4dn.11godz.46min.

Euro 2012 – Grupa A, część I

Tak długo na to czekaliśmy i w końcu stało się! Euro 2012 zostało oficjalnie otwarte. Niestety spodziewaliśmy się może trochę innego wyniku spotkania inauguracyjnego, ale najważniejszy staje się fakt, że Polska nie przegrała. Poniżej przedstawiamy podsumowanie pierwszego dnia Mistrzostw Europy.

GRUPA A, kolejka 1.

Polska 1 – 1 Grecja

Było to niezywkle emocjonujące spotkanie. Polacy od początku przejęli inicjatywę i atakowali bramkę strzeżoną przez Chalkiasa. Już w 4. minucie zawodnicy Franciszka Smudy mogli wyjść na prowadzenie, ale bramkarz Greków przerzucił piłkę nad poprzeczką po strzale Rafała Murawskiego. Gol wisiał w powietrzu… i tak też się stało w 17. minucie. Dośrodkowywał Błaszczykowski, a Lewandowski wpakował głową piłkę do siatki.

Chwilę przed zakończeniem pierwszej połowy, wyśmienitą sytuację na podwyższenie wyniku miał Perquis, ale piłka po jego strzale z okolicy jedenastu metrów przeleciała obok słupka. Minutę przed końcem arbiter Carlos Velasco Carballo wyrzucił z boiska za drugą żółtą kartę Sokratisa Papastathopoulosa.

Gra w osłabieniu w drugiej połowie dodała sił Grekom, którzy coraz groźniej poczynali sobie na murawie. Efekt był niemalże natychmiastowy… W 51. minucie spotkania rezerwowy Dimitris Salpingidis zdobył wyrównującą bramkę. W tej  akcji do nieporozumienia doszło między Wojciechem Szczsnym a Marcinem Wasilewskim.

Mecz mógł zakończyć się tragicznie dla Polaków… W 69. minucie został wyrzucony z boiska bramkarz, a chwilę później Przemysław Tytoń doskonale obronił rzut karny wykonywany przez Giorgosa Karagounisa. Mecz ostatecznie zakończył się podziałem punktów.

Nagroda Piłkarza Meczu Carlsberg – Robert Lewandowski

Polska  1 – 1 Grecja

1:0 Lewandowski 17″
1:1
Salpingidis 51″

Polska: Szczęsny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Murawski, Polanski – Błaszczykowski, Obraniak, Rybus (70″ Tytoń) – Lewandowski

Grecja: Chalkias – Torossidis, Papastathopoulos, A. Papadopoulos (37″ K. Papadopoulos), Holebas – Karagounis, Katsouranis, Maniatis – Ninis (46″ Salpingidis), Gekas (68″ Fortounis), Samaras

żółte kartki:

Grecja – Papastathopoulos 35″, Holebas 45+2″, Karagounis 54″

czerwone kartki:

Polska – Szczęsny 69″ Grecja – Papastathopoulos 44″ (druga żółta kartka)

Rosja 4 – 1 Czechy

Drugi mecz wczorajszego dnia przyniósł o wiele więcej emocji, a także aż pięć bramek. Pierwsza bramka padła już w 15. minucie spotkania. Najpierw Aleksandr Kierżakow obił słupek, ale piłka ce dobitka Alana Dzagoeva wylądowała już w siatce. Dziewięć minut później padł kolejny gol dla Rosji, a jego autorem był Roman Shirokov, który popisał się technicznym strzałem. Na przerwę Czesi shodzili bardzo zawiedzieni.

Druga połowa dla naszych południowych sąsiadów zaczęłą się lepiej. W 52. minucie kontaktowego gola zdobył Václav Pilař. Niestety długo ich radość nie trwała, ponieważ Rosjanie kontynuowali swój pokaz i strzelali kolejne bramki. Najpierw drugą swoją bramkę zdobył Alan Dzagoev, a potem czwartą dla rosyjskiego zespołu dołożył rezerwowy Roman Pavlyuchenko. Ostatecznie Czesi przegrali 1-4.