18.07.2024, g. 19:00
TCL - LoL
Dark Passage blank vs Besiktas
Do meczu pozostało:
2dn.8godz.25min.
12.70 X0.00 21.39 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Serwis Mightytips.pl sprawdza jak często Polacy uprawiają hazard

Serwis Mightytips.pl sprawdza jak często Polacy uprawiają hazard

Na szczycie wpływów finansowych znalazły się zakłady wzajemne, które w 2019 roku odnotowały przychody w wysokości 6,7 miliarda złotych i tym samym zaliczyły blisko 30-procentowy wzrost względem roku poprzedniego. Z kolei w 2020 roku Polacy wyłożyli na tę gałąź rozrywki prawie 8 miliardów.

– Zdecydowaną większość, bo prawie połowę tej kwoty inkasuje STS. Drugim „bukiem” w Polsce jest Fortuna, która może się pochwalić udziałem w rynku sięgającym 30 procent. Pozostałe 20 procent udziałów w rynku przypada aż dwudziestce legalnych zakładów sportowych – zauważa Irenka Zając, ekspert bukmacherski serwisu Mightytips.pl.

Hazard w Polsce statystyki

Oczywiście hazard w Polsce nie kończy się na zakładach wzajemnych. Można wręcz powiedzieć, że te, w rankingach popularności, pozostają daleko w tyle. Zdecydowanie najczęściej sięgamy po gry liczbowe, które w przeciwieństwie do zakładów sportowych, nie wymagają wiedzy, doświadczenia, czy predyspozycji.

Wystarczy sięgnąć po długopis, kartkę, skreślić losowy ciąg liczb, dokonać zakładu i czekać na rozstrzygnięcie losowania. Tak zwany próg wejścia w bukmacherzy w polsce jest znacznie wyższy, dlatego we wskaźnikach popularności firmy skupiające typerów ustępują pola na przykład grom liczbowym, po które sięga niemal 85 procent graczy oraz nie-graczy. Wśród nich znajdują się te oferowane przez Totalizator Sportowy:

• Gry liczbowe Lotto
• Zdrapki
• Gierki

Na drugim miejscu najbardziej popularnych form hazardu znajdują się gry SMS-owe, Audio-Tele i inne wpisujące się w tę definicję. Do grania w ten sposób przyznaje się ponad 30 procent Polaków. Zakłady bukmacherskie utrzymują się w tej klasyfikacji na trzeciej pozycji zagwarantowanej przez 13 procent głosów. Na kolejnych lokatach są między innymi gry na automatach do gry o małej wygranej, salony gier i kasyna, gry internetowe i wiele innych.

Czy hazard w Polsce jest legalny?

– To często pojawiające się pytanie wcale nie jest bezzasadne. Jeśli weźmiemy pod uwagę dużą liczbę zmian prawa na przestrzeni ostatni lat, okaże się, że Polacy w zasadzie nie wiedzą w co mogą grać, a w co nie – zauważa Irenka Zając, o której więcej możecie przeczytać w tym miejscu.

Wiele zmieniło się w następstwie afery hazardowej. Wprowadzono regulacje, którym podlegają między innymi gry losowe w internecie.

Dlatego obecnie hazard online w Polsce odbywa się w dużej mierze nielegalnie, bo firmy organizujące tego rodzaju rozrywkę nie posiadają licencji od Ministerstwa Finansów. Większość przedsiębiorstw przeniosła się poza granice naszego kraju i stamtąd organizuje Polakom dostęp do gier losowych, czemu organy państwowe bezskutecznie próbują przeciwdziałać. Jednak wygląda to bardziej jak walka z hydrą – w miejscu uciętej głowy wyrastają kolejne.

– Rzecz jasna korzystanie z kasyn internetowych stacjonujących zagranicą jest zabronione, ale mieszkańcy naszego kraju już dawno znaleźli sposoby na uniknięcie konsekwencji. Jednym z nich jest płacenie za tego typu usługi zagraniczną walutą. Nieobce Polakom są też serwery VPN, czyli czyli wirtualna sieć prywatna zapewniająca dyskrecję oraz wyższe standardy bezpieczeństwa. Nieobce u polskich graczy są też kryptowaluty, które znacząco utrudniają wykrycie – zwraca uwagę Irenka Zając.

To sprawia, że szara strefa hazardu w Polsce sięga 40 procent i choć plasuje się poniżej średniej Unii Europejskiej, wciąż jest wiele do zrobienia. Jednak nic nie zapowiada zmian i hazard online w Polsce 2022 roku z pewnością będzie wyglądał tak, jak dotychczas. Można wręcz uznać, że Państwo przymyka oko na podmioty prosperujące w ramach szarej strefy, bo i tak niewiele jest w stanie zrobić.

Warto też zauważyć, że w naszym kraju funkcjonuje niewielka liczba legalnych kasyn online. Ich wykaz można znaleźć na rządowej stronie resortu finansów.

Hazard w Polsce 2021 roku nie tylko online. Potencjalne zagrożenia

Pomimo ograniczeń związanych z hazardem internetowym, do dyspozycji Polaków jest pokaźna liczba gier liczbowych, jak i zakładów bukmacherskich. Nietrudno zgadnąć, że bardzo chętnie korzystamy z uroków tego typu rozrywki, zaś według badań zdecydowanie najwięcej przyjemności dają nam zakłady sportowe. Jednak trzeba pamiętać, że gry losowe niosą za sobą duże ryzyko uzależnienia. W grupie szczególnie narażonej znajdują się:

• Osoby z niższym wykształceniem.
• Młodzi i nieletni (co często ma bezpośredni związek z poziomem wykształcenia).
• Osoby uważające, że znajdują się w złej sytuacji materialnej.
• Częściej uzależnieniom od hazardu ulegają mężczyźni.

A zatem mamy profil człowieka podatnego na gry losowe. Jest nim młody chłopak, który na co dzień zmaga się z problemami finansowymi. W takiej sytuacji łatwo o wniosek, że lekiem na te wszystkie problemy będzie wygrana w kasynie. W końcu aż 65 procent Polaków uważa, że sięgnięcie po gry losowe może przyczynić się do poprawy ich sytuacji finansowej. Wiele osób gra, ale tylko u niewielkiej liczby hazard przybiera formę patologiczną podlegającą leczeniu. Niestety, choć około 4 procent graczy jest silnie uzależnionych, w rzeczywistości przyznaje się do tego tylko 0,5 procenta.

To problem społeczny, któremu stara się przeciwdziałać Państwo. Dlatego na przykład każdy z licencjonowanych bukmacherów zobowiązany jest do podejmowania szeregu istotnych działań mających na celu propagowanie wśród typerów tak zwanej odpowiedzialnej gry. Objawia się to na przykład udostępnieniem przez zakłady wzajemne narzędzi służących do limitowania czasu gry, ustawiania maksymalnej kwoty, samowykluczenia, czy zawieszenia konta. Dodatkowo, firmy bukmacherskie muszą mieć w swoich serwisach umieszczone informacje na temat zasad odpowiedzialnego obstawiania.

mainXX:/2021/12/serwis-mightytips-pl-sprawdza-jak-czesto-polacy-uprawiaja-hazard/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.