26.05.2024, g. 21:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Sevilla vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
0dn.1godz.34min.
14.00 X4.00 21.80 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Historia La Liga

laliga

HISTORIA LA LIGA

Pimera División – jest to liga hiszpańska, najwyższa klasa rozgrywkowa w tym kraju, zwycięzca tych rozgrywek zostaje Mistrzem Hiszpanii. Trzy ostatnie drużyny na koniec sezonu spadają do Segunda Divisioón. Trzy pierwsze zespoły bezpośrednio zapewniają sobie grę w Lidze Mistrzów, a czwarty gra w eliminacjach. Następny zapewnia sobie grę w Lidze Europy, a kolejny gra w eliminacjach. Również zdobywca Pucharu Króla przystępują do rozgrywek w Lidze Europy. Na ligę hiszpańską inaczej możemy powiedzieć La Liga. Z początkiem sezonu 2008/09 liga zmieniła nazwę do Liga BBVA.

Początki powstania Primera División sięgają XX wieku, a dokładniej 1928 roku. Założycielem tej oto ligi był José María Achá. Cały sezon to mecze rozgrywane jesienią i wiosną. Pierwszym zwycięzcą tej ligi była FC Barcelona, którą wtedy prowadził Roma Fornsa.

W następnym sezonie w lidze królował już tylko jeden zespół, a mianowicie Real Madryt, który przez cały sezon poniósł tylko jedną porażkę. W następnym sezonie także triumfowali Królewscy. Czwarty sezon La Liga jednak należał już do Athleticu Bilbao. W 1935 roku ligę zwyciężył Betis Sevilla, dla tego klubu jest to jak do tej pory jedyne w historii zdobycie Mistrzostwa. W następnym sezonie znów na sam szczyt zawędrował Athletic Bilbao.

atletico1950Przez kolejne trzy lata Primera División została przerwana z powodu wybuchu wojny domowej. Sezon, który wznowił rozgrywki ligi hiszpańskiej wygrało Atlético Aviación (teraz Atlético Madryt). Ten sam klub mógł w następnym sezonie świętować zdobycie Mistrza Hiszpanii. W 1942 roku tym razem Valencia w swoim młodym składzie zadziwiła wszystkich, wygrywając ligę. W sezonie 1942/1943 znów na pierwszym miejscu sezon zakończyło Athletic Bilbao. Sezon później drugie trofeum w swojej historii zdobyła Valencia. W 1944/1945 po szesnastu latach na sam szczyt wróciła FC Barcelona, wyprzedzając Real Madryt. W następnych sezonach kolejno wygrywali Sevilla FC, Valencia CF, FC Barcelona, FC Barcelona i Atlético Madryt. Tak było do 1950 roku.

W latach 1952-1960 w Hiszpanii górowały tylko dwa kluby, a mianowicie FC Barcelona i Real Madryt, które zdobywały Mistrzostwa Hiszpanii. Tylko w 1956 roku był wyjątek kiedy to Athletic Bilbao sprawił niespodziankę, wygrywając ligę. W latach 1961-1965 roku na najwyższym stopniu podium na zakończenie sezonu zawsze stawał Real Madryt. Królewscy w tym okresie przeżywali swoje czasy świetności. W sezonie 1965/66 trofeum zdobyło Atlético Madryt, przerywając w ten sposób passę piłkarzy z Santiago Bernabéu. Jednak trzy kolejne sezony znów należały do Królewskich. W 1969/1970 znów Atlético Madryt po udanym sezonie dopisuje do swojej historii klubowej kolejny tytuł Mistrza Hiszpanii. W następnym sezonie tym razem triumfowała Valencia CF. W kolejnych pierwsze miejsce zajmowali: Real Madryt, Atlético Madryt, w końcu w 1973/74 wygrała FC Barcelona, później znów dwa tytuły zgarnął Real Madryt. W sezonie 1976/77 Atlético Madryt wyprzedziło Blaugranę i w ten sposób wygrało ligę. Trzy kolejne sezony należały ponownie do Realu Madryt.

