18.08.2024, g. 02:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Valencia vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
53dn.11godz.50min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Z czego zbudowane są buty do piłki nożnej?

Z czego zbudowane są buty do piłki nożnej?

Od pierwszych butów do piłki nożnej jakie zostały stworzone do tych, w których dzisiaj grają tacy zawodnicy jak Leo Messi czy Cristiano Ronaldo minęło sporo czasu, a technologia w przypadku sportu poszła bardzo na przód. Na rynku konsumenci mogą wybierać spośród mnóstwa modeli przeznaczonych dla różnych nawierzchni, stylów gry lub częstotliwości grania w piłkę nożną. Dzisiejsze buty są bardzo zaawansowane technologicznie, a ich konstruktorzy podczas tworzenia myślą o konkretnym specyficznym zawodniku i to pod niego dany but jest stworzony. Z czego stworzone jest dzisiaj obuwie sportowe? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do naszego wpisu!

Kilka informacji wstępnych

Zaczynając opisywać budowę konkretnych modeli należałoby napisać, jakie rodzaje butów do piłki nożnej wyróżniamy oraz jaka jest ich historia. Zaczynając od pierwszego ze wspomnianych aspektówy rozróżniamy najczęściej obuwie w zależności od nawierzchni do gry. Mamy więc turfy, które przeznaczone są do gry na nawierzchniach sztucznych, a to przez ich krótkie, gęsto rozstawione korki, dzięki którym grający utrzymuje równowagę. Istnieją także halówki stworzone z myślą o płaskich, twardych powierzchniach typu parkiet, beton czy tartan. Osoby grające na naturalnym, suchym boisku wybiorą lanki, a na boisko podmokłe najlepiej sprawdzają się wkręty. Korki w tych ostatnich można dopasować w zależności od potrzeb grającego.

Historia

Jeżeli już wiemy jakie rodzaje butów do piłki nożnej wyróżniamy warto opisać trochę ich genezę. W latach przed II Wojną Światową rynek obuwia pod względem technologicznym stał w miejscu – było ono ciężkie i niewygodne, a za najważniejszy cel uważano ochronę nogi zawodnika. Dopiero po wojnie zmieniło się podejście twórców, którzy zrozumieli, że buty piłkarskie powinno być lekkie i wspomagać jakość gry zawodników. Nowe myślenie o takim obuwiu zapoczątkowało rewolucję w tym segmencie. Już w 1954 roku reprezentacja Niemiec rozgrywała mundial w butach pierwszego producenta profesjonalnego obuwia piłkarskiego – Adidasa. W latach 60 nastąpił kolejny krok rewolucji – stara cholewka została zastąpiona nową, niższą, która pozwoliła zawodnikom na zwrotniejsze ruchy. Kolejnym kamieniem milowym było stworzenie w latach 70 najlepiej sprzedających się butów do piłki nożnej w historii – Adidas Copa Mundial. Kolejne zmiany nie miały już takiego tempa i do dziś trwa ewolucja oraz powolny wyścig zbrojeń na coraz to nowsze technologie największych sportowych producentów.

Materiały buta do piłki nożnej

Podstawowym podziałem na materiały w przypadku obuwia piłkarskiego jest skóra naturalna oraz włókna syntetyczne. Zaczynając od skóry naturalnej można powiedzieć, że są to często buty wygodniejsze, które lepiej dopasowują się do stopy i są w stanie rozciągnąć się, jeżeli stopa jest większa niż rozmiar buta. Chociaż zależy to też od zwierzęcia z jakiego wykorzystujemy skórę. Może ona być bydlęca, cielęca lub kangurza. pierwsze dwie są bardziej podatne na wpływ wilgoci, są za to bardzo wytrzymałe i wygodne dla stopy. Jednak to skóra kangurza jest najczęściej wykorzystywana w butach piłkarskich, a to przez jej lekkość względem prędzej wymienionych. Dodatkowo przez to, że ta skóra jest bardzo zwarta sprawia, iż buty z niej wykonane są uodpornione na działanie wody. Podobnie jak skóra cielęca i bydlęca, również dopasowuje się lekko do stopy.

Włókna syntetyczne są jeszcze lżejsze od skóry kangurzej, dodatkowo nie szkodzi im w żaden sposób woda, nic więc dziwnego, że coraz częściej można zobaczyć graczy właśnie w takich butach. Syntetyki mają jednak swoją wadę – w przeciwieństwie do skór naturalnych nie rozciągną się do wielkości stopy. Z tego powodu przy ich kupnie należy zabrać na to poprawkę i wybrać buty do piłki nożnej trochę większe niż rozmiar stopy.

Mnogość wyboru

Buty do piłki nożnej można teraz kupić w każdym kolorze, z różnorodnych materiałów. To wszystko po to, aby każdy użytkownik mógł znaleźć swój idealny but – preferencje przecież mogą być różne. Jedna osoba woli lekkość, drugiej natomiast włókna syntetyczne mogą przeszkadzać. Niezależnie czy zdecydujemy się na pierwszą, czy na drugą opcję, producenci robią dziś wszystko, żeby zawodnicy byli zadowoleni ze swojego obuwia.

Po więcej informacji o butach do piłki nożnej zapraszamy na futbolsport.pl

mainXX:/2017/09/z-czego-zbudowane-sa-buty-do-pilki-noznej/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.