalonii.pl. Wszystkich byłych i obecnych członków redakcji znajdziecie tutaj. Bez nich nasz serwis dziś nie wyglądałby tak samo.
 
Tak wyglądał nasz serwis w przeszłości:
 

 

 

 

Kursy na mecze FC Barcelony

FC Barcelona - Rayo Vallecano

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

14/08/2022 / 18:00

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.