Dr Diego Collaldo, specjalizujący się w chirurgii ortopedycznej i traumatologii, który pracuje dla Centro Médico Teknon, wyjaśnia na czym polega uraz mięśnia dwugłowego uda i jak należy postępować przy leczeniu takiej kontuzji.
Uszkodzenia włókien, na przykład w mięśniu dwugłowym uda, powstają w wyniku nadmiernego rozciągania mięśnia, na przykład przy nagłym zatrzymaniu, przyspieszeniu, czy zwalnianiu biegu. Kiedy podczas takich naprężeń dochodzi do granicy sprężystości (czyli stanu, w którym rozciągany mięsień nie powróci do swojego pierwotnego kształtu), dochodzi do naderwania włókien mięśniowych. Dr Collado określa to jako pre-rotura, pre-zerwanie, które jest powszechne u sportowców na najwyższym poziomie.
Ból jest głównym objawem uszkodzenia włókien i jest wywoływany właśnie nadmiernym rozciągnięciem mięśnia. Aby móc postawić diagnozę, podstawowymi sprawami są zajrzenie w historię poprzednich urazów i przede wszystkim badanie wykonane przez specjalistę. Lekarz może zlecić badanie USG, aby potwierdzić uraz, a więc jak duże nastąpiło rozciągnięcie i jak poważna zaszła szkoda. W powaznych przypadkach można również zastosować badanie rezonansem magnetycznym.
Proces powrotu do zdrowia jest typowy dla tego typu urazów – kontuzjowany zawodnik musi odpoczywać, a uszkodzone tkanki zregenerują się same. W przypadku profesjonalnych sportowców zazwyczaj wystarczy dwu- lub trzytygodniowy odpoczynek, jednak jego długość zawsze dyktuje skala odniesionego urazu. Po tym okresie należy wykonywać stopniowy trening, powracać powoli do fizycznej aktywności, aby przyzwyczaić mięsień do obciążeń i powrócić do stanu sprzed urazu.
W ciężkich przypadkach można przyspieszyć proces odbudowy włókien poprzez pracę z fizjoterapeutą. Mimo wszystko w przypadku takich urazów najlepszym lekarstwem jest czas.
Źródło: Sport.es