03.03.2024, g. 21:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Athletic Bilbao vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
4dn.19godz.12min.
12.62 X3.50 22.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Historia serwisu

Dawno, dawno temu…

Wszystko zaczęło się 20 lipca 2010 roku, wtedy to światło dzienne ujrzał nasz pierwszy news, a FC Barcelona była w trakcie przygotowań do nowego sezonu. W sieci pojawiła się strona FCB.vgh.pl. Jednak pod wspomnianym adresem nie gościliśmy zbyt długo. Żmudne i czasochłonne dodawanie wiadomości, ręczne aktualizowanie tabeli i inniych modułów oraz spore ograniczenia w możliwości wprowadzania własnych zmian spowodowały chęć spróbowania czegoś innego. I tak 8 września pojawiła się ostatnia wiadomość na FCB.vgh.pl, a strona zaczęła odtąd funkcjonować pod adresem DumaKatalonii.cba.pl. Wtedy zaczęliśmy rozszerzać współpracę reklamową z innymi stronami. Prowadzenie strony w pojedynkę w pojedynkę było trudne. Co prawda, z czasem zgłaszali się chętni do zasilenia składu redakcji, ale w większości były to osoby ze słomianym zapałem, także nie zagościły tutaj na długo. Szczęśliwie po kilku miesiącach statystyki odwiedzin wciąż rosły, co dobrze rokowało na przyszłość.

Pierwsze zmiany i nowości, pierwszy rok za nami

W lutym 2011 roku zaszły kolejne zmiany w wyglądzie strony i od jej wnętrza. Z powodu zmiany silnika straciliśmy też znaczną część newsów napisanych jesienią 2010 i zimą 2011 roku. Zmieniliśmy też adres na obecny – DumaKatalonii.pl. Jedną z aktywniej działających osób w tym okresie istnienia serwisu był Graf3r, który zajmował się szukaniem chętnych do pisania newsów, a i sam pisał, kiedy mógł. Pewnego lutowego wieczora razem z Graf3rem założyliśmy pokój w grze Haxball i graliśmy jako drużyna DumaKatalonii.pl. W pewnym momencie dołączył do nas gracz o nicku Xavi (Rafał). Podzielił się z nami spostrzeżeniami dotyczącymi serwisu i 25 lutego dołączył do naszej skromnej ekipy jako osoba najbardziej znająca się na sprawach technicznych. Wiosna 2011 roku to dla nas przede wszystkim intensywny okres związany z serią Gran Derbi i wiadomością o chorobie nowotworowej Érica Abidala. Ale to właśnie wiosna przyniosła do nas kolejny powiew świeżości. Pod koniec marca rozpoczęliśmy tłumaczenie co ciekawszych odcinków Crackòvii, w czym bardzo mocno pomagała nam Gosia Kotala.

Wszystko grało bardzo ładnie, a my myśleliśmy nad kolejnymi zmianami na stronie – nad nową szatą graficzną. Prace te nie zawsze szły jak z płatka, ale po wielu przerwach w łączności z siecią i godzinach spędzonych nad projektem, w końcu światło dzienne ujrzała nowa odsłona DumaKatalonii.pl. A stało się to o godzinie 21:35, 7 maja 2011 roku, kilka dni po tym jak FC Barcelona wywalczyła awans do finału Ligi Mistrzów na Wembley.

Pod górkę

Nowa szata graficzna nie powalała, ale bez dwóch zdań była lepsza od poprzedniej, co przełożyło się na stopniowy wzrost odwiedzin. Wszystko zostało lekko zahamowane 8 października 2011 roku, kiedy nasza strona padła ofiarą ataku hakerskiego i była nieaktywna przez kilkanaście godzin.

Kiedy uporaliśmy się z usterkami, wszystko wróciło do normy, a statystyki ponownie zaczęły rosnąć do tego stopnia, że na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia wykorzystaliśmy cały dostępny miesięczny transfer danych. Niewiele pomogło wykupienie dodatkowego transferu, ale i z tym sobie poradziliśmy – kiedy strona była niedostępna, informacje o FC Barcelonie publikowaliśmy w formie notatek na naszym profilu na Facebooku. Wtedy jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się zakupić nowy serwer, a na dobry początek roku zaproponowaliśmy Wam kupno koszulki La manita dels títols 2011.

