29.05.2024, g. 01:00
WNBA
Connecticut Sun blank vs blank Phoenix Mercury
Do meczu pozostało:
0dn.5godz.11min.
14.60 X0.00 21.20 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Moda na biżuterię w stylu gotycko-wiktoriańskim

Moda na biżuterię w stylu gotycko-wiktoriańskim

Stylów w modzie znajdziemy pod dostatkiem. Przez wieki zmieniały się one diametralnie. Z dawnych czasów pozostały pewne akcenty, które stosuje się obecnie, aby podkreślić swoją indywidualność. Ulubiona biżuteria zapewni nam poczucie piękna i oryginalności, natomiast różnego rodzaju gry typu ruletka online za darmo zadbają o nasz wolny czas. Skupmy się na jednym stylu i sprawdźmy, dlaczego coraz chętniej kupuje się biżuterię gotycko-wiktoriańską?

Powrót do przeszłości

Wiele inspiracji do tworzenia pochodzi z natury, ale także z minionych epok. Każda z nich charakteryzowała się odmiennymi atrybutami, podkreślaniem urody w inny sposób. W epoce wiktoriańskiej przypadającej na wiek XIX, był spory wybór biżuterii. Okres ten cechowało wyróżnienie kobiecości, jak i statusu społecznego kobiet. Widać to było chociażby w propagandzie na temat bladej twarzy. Ogromnym faux pas dla wyższych sfer było mieć opaloną skórę, gdyż panowało przeświadczenie, że to wyznacznik pozycji społecznej i że tylko służący i robotnicy tak wyglądają. Doprowadziło to do wiecznego noszenia parasolek przez panie oraz przesadnego pudrowania na biało. Za sprawą rozwoju przemysłu, wydobywania kamieni szlachetnych i nowych złóż złota, biżuteria stała się w tamtych czasach bardziej zdobna, pełna drogich i kolorowych kamieni lub pereł. Wygląd pierścieni, kolii, wisiorków czy kolczyków, był podyktowany gustami i nastrojami królowej Wiktorii, która ówcześnie panowała w Anglii. Dla przykładu, wczesna biżuteria królowej, czasy jej zamążpójścia, była bardziej romantyczna i delikatna. Z kolei okres żałoby po śmierci księcia Alberta, naznaczony był ciemnymi kamieniami (czarny onyks) i ciemniejszymi barwami w strojach. Później zaś zaczęto czerpać ze sztuki Dalekiego Wschodu, co można zaobserwować w formach i kształtach różnych błyskotek. Styl gotycko-wiktoriański, który obecnie można spotkać w różnych obszarach mody, w tym biżuterii, czerpie inspirację właśnie z tego okresu, a także z dorobku Średniowiecza. Przedkłada się to na misterną i piękną biżuterię, którą tworzą rzemieślnicy dla światowych marek i mniejsze pracownie również. Choć dla wprawionych Gotów, liczy się najbardziej to, co mroczne i czarne, to jednak styl gotycko-wiktoriański jest bardziej przystępny, kobiecy, niż sam gotyk. Dlatego też, zyskuje on znacznie szerszą grupę odbiorców.

Biżuteria pełna symboli

Biżuteria za czasów wiktoriańskich bardzo się zmieniała na przestrzeni lat. W pierwszych latach panowania królowej, przypadających na czas zawarcia związku małżeńskiego, była pełna symboli związanych z miłością np.: róże, ptaszki, kokardki, serca, węże. Te ostatnie, miały zapewnić długi i szczęśliwy związek, więc węży znajdziemy całkiem sporo w tego typu ozdobach. Również obecnie możemy nabyć biżuterię z tymi wszystkimi znakami. Ponadto, dochodzą symbole magiczne stosowane w Średniowieczu, wszelkiego rodzaju zwierzęta, mające powiązania z magią czy mocą (smoki, wilki, nietoperze, pająki, jelenie, sokoły itp.), symbole religijne i starożytnych bóstw i ich atrybutami np. oko Horusa, półksiężyc, czaszki i krzyże. Często w kompozycjach gotycko-wiktoriańskich można spotkać połączenie kamieni naturalnych z wymienionymi symbolami. Do tego są akcenty roślinne, które łączą poszczególne elementy np. winorośl, pnącza róż, itp.

Styl gotycko-wiktoriański w filmie

Jeśli lubimy podziwiać piękne stroje oraz biżuterię gotycko-wiktoriańską, możemy śledzić projektantów, którzy lubią ten styl w szczególności (twórca marki Erdem, Alexander McQueen, Rodate itd.). Można także połączyć podziwianie biżuterii z oglądaniem filmu. Jest całkiem sporo produkcji, które prezentują świetne kreacje oddające wyrafinowaną piękność, a jednocześnie mrok. Przeważać tutaj będą filmy w tematyce grozy, tajemniczości m.in.: kryminały, horrory w połączeniu z fantastycznymi postaciami i pejzażami. Do wyboru mamy takie dzieła jak: “Upiór w operze”, “Pies Baskervillów”, “Wywiad z wampirem”, “Sweeney Todd”, “Dorian Grey”, “Jeździec bez głowy”, “Wilkołak”, “Van Helsing” czy wariacje na temat hrabiego Drakuli. Nawet jeśli znamy te produkcje, to następnym razem oglądając je, możemy skupić swą uwagę na strojach i biżuterii gotycko-wiktoriańskiej, która pomaga wykreować wyrazistość postaci, wydobyć piękno, zmysłowość oraz ciemność, szczególnie w przypadku kobiet, których nawet gorset nie zatrzymał.

 

 

mainXX:/2022/05/moda-na-bizuterie-w-stylu-gotycko-wiktorianskim/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.