31.07.2024, g. 01:00
Mecz towarzyski
Manchester City vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
15dn.15godz.10min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Czy można skutecznie walczyć z bezsennością?

Czy można skutecznie walczyć z bezsennością?

Z bezsennością ludzie walczą od stuleci. Przyczyny mogą tu być oczywiście najróżniejsze. Tym ważniejsze jest jednak to, że od pokoleń szukamy dobrych sposobów, aby poradzić sobie z taką dysfunkcją naszego organizmu. Bezsenność, jak wiadomo może wywoływać przede wszystkim długotrwały stres, którego nie brakuje nam w dzisiejszych czasach. Co chwilę zresztą możemy słyszeć od znajomych albo kolegów z pracy, że niemal wszyscy narzekamy na niezbyt dobrą ilość snu. W tym sensie oczywiście wymagają tego od nas pewne obiektywne czynniki.

Trzeba przecież rano wstać do pracy lub do szkoły, a więc większość z nas wstaję przed szóstą lub siódmą rano. Niekoniecznie też kładziemy się wcześniej spać i dlatego potem jesteśmy niewyspani i zmęczeni. Dodamy jeszcze, że dochodzi obcowanie z różnymi wynalazkami technologicznymi takimi jak telewizor albo komputery, gdy szukał rozrywek takich, chociażby jak filmy albo darmowe gry hot spot 77777. Niejednokrotnie, więc łapiemy się, czego tylko możemy, aby się odprężyć i skutecznie zwalczyć bezsenność. Niestety czasami też sięgamy po alkohol albo używki, ale to przecież jest droga donikąd.

Poszukaj przyczyn bezsenności

Sprawą priorytetową w takich okolicznościach, gdy zauważamy deficyty snu w naszym życiu, jest oczywiście znalezienie przyczyn. Część osób wskazuje tu na bardzo zróżnicowane objawy. Niektóre osoby w ogóle przez całą noc i nie mogą zasnąć, a udaje to się im dopiero nad ranem. Inni z kolei zasypiają, ale budzą się na przykład po dwóch godzinach i wtedy mają bardzo duże problemy z zaśnięciem. Oczywiście tego rodzaju objawy zawsze powinny być zgłoszone lekarzowi pierwszego kontaktu, a potem w razie potrzeby psychologowi lub terapeucie.

Wiele osób oczywiście niejednokrotnie nawet nie stara się znaleźć przyczyny takich dysfunkcji. Wtedy na przykład sięgamy po piwo albo mocniejsza alkohole, które do pewnego stopnia załatwiają sprawę, choć trzeba zauważyć, że tego rodzaju sen wcale nie będzie zdrowy. Oczywiście wiele osób idąc śladem innych polskich pacjentów, którzy są przyzwyczajeni do samo leczenia, sięga po pierwsze, lepsze tabletki nasenne i ziołowe, które niejednokrotnie bierzemy w nadmiarze. Specjalista znajdzie jednak przyczynę. A może to być na przykład zła dieta lub brak ruchu, czy też przepracowanie. Do tego jeszcze mogą dochodzić sytuacje stresowe w miejscu pracy lub nieudane życie osobiste.

Co najbardziej zaburza nam prawidłowy sen?

W gruncie rzeczy, o czym zresztą poinformują nas terapeuci, można tutaj we własnym zakresie bardzo dużo zrobić i wcale nie będą nam potrzebne żadne środki farmakologiczne. Przede wszystkim trzeba wyeliminować z naszego życia pewne niezbyt dobre nawyki. Na pewno bardzo złym będzie nieustanne patrzenie w ekrany. Niestety nie możemy przed nimi uciec w dzisiejszych czasach, ponieważ będą nas otaczały z każdej strony. Nieustannie przecież mamy przy sobie telefon i spoglądamy na niego. Zazwyczaj w każdym miejscu pracy obecne po prostu muszą być komputery. Do tego jeszcze dochodzą telewizory no i oczywiście smartwatche, z którymi niejednokrotnie nie rozstajemy się, nawet śpiąc. Wszystkie te ekrany będą jednak emitowały niebieskie światło. To jest właśnie prawdziwy zabójca naszego snu. Jak wiadomo, abyśmy mogli przed snem już się odprężyć, musi wydzielać się w mózgu melatonina. Niebieskie światło jednak hamuje ten proces i to jest właśnie ten zabójczy dla nas mechanizm.

Z czego przede wszystkim musimy zrezygnować, walcząc z bezsennością?

Jeżeli, więc chcemy szybko przywrócić równowagę w naszym życiu, to należy zminimalizować ekspozycję na ekrany. Poza tym warto zmniejszyć ilości kofeiny. Trzeba odstawić mocne herbaty i kawy no i oczywiście papierosy. Trzeba też unikać alkoholu no i pamiętajmy, aby kłaść się do łóżka o ustalonych porach i w miarę wcześnie. Wówczas na pewno zauważymy poprawę, jeżeli chodzi o jakość snu.

mainXX:/2022/05/czy-mozna-skutecznie-walczyc-z-bezsennoscia/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.