Eksperci spodziewają się, że w 2024 r. globalny rynek hazardu online osiągnie wartość ponad 70 miliardów euro, a do 2030 roku będzie to kwota ponad 150 miliardów euro. Ten znaczący wzrost podkreślony jest przez rosnącą akceptację kryptowalut w grach hazardowych online, oferując niespotykane dotąd korzyści zarówno operatorom, jak i graczom — wystarczy podać za przykład oferowane w Spin City 50 zł bez depozytu za rejestrację. Od większego bezpieczeństwa, przejrzystości i uczciwości aż po niższe opłaty i inne korzyści — nowa era hazardu online na nowo definiuje standardy cyfrowej rozrywki.
Bitcoin i inne kryptowaluty
Dzięki bezpieczeństwu technologii blockchain, coraz większą popularnością w wielu branżach cieszą się kryptowaluty. Od czasu powstania pierwszej z nich w 2009 roku wiele zmieniło się na rynku walut cyfrowych. Od braku zaufania do nowego biznesu, po dużą zmienność kryptowalut, środki bezpieczeństwa, przejrzystość transakcji i regulacje — jest wiele osób, które wolą nie inwestować w ten nowy model pieniądza.
Jednak tylko w pierwszej połowie 2021 roku łączny wolumen transakcji Bitcoinem i Ethereum, głównymi kryptowalutami na rynku, osiągnął łącznie 3,5 biliona euro. Dane zaprezentowane w raporcie Coinbase — głównego brokera kryptowalut w Stanach Zjednoczonych — wskazują również na wzrosty o 489% i 1461% w stosunku do odpowiednich transakcji każdą walutą w tym samym okresie poprzedniego roku rok.
Częściowo ten znaczny wzrost jest związany z wahaniami aktywów, ale istnieją inne czynniki, które przyczyniają się do tego wzrostu, takie jak zwiększone wykorzystanie walut cyfrowych w codziennej działalności biznesowej. A to oznacza, że stworzenie blockchainu było niezbędne, aby zagwarantować:
- bezpieczeństwo,
- szybkość,
- przejrzystość transakcji.
U podstaw tej technologii leży kluczowe rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie transakcje, niezależnie od tego, czy mają one wartość finansową, czy tylko informacyjną, są stale weryfikowane i przechowywane w sieci za pośrednictwem bloków, które łączą się ze sobą, tworząc wirtualny łańcuch — stąd nazwa blockchain. Aby zachować ważność w sieci, każdy nowy blok musi odnosić się do zawartości poprzedniego za pomocą unikalnego klucza. Taka struktura zapobiega zmianie już zarejestrowanych danych i natychmiast powiadamia pozostałych uczestników łańcucha o każdej nowej informacji lub transakcji.
Oprócz bezpieczeństwa, tego typu operacja niesie ze sobą szereg korzyści, możliwych dzięki modelowi peer-to-peer, w którym informacje mogą być udostępniane bez konieczności stosowania centralnego serwera. Skutkuje to znaczną redukcją kosztów, zmniejszając lub eliminując potrzebę moderacji przez centralizującą się stronę trzecią.
Jak firmy wykorzystują kryptowaluty
Dzięki bezpieczeństwu blockchainu, oprócz brokerów i ułatwiających płatności walutami cyfrowymi, w firmach z różnych segmentów popularne staje się wykorzystanie kryptowalut. Obecnie na całym świecie istnieje ponad 23 000 lokalizacji, które akceptują kryptowaluty jako formę płatności.
Każdy zasób kryptograficzny może zostać użyty jako płatność za cyfrową transakcję handlową. Proces jest szybki, nieodwołalny i przejrzysty. Tak naprawdę możliwe jest szybsze przenoszenie zasobów pomiędzy różnymi jurysdykcjami niż w przypadku tradycyjnych transakcji. Dla zwykłych użytkowników, z punktu widzenia technologii, nie ma znaczenia, jakie aktywa są przedmiotem obrotu, chodzi raczej o potencjał wniesienia danej wartości na rynek. Dlatego opracowano technologię pod postacią blockchain, która umożliwia również transakcje kryptowalutami i zwiększa ich dotychczasowy potencjał transakcyjny.
Różnice między kryptowalutami, monetami stabilnymi i CBDC
Poznajmy teraz najważniejsze różnice między poszczególnymi aktywami:
Nazwa | Opis |
Kryptowaluty | Aktywa „wydobywane” cyfrowo i będące przedmiotem transakcji za pośrednictwem blockchain. Cechują się szybko zmieniającymi się kursami, ale uzyskują wysoką wydajność. Mogą mieć skończone lub nieskończone zasoby, co poszerza dyskusję na temat wahań i wysokiego ryzyka. Przepisy dotyczące wykorzystania tych aktywów różnią się w zależności od kraju. W Polsce nie są jeszcze one obiektem szczegółowych regulacji i są uważane za aktywa finansowe. |
Stablecoin | Są to waluty cyfrowe powiązane z aktywami rzeczywistymi, takimi jak złoto i ropa naftowa lub z aktywami fiducjarnymi, takimi jak waluty krajowe. Przedstawiane jako alternatywa dla zmienności kryptowalut, monety stablecoin są stabilne w stosunku do aktywów, którymi są zabezpieczone. Na przykład moneta typu stablecoin połączona ze złotem będzie cyfrowa i będzie miała tę samą wartość co ten kruszec. |
Pieniądz cyfrowy banku centralnego | Określane jako CBDC waluty cyfrowe banku centralnego nie są kryptoaktywne, ponieważ ich emisja jest powiązana z bankiem centralnym danego kraju i odpowiada krajowym zasadom obiegu. Zasadniczo CBDC to cyfrowa wersja walut, która posiada zapis transakcji w bazie danych dostępnej w czasie rzeczywistym i kontrolę państwową. Przykładem tego typu rozwiązania może być cyfrowy juan. |
Wpływ kryptowaluty na hazard online
Połączenie kryptowalut i hazardu online napędza innowacje, promując bardziej wydajny i bezpieczniejszy świat gier online. Ta integracja poprawia wygodę użytkownika, przejrzystość, bezpieczeństwo i nie tylko. Kryptowaluty, zwłaszcza NFT, dodają realną wartość do zasobów w grach, zwiększając zaangażowanie graczy i czyniąc gry bardziej wciągającymi. Z kolei technologia Blockchain zwiększa bezpieczeństwo i przejrzystość gier, ograniczając oszustwa i zapewniając niezawodne śledzenie własności zasobów w grach. Blockchain umożliwia też wspólne tworzenie gier w czasie rzeczywistym pomiędzy graczami i programistami, co prowadzi do gier bardziej skupionych na graczu. A sami gracze mogą podczas gry zdobywać kryptowaluty lub zasoby w grze, zamieniając gry w potencjalne źródło dochodu.