Historia Abidala: przesłanie nadziei

Historia Abidala: przesłanie nadziei

Wszyscy dobrze pamiętamy jak w 2011 roku zdaignozowano raka wątroby u Érica Abidal. Dzisiaj, w Światowy Dzień Walki z Rakiem, francuski sportowiec udzielił wywiadu, będącym przesłaniem nadziei dla osób walczących z nowotworem. Poniżej zamieszczamy treść rozmowy.

Jak to wyglądało kiedy dowiedziałeś się, że jesteś chory?

Czułem się wtedy świetnie, nie narzekałem na zdrowie. Jednak podczas jednego z rutynowych badań w klubie lekarz zauważył coś na mojej wątrobie i zalecił dalsze badania. Okazało się, że mam raka. Dwa dni później padła decyzja o usunięciu części wątroby.

Jakie otrzymałeś wsparcie psychiczne?

Ogromnie pomogło mi wsparcie ze strony rodziny. Ale sam też musiałem włożyć dużo wysiłku w to, żeby znaleźć jakieś plusy w tej trudnej sytuacji. Byłem chory, ale to ja pocieszałem resztę. Moi rodzice przeżyli niezły test, kiedy musieli robić dobrą minę do złej gry. Dużo siły dodała mi moja żona, która była przy mnie każdego dnia, tak samo jak moje córki.

Po powrocie do zdrowia postanowiłeś kontynuować karierę…

Futbol pomógł mi zapomnieć o chorobie. Postanowiłem cieszyć się dniem, cały czas upewniałem się, że jestem w dobrej kondycji. Na początku powrót do zdrowia był trudny przez bliznę na pół brzucha… Wszystko to trwało dwa i pół miesiąca. Później zagrałem w finale Ligi Mistrzów dla Barcelony. Mimo choroby, zawsze jest nadzieja!

W grudniu postanowiłeś zakończyć karierę. Z powodu choroby?

Nie, w ogóle! W 2012 przeszedłem przeszczep wątroby z obawy na możliwy nawrót choroby. Ale dzisiaj czuję się dobrze, nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Moja decyzja zapadła z przyczyn psychologicznych. Profesjonalny sportowiec musi wiedzieć, kiedy należy przestać. Jeśli nie masz już ochoty na wygrywanie, to jest ten znak.

Jakie plany na przyszłość?

Najpierw chcę poświęcić się fundacji, którą założyłem w Hiszpanii. Ma działać na płaszczyźnie międzynarodowej i ma kilka celów: pomoc szpitalom w badaniach, wsparcie dzieci w walce z rakiem, towarzyszenie rodzinom przez doradztwo. Jeśli chodzi o piłkę, to mam kilka ofert, ale nie spieszę się z tym.

 

Przy okazji z naszej strony chcemy przypomnieć o przeyłumaczonych przez nas materiałach filmowych dotyczących okresu walki Abidala z nowotworem. Znajdziecie je w dziale z multimediami na naszej stronie lub na naszym kanale na Vimeo.

Źródło: VivreAvecLeCancer.be


 

Oglądaj mecze Barcy za darmo

Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w STS TV
Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w Fortuna TV

Kursy na mecze Barcy

Kursy bukmacherskie La Liga

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB