4dn.18godz.2min.

Euro 2012 – Grupa D, 2. kolejka

I druga kolejka już za nami… Do tej pory niewiele wiemy, jedynie tyle, że już w tym turnieju nie obejrzymy Irlandii i Szwecji. Reszta drużyn ma nadal szansę na awans do ćwierćfinału. Poniżej podsumowanie wczorajszych spotkań.

Francja 2 – 0 Ukraina

Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia Francuzów, ale… wtedy rozpoczełą się ulewa w Doniecku i mecz musiał zostać przerwany. Obawy o przełożeniu spotkania okazały się nieuzasadnione i grę wznowiono 58 minut późnie (najdłuższy mecz w historii Euro). Deszcz pobudził jeszcze bardziej Francuzów, którzy stwarzali sobie mnóstwo sytuacji, między innymi Benzema czy Debuchy. Jednakże w pierwszej połowie golów nie oglądaliśmy.

Druga połowa zaczęła się znacznie lepiej. Francuzi za wszelką cenę chcieli wygrać to spotkanie i udało im się. Wynik spotkania otworzył w 53. minucie Ménez, który przyjął podanie Benzemy, markował strzał i precyzyjnym uderzeniem przy bliższym słupku pokonał bramkarza Ukrainy. Trzy minuty później było już 2-0, kiedy drugą asystą w meczu popisał się napastnik Realu Madryt, który sprytnie podał piłkę między obrońcami do Cabaye’a, a ten pewnym strzałem umieścił ją w siatce.

Francuzi swobodnie rozgrywali piłkę przed polem karnym rywali i w 65. minucie strzelec drugiego gola mógł podwyższył prowadzenie, ale trafił w słupek. Ukraina także miała swoje szanse, ale na tle o wiele lepszego rywala nie wyglądała za dobrze i przegrała spotkanie, mimo to nadal ma szansę na awans do ćwierćfinału.

Nagroda Piłkarza Meczu Carlsberg – Franck Ribéry

Francja 2-0 Ukraina

53″ Ménez 1-0

56″ Cabaye 2-0

Ukraina: 12. Andrij Pjatow – 9. Ołeh Husiew, 17. Taras Mychałyk, 3. Jewhen Chaczeridi, 2. Jewhen Selin – 11. Andrij Jarmołenko (68, 8. Ołeksandr Alijew), 4. Anatolij Tymoszczuk, 18. Serhij Nazarenko (60, 15. Artem Miłewśkyj), 10. Andrij Woronin (46, 22. Marko Dević), 19. Jewhen Konoplanka – 7. Andrij Szewczenko.

Francja: 1. Hugo Lloris – 2. Mathieu Debuchy, 4. Adil Rami, 5. Philippe Mexès, 22. Gaël Clichy – 14. Jérémy Ménez (73, 19. Marvin Martin), 18. Alou Diarra, 6. Yohan Cabaye (68, 17. Yann M”Vila), 11. Samir Nasri, 7. Franck Ribéry – 10. Karim Benzema (76, 9. Olivier Giroud).

Szwecja 2 – 3 Anglia

Wspaniały mecz, pełen zwrotów akcji i bramek! Od początku zarówno jedni, jak i drudzy, grali bardzo ofensywnie, stwarzając sobie mnóstwo okazji. W 23. minucie wynik spotkanida otworzył Carroll, który po fenomenalnym dośrodkowaniu swojego klubowego kolegi z Liverpoolu, Stevena Gerrarda, potężnie uderzył głową i pokonał bezradnego Isakssona. Pod koniec pierwszej połowy tempo troche opadło, a piłkarze wydawali się bardziej chcieć zejść do szatni niż grać w piłkę.

Szwecja szybko doprowadziła do wyrównania po przerwie, kiedy Ibrahimović trafił z rzutu wolnego w mur, przy próbie dobitki posłał piłkę przed bramkę Anglików, a Mellberg oddał strzał z bliska, a piłka, która odbiła się od Johnsona, wpadła do bramki Harta. W 59. minucie zespół Hamréna objął prowadzenie, kiedy Mellberg umieścił piłkę w siatce bramki Anglii po dośrodkowaniu Larssona. Pięć minut później, chwilę po pojawieniu się na boisku, swoim talentem błysnął Walcott, który z za pola karnego bez zastanowienia uderzył w kierunku bramki, pokonując Isakssona.

Mecz bardzo się otworzył i swoje okazje mieli kolejno Källström, Carroll i Ibrahimović, ale na piątego gola w spotkaniu trzeba było czekać do 78. minuty. W pole karne Szwedów wpadł Walcott, dograł piłkę tuż przed bramkę rywali, a tam ustawiony tyłem Welbeck dobił ją piętą do siatki. Mecz zakończył się zwycięstwem Anglików, a to oznacza jedno dla Szwedów – koniec Euro 2012.