Gaming w Polsce, tak jak w innych krajach, miał słaby początek. Możliwości tworzenia gier w tym kraju otworzył dopiero upadek reżimu komunistycznego w 1989 roku. Nowe technologie przebijały się do konsumentów oraz do twórców masowo. Utorowały drogę kreatywnym pomysłom i pozwoliły odkrywać cyfrowe granice. A potem, w połowie lat 90-tych, polscy producenci gier powoli zaczęli zdobywać sławę, a sama branża właśnie nabrała rozpędu.
Jego siłą napędową byli prawdziwi pasjonaci wśród twórców gier. Wszyscy bardzo chcieli zostawić po sobie ślad. Ciągle pojawiały się świetne gry, od Wiedźmina po kultowe gry na automatach online. W niektóre z nich możesz na przykład zagrać w kasynie https://mrbet-casino.pl/. Sprawdźmy zatem, jaki wkład mają w branżę gier polscy twórcy.
Podstawa talentu
Jak zbudowano branżę gier w Polsce? To między innymi dzięki własnemu lokalnemu talentowi. Nic dziwnego, że polscy programiści zdobyli tak dobrą reputację, ponieważ posiadają oni spore umiejętności i kreatywność. Stworzyli fantastyczne gry, które zaczarowały graczy na całym świecie.
Ci programiści tworzą do dziś świetne stworzone graficznie i fabularnie gry. Pomaga w tym także fakt, że polska kultura jest pełna różnych mitów oraz przypowieści ludowych, które niejednokrotnie są wykorzystywane jako gotowe scenariusze do tworzenia wspaniałych gier. Dobrym przykładem jest z pewnością kultowa już gra Wiedźmin.
Popularność e-sportu i iGaming
Także granie w e-sport odnotowało duży rozwój w Polsce. W całym kraju odbywają się regularnie duże turnieje, które przyciągają ogromną publiczność zarówno online, jak i na miejscu. Dobrym tego przykładem jest słynny event, kryjący się pod nazwą Intel Extreme Masters w Katowicach.
Czekają co roku na to wielkie i niepowtarzalne wydarzenie fani gier takich jak:
- Counter-Strike 2 ,
- DOTA 2,
- FIFA,
- Overwatch.
Najbardziej oblegane są oczywiście finały każdych gier w ramach tego eventu. Takie wydarzenia przynoszą ogromne korzyści ekonomiczne także gdzie indziej, jak na przykład w sektorze iGaming.
Wkład gospodarczy i kulturalny
Branża gier w tym kraju to prawdziwa potęga generująca duże dochody oraz wiele miejsce pracy. Polska ugruntowała swoją pozycję światowego lidera w branży gier, a dzięki temu, wiele osób znalazło w niej swoją pracę i pasję do tworzenia niezwykłych projektów gier.
Jeśli chodzi o wkład kulturalny, to należy wspomnieć o wydarzeniach jak wielkie turnieje w e-sportach, a także organizowane cyklicznie spotkania typu cosplay. Te wydarzenia przyciągają z roku na rok coraz liczniejsze rzesze fanów, którzy uwielbiają grać w gry wideo, a także kibicować najlepszym drużynom na świecie.
Wpływ legislacji na dalszy rozwój gier z sektora iGamingu
Sukces branży wynika w dużej mierze z przyjaznych dla iGamingu regulacji polskich władz, które wspierały branżę gier poprzez prawo, które jest przyjazne twórcom gier wideo oraz gier hazardowych online. Dzięki takiej postawie legislacyjne, branża iGamingu w Polsce może się nadal dynamicznie rozwijać.
Wiele światowych obecnie marek, takich jak na przykład CD Projekt, pochodzi z Polski. Ich najsłynniejsza gra — Cyberpunk 2077 i seria gier Wiedźmin to uznawane przez graczy na całym świecie tytuły. Powstawanie tych gier umożliwiło przychylne twórcom gier wideo prawo w Polsce.
Przyszłość polskich twórców gier wideo i gier hazardowych online
Na pewno możemy stwierdzić, że polskie firmy produkujące światowej sławy produkty w postaci gier wideo oraz gier hazardowych online, mają wzięcie wśród graczy z całego globu. Polscy twórcy bardzo stawiają na jakość, dlatego też ich projekty pod kątem grafiki, dźwięku czy fabuły, są dopracowywane do najmniejszych detali, a to cenią sobie gracze. Przyszłość tej branży w Polsce z pewnością będzie się rozwijać i dynamicznie rosnąć, dzięki między innymi zastosowaniu współpracy ze sztuczną inteligencją AI oraz z wirtualną rzeczywistością VR.