Kolejne zmiany wyglądu

10 kwietnia 2012 roku światło dzienne ujrzała nowa wersja naszego serwisu, nad którą pracowaliśmy już od dosyć długiego czasu. Zmienił się silnik strony, ale najważniejszą zmianą była odświeżona szata graficzna, która prezentowała się najlepiej spośród wszystkich poprzednich. Teraz łatwiej znaleźć było interesujące statystyki, a na wierzchu znajdowały się też informacje o kontuzjach czy karykatury. Przez kilka miesięcy prowadziliśmy też relacje tekstowe z meczów, jednak z powodów technicznych zrezygnowaliśmy z tej funkcji.

Z czasem rozpoczęliśmy nasze dzienne podsumowania, Tot en un – wszystko w jednym, w których każdy chętny otrzymuje na swoją skrzynkę mailową listę wszystkich newsów z danego dnia. Pomysł był realizowany przez kilka miesięcy. Wraz z zakończeniem sezonu 2011/2012 zaproponowaliśmy Wam zakup koszulki Gràcies, Pep!, co zbiegło się w czasie z nawiązaniem współpracy z organizacją Nigdy więcej. Razem promujemy hasło Wykop rasizm ze stadionów.

W tym czasie rozszerzyliśmy znacznie dział z multimediami. Standardem praktycznie stały się wydawane co miesiąc tapety na pulpit z rozpiską meczów Barçy, na naszym kanale na YouTube dodawaliśmy kolejne skecze Crackòvii i założyliśmy też nowy kanał – na Vimeo. W tym miejscu znajdziecie filmy o tematyce Barcelony, które przetłumaczyliśmy i udostępniliśmy wszystkim do obejrzenia lub pobrania.

W takiej formie działamy nadal. W lutym 2015 zmieniliśmy jednak silnik strony i przede wszystkim wygląd. Dodaliśmy nowe sekcje, takie jak futbol młodzieżowy, gdzie prezentujemy podsumowania meczów najmłodszych drużyn FCB oraz najzdolniejszych zawodników la Masíi. Na stronie możecie znaleźć też dział poświęcony wyłącznie na newsy dotyczące Barçy B i innych sekcji sportowych, takich jak koszykówka, czy piłka ręczna.

Więcej niż serwis

Motto to zaczerpnięte z hasła Més que un club staramy się na bieżąco realizować i dlatego nie ograniczamy się jedynie do pisania informacji o FC Barcelonie, ale chcemy być bliżej naszych czytelników. Organizowaliśmy już różne konkursy, w których do wygrania były między innymi autografy piłkarzy FC Barcelony, zorganizowaliśmy konkurs z okazji Dnia Dziecka, a także wspieraliśmy akcję Wszystkie kolory świata organizowaną przez UNICEF, zorganizowaliśmy wysyłkę słów wsparcia dla Érica Abidala i rozpoczęliśmy charytatywną zbiórkę pieniędzy. Ostatnio podjęliśmy się wykonania opasek solidarnościowych dla Tito Vilanovy – z sukcesem, bo udało się ich wykonać ponad 600. Bardzo miło było nam też umożliwić jednemu z naszych młodszych czytelników spotkanie z samym Leo Messim podczas jednego z treningów. Wszystkie akcje, w których braliśmy udział, znajdziecie tutaj.

Z tego miejsca dziękujemy wszystkim, którzy w przeszłości i obecnie wspomagali i wspomagają powstawanie i rozwój serwisu DumaKatalonii.pl. Wszystkich byłych i obecnych członków redakcji znajdziecie tutaj. Bez nich nasz serwis dziś nie wyglądałby tak samo.

Lech Kursy

Brak spotkań

Kursy na mecze FC Barcelony

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/historia-serwisu/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.