2dn.17godz.16min.

Euro 2012 – Grupa D, 1. kolejka

Za nami pierwsza kolejka Mistrzostw Europy. W ostatniej grupie D faworyzowana Szwecja przegrała ze współgospodarzami Euro, reprezentacją Ukrainy. Natomiast europejski klasyk nie przyniósł nam zwycięzcy. Przedstawiamy podsumowanie wczorajszych spotkań.

Francja 1 – 1 Anglia

Wydawało się, że faworyt tego spotkania jest tylko jeden – Francja. Reprezentacja Anglii jest przetrzebiona wieloma kontuzjami, a kadra została znacząco odmłodzona. Nic bardziej mylnego! Wszystkiemu zaprzeczył w 30. minucie spotkania Joleon Lescott, który zdobył gola głową, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie.

Francuzi chcieli szybko odrobić straty i ruszyli z atakiem na bramkę Harta. Przyniosło to zamierzone skutki. Chwilę później Ribéry zagrał piłkę do Nasriego, który zza pola karnego uderzył tuż obok słupka. Żadnych szans na obronę tego strzału nie miał zasłonięty bramkarz Anglików.

Druga połowa przyniosła kilka ciekawszych akcji, ale już bez bramek. Swoje okazje próbowali wykorzystać między innymi Nasri, Benzema oraz Cabaye i Danny Welbeck. Ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów i remisem 1-1.

Nagroda Piłkarza Meczu Carlsberg – Samir Nasri

Francja 1-1 Anglia

30″ Lescott 0-1

39″ Nasri 1-1

Francja: 1. Hugo Lloris – 2. Mathieu Debuchy, 4. Adil Rami, 5. Philippe Mexès, 3. Patrice Evra – 11. Samir Nasri, 18. Alou Diarra, 6. Yohan Cabaye (85, 20. Hatem Ben Arfa), 15. Florent Malouda (85, 19. Marvin Martin), 7. Franck Ribéry – 10. Karim Benzema.

Anglia: 1. Joe Hart – 2. Glen Johnson, 6. John Terry, 15. Joleon Lescott, 3. Ashley Cole – 16. James Milner, 4. Steven Gerrard, 17. Scott Parker (77, 8. Jordan Henderson), 11. Ashley Young, 20. Alex Oxlade-Chamberlain (77, 21. Jermain Defoe) – 22. Danny Welbeck (90, 7. Theo Walcott).

Ukraina 2 – 1 Szwecja

Jeden z najlepszych, jak nie najlepszy mecz na Euro do tej pory! Wydawało się, że Ukraina została wystawiona na pożarcie w grupie D, a po tym spotkaniu można śmiało stawiać ich w roli faworyta do wyjścia z grupy. Pierwsza połowa przebiegała pod znakiem wzajemnych ataków. Wyśmienitych okazji nie wykorzystali snajprzy obu reprezentacji, czyli Ibrahimović i Szewczenko. Wszystko rozkręciło się po przerwie.

Na prowadzenie wyszli piłkarze Szwecji. Källström ładnie przyjął piłkę w polu karnym po dośrodkowaniu z prawej strony i zagrał ją tuż przed bramkę. Tam znalazł się niezawodny Ibrahimović i uderzeniem bez przyjęcia wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Jednakże radość Szwedów nie trwała długo… Zaledwie trzy minuty później mieliśmy już remis. Idealne dośrodkowanie z prawej strony na gola zamienił Szewczenko, a stadion w Kijowie niemal oszalał z radości.

To nie był koniec emocji! W 62. minucie doświadczony snajper raz jeszcze zaprezentował nieprzeciętne umiejętności. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego na krótki słupek Szewczenko po raz drugi głową trafił do siatki. Co więcej można powiedzieć? Był to ósmy gol strzelony na tych mistrzostwach głową! Szwedzi za wszelką cenę próbowali zyskać choćby punkt, ale dogodną okazję zepsół Johan Elmander, który będąc sam na sam z bramkarzem, przeniósł piłkę nad poprzeczką.