cruyff2

W sezonach 1980/81 i 1981/82 dominował niespodziewanie Real Sociedad San Sebastián, na pewno była to wielka niespodzianka. Następne dwa sezony to dominacja Athleticu Bilbao, w kolejnym na najwyższym miejscu stanęła Barça. Przez kolejnych pięć sezonów znów nie było mocnych na Real Madryt, który dopisał do historii klubów kolejne trofea za mistrzostwo Hiszpanii. Jednak już cztery następne sezony to kapitalna gra Dumy Katalonii, którą prowadził wtedy Johan Cruyff. Barça grała najwspanialszy futbol na świecie i mogła się cieszyć z czterech Mistrzostw Hiszpanii. Passę zespołu z Camp Nou przerwał Real Madryt, zdobywając kolejny tytuł. W sezonie 1995/1996 zwyciężyło Atlético Madryt. Następnie znów Real Madryt, a w 1998 i 1999 roku królował znów tylko jeden klub, a mianowicie FC Barcelona.

AS Roma v Real MadridW sezonie 1999/2000 już przed rozgrywkami mówiono, że o tytuł będą walczyć tylko dwa klub, nie kto inny jak FC Barcelona i Real Madryt. Jednak ku zdziwieniu fanów La Liga żaden z tych zespołów nie dopisał do swojej klubowej historii kolejnego zdobycia mistrzostwa Hiszpanii. Tym razem na pierwszym miejscu sezon zakończyło Deportivo La Coruña. Deportivo grało przez cały sezon bardzo ładnie, a kibice mogli być tylko dumni ze swoich ulubieńców. Jednak był to jak do tej pory jedyny tytuł Mistrza Hiszpanii zdobyty przez ten klub. W kolejnym sezonie znów w Hiszpanii królował Real Madryt, następny rok należał do Valencii, kolejny do Królewskich, a potem znów do Valencii. Także drużyny co roku dzielił się trofeum.

Przez te sezony o dziwo nie zdobyła żadnego trofeum FC Barcelona, która przeżywała kryzys. W drużynie z Katalonii zmieniono prezydenta. Z funkcji zdymisjonowano Joana Gasparta, którego zastąpił Joan Laporta. Efekt nowego prezydenta przyszedł w bardzo szybkim tempie. Już w sezonie 2004/05 Blaugrana zwyciężyła w lidze. Kolejny sezon także należał do Barcelony, która drugi raz z rzędu zdobyła mistrzostwo Hiszpanii. Dwa następne sezony jednak znów do głosu doszli piłkarze Realu Madryt i dopisali do historii klubu dwa kolejne trofea.

valdesNastępne trzy sezony potwierdziły jak silną drużyną jest FC Barcelona. Barça miażdżyła wszystkich rywali, którzy stanęli jej na drodze. Tradycyjnie największym jej konkurentem do zdobycia mistrzostwa Hiszpanii był Real Madryt. Jednak Królewscy przez trzy sezony musieli pogodzić się z tym, że Duma Katalonii jest poza zasięgiem. Tak więc w 2008/09, 2009/10, 2010/11 to wielka Barcelona cieszyła się z mistrzostwa Hiszpanii. Real trzykrotnie zajmował drugie miejsce.

Mistrzowie w liczbach:

– Real Madryt – 32 razy

FC Barcelona – 22 razy

– Atlético Madryt – 10 razy

– Athletic Bilbao – 8 razy

– Valencia CF – 6 razy

– Real Sociedad – 2 razy

– Sevilla FC – 1 raz

– Real Betis – 1 raz

– Deportivo La Coruña – 1 raz

Źródło: Własne

Kursy na mecze FC Barcelony

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

26/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

26/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

26/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

26/05/2024 21:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/historia-la-liga/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.