1dn.23godz.25min.

Euro 2012 – Grupa A, 2. kolejka

Rozpoczęła się druga kolejka fazy grupowej Euro 2012. Grecja przegrała z Czechami i szanse na awans ma minimalne. Natomiast Polska pokazała swój potenciał i nie dała się Rosji, remisując ważne spotkanie. Nikt nie zapewnił sobie jeszcze gry w ćwierćfinale, rozstrzygnie ostatnia kolejka. Poniżej przedstawiamy podsumowanie wczorajszych spotkań.

Grecja 1 – 2 Czechy

Ten mecz zaczął się bardzo zaskakująco, bo już w 6. minucie spotkania Czesi prowadzili 2-0! Najpierw Petr Jiráček dopadł do prostopadłej piłki i w sytuacji sam na sam pokonał Kostasa Chalkiasa, a potem Theodor Gebre Selassie włączył się do akcji ofensywnej na prawym skrzydle i tuż przed linią końcową zagrał piłkę przed bramkę, a tam z najbliższej odległości wpakował ją Václav Pilař. Dla Greków był to niesamowity cios po którym nie mogli się bardzo długo podnieść.

Z biegiem czasu Grecja próbowała swoich szans, aby strzelić kontaktową bramkę. Jednakże obrona Czechów pracowała bardzo dobrze i nie dopuszczała rywali do swojego pola karnego. Jakby nieszczęścia było mało… W 22. minucie nastąpiła zmiana bramkarza w reprezentacji Grecji. Kontuzjowanego Chalkiasa zmienił Michalis Sifakis.

Druga połowa rozpoczęła się lepiej dla reprezentacji Grecy, którzy zdołali zdobyć kontaktową bramkę. Fatalny błąd Petra Čecha, który nie złapał łatwego dośrodkowania, wykorzystał wprowadzony przed rozpoczęciem drugiej odsłony rezerwowy Fanis Gekas, który nie miał najmniejszych problemów, aby posłać futbolówkę do pustej bramki. Mecz do końca był nierozstrzygnięty, ale Czesi nie dali sobie wyrwać już punktów i zainkasowali pełną pulę.

Nagroda Piłkarza Meczu Carlsberg – Václav Pilař

Grecja 1-2 Czechy

3″ Jiráček 0-1

6″ Pilař 0-2

53″ Gekas 1-2

Grecja: Kostas Chalkias (23. Michalis Sifakis) – Vassilis Torossidis, Kyriakos Papadopoulos, Kostas Katsouranis, Jose Holebas – Giorgos Fotakis (46. Fanis Gekas), Giannis Maniatis, Giorgos Karagounis – Dimitris Salpingidis, Giorgos Samaras, Kostas Fortounis (71. Kostas Mitroglou).

Czechy: Petr Cech – Theodor Gebre Selassie, Michal Kadlec, Tomas Sivok, David Limbersky – Jaroslav Plasil, Tomas Huebschman, Petr Jiracek, Tomas Rosicky (46. Daniel Kolar, 90. Frantisek Rajtoral), Vaclav Pilar – Milan Baros (64. Tomas Pekhart).

Polska 1 – 1 Rosja

Wspaniały mecz Polaków! Ultradefensywna taktyka Franciszka Smudy zadziałała i reprezentacja Polski nie przegrała jakże ważnego spotkania. Biało-czerwoni znajomicie rozpoczęli spotkanie i bardzo szybko mogli zdobyć bramkę. Po dośrodkowaniu, strzału głową próbował Boenisch, ale dużo szczęścia miał bramkarz ekipy Rosji. Od samego początku bardzo dobrze radził sobie Obraniak, którego dośrodkowania sprawiały najwięcej niebezpieczeństwa pod bramką przeciwnika.

Pod koniec pierwszej połowy tempo po stronie Polski trochę opadło, co wykorzystali Rosjanie. W 37. minucie spotkania po dośrodkowaniu Arszawina, Alan Dzagoev skierował głową piłkę do siatki. Przemysław Tytoń był bez szans. Jest to już trzeci gol młodego piłkarza Rosji. To jednak nie podłamało reprezentantów Polski, którzy wyszli bardzo zmotywowani na drugą połowę.

Widać było od początku, że Polacy walczą o cenne punkty. Co raz bardziej zagrażali bramce strzeżonej przez Malafeeva. Swoje szanse mieli między innymi Lewandowski i Błaszczykowski. Ten drugi wykorzystał swoją w 57. minucie, kiedy kapitalnym strzałem zza pola karnego nie dał szans bramkarzowi Rosji. Stadion oszalał i nic dziwnego… Remis z Rosją daje Polsce szansę na awans. Co prawda Polacy mieli jeszcze okazje, aby wygrać ten mecz, ale ważny jest fakt, że nie przegrali.