5dn.12godz.6min.
11.33 X5.00 28.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto

Euro 2012 – Grupa C, 2. kolejka

Za nami kolejna kolejka spotkań, kolejna grupa i kolejny raz nie ma rozstrzygnięcia aż do ostatnich meczów. Wiemy tylko tyle, że Irlandia już pożegnała się z Mistrzostwami, ale o awans walczą nadal trzy drużyny. Poniżej przedstawiamy podsumowanie wczorajszych spotkań.

Włochy 1 – 1 Chorwacja

Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando Włochów, któzy na potęgę marnowali wyśmienite okazje do zdobycia gola. Mistrzem w tym był napastnik Manchesteru City, Mario Balotelli. Miał być gwiazdą, a od początku turnieju zawodzi. Bardzo aktywny od początku był Antonio Cassano. W 38. minucie piłkarz AC Milanu świetnie wypatrzył w polu karnym Marchisio, od którego lepszy okazał się chorwacki bramkarz, broniąc strzał z kilkunastu metrów, a następnie także dobitkę.

Minutę później Pletikosa dał się jednak zaskoczyć Andrei Pirlo, który świetnie wykonał rzut wolny z okolicy lewego narożnika pola karnego i strzałem w prawy dolny róg posłał piłkę do siatki.  Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem jednobramkowym Włochów.

Znając jednak Chorwatów, mecz nie mógł się tak zakończyć. Piłkarze Slavena Bilicia od początku zaczęli atakować bramkę strzeżoną przez Buffona, ale początkowo ich akcje nie miały wykończenia. W 72. minucie spotkania, po dośrodkowaniu z lewego skrzydła, Mandžukić przyjął sobie piłkę na piątym metrze i mocnym strzałem, po którym futbolówka odbiła się jeszcze od słupka, pokonał włoskiego bramakrza. Chorwaci chcieli jeszcze zdobyć zwycięską bramkę, ale zabrakło im już na to czasu.

Nagroda Piłkarza Meczu Carlsberg – Andrea Pirlo

Włochy 1-1 Chorwacja

39″ Pirlo 1-0

72″ Mandžukić 1-1

Włochy: Gianluigi Buffon – Leonardo Bonucci, Daniele De Rossi, Giorgio Chiellini, Emanuele Giaccherini – Claudio Marchisio, Andrea Pirlo, Thiago Motta (63. Riccardo Montolivo), Christian Maggio – Antonio Cassano (83. Sebastian Giovinco), Mario Balotelli (70. Antonio Di Natale).

Chorwacja: Stipe Pletikosa – Darijo Srna, Vedran Corluka, Gordon Schildenfeld, Ivan Strinić – Ivan Rakitić, Ognjen Vukojević, Luka Modrić, Ivan Perisić (68. Danijel Pranjić) – Mario Mandżukić (90+4. Niko Kranjcar), Nikica Jelavić (83. Eduardo).

Hiszpania 4 – 0 Irlandia

Aktualni Mistrzowie Europy i Świata od początku kontrolowali przebieg spotkania i było tak aż do ostatniego gwizdka sędziego. Już w 4. minucie Richard Dunne stracił piłkę w polu karnym, a Fernando Torres z ostrego kąta przymierzył obok Shaya Givena i dał swojej reprezentacji prowadzenie. W pierwszej połowie La Roja miała jeszcze więcej okazji do podwyższenia wyniku, ale swoich strzałów na bramki nie zamienili między innymi Iniesta, Xavi czy Silva.

Druga połowa to całkowita dominacja reprezentacji Vicente del Bosque. W 49. minucie, Given obronił strzał Iniesty, ale przy technicznej i precyzyjnej dobitce Silvy był bezradny. W 55. minucie mogło być 3:0, ale fenomenalną paradą przy strzale Xaviego popisał się Given. Hiszpania zdobyła trzecią bramkę w 70. minucie, kiedy Silva obsłużył precyzyjnym podaniem Torresa, a ten w sytuacji sam na sam z bramkarzem umieścił piłkę przy prawym słupku.

Irlandczycy mieli także swoje akcje na zdobycie gola honorowego, ale dobrze sprawowała się defensywa Hiszpanii. Najpierw strzał McGeady”ego zablokował Busquets, a potem uderzenie Keane”ego kapitalnie wybronił Casillas. Kilka minut przed końcem spotkania, Cesc Fàbregas przyjął piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Silvy i potężnym strzałem z ostrego kąta wpisał się na listę strzelców. To jest koniec marzeń o ćwierćfinale dla Irlandczyków.