Biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy, wiceprezydent podczas konferencji prasowej wzywał do rozwagi oraz „surowych i racjonalnych” środków w celu uwzględnienia „ambitnych projektów na przyszłość”.
Wiceprezydent w czasie końcorocznego sprawozdania z raportu finansowego, że klub „musi być ostrożny”, jeśli chce być w stanie brać pod uwagę „ambitne plany na przyszłość”. Faus podkreślił obowiązek zarządu, aby patrzeć na „średnio oraz długoterminową” stabilność klubu. Javier wyjaśnił, że w celu uzyskania „pozytywnego bilansu” należy zastosować „racjonalne i surowe” środki.
Nie zapominając o poważnym kryzysie ekonomicznym w tle, Faus uważa, że klub musi „zredukować zadłużenie do zrównoważonego poziomu”, a przede wszystkim „nie powiększać długu”. Dodał także, że „musimy przygotować się na to, co może wydarzyć się w niedalekiej przyszłości. Do realnych i ambitnych projektów potrzebny jest zdrowy bilans finansowy”. Przypomniał też w sali prasowej, że na obecną chwilę dług wynosi 335 milionów euro.
Redukcja długu jest bezpośrednio związana z pieniędzmi, które mogłyby zostać wykorzystane tego lata na nowe transfery. Faus potwierdził, że budżet transferowy na bieżące okienko wynosił 40 milionów, z czego 14 zostało wykorzytanych na zakup Jordiego Alby. „Zeszłego lata przekroczyliśmy nasz budżet, kupując Ceska Fàbregasa i Alexisa Sáncheza. Nie możemy przekraczać naszego budżetu o 20 czy 30 milionów co sezon. To naraziłoby nasz plan na ryzyko”, powiedział. Co za tym idzie, FC Barcelona na rynku transferowym ma do wykorzystania 26 milionów euro.
W sprawie ewentualnego przeznaczenia większych środków na transfery Faus powiedział: „Musiałbym przedyskutować to z zarządem i zorganizować głosowanie”. Mimo wszystko zmiana obecnego planu ekonomicznego klubu byłaby bardzo trudna, „ponieważ musimy zredukować zadłużenie, tego właśnie oczekują od nas banki”.
Faus przyznał, że byłoby bardzo trudno zwiększyć tegoroczny przychód, wynoszący niemal 500 milionów euro. „Kluby jak Manchester United, Arsenal, Chelsea czy AC Milan mają dochody w wysokości od 300 do 350 milionów. Każdego roku coraz trudniej znaleźć nowe źródła przychodów”, powiedział. Wiceprezydent od spraw ekonomicznych wyraził jednak optymizm, odnosząc się do zysków, odnoszonych dzięki internetowi: „To obszar przyszłego wzrostu dochodów. Pracujemy w tej branży bardzo ciężko, to wielka szansa”. Warto zauważyć, że kilka dni temu klub zainaugurował francuską wersję oficjalnej strony internetowej, a jej chiński odpowiednik ma niemal tyle samo użytkowników co serwis angielski.
Wreszcie, Javier przyznał, że zarząd rozważał podwyższenie cen karnetów. Do tej pory, odkąd obecny zarząd objął władzę w klubie, ceny biletów nie wzrosły, co wiąże się z wyborczą obietnicą, jaką było nie podwyższanie kosztu karnetów podczas dwóch pierwszych lat kadencji. „Chcemy to przedyskutować. Pod tym względem jesteśmy najtańszym klubem w Hiszpanii i Europie”, zakończył Faus.
Źródło: FCBarcelona.com