29.05.2024, g. 01:00
WNBA
Connecticut Sun blank vs blank Phoenix Mercury
Do meczu pozostało:
0dn.5godz.38min.
14.60 X0.00 21.20 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Jakie obciążenie żeliwne czy bitumiczne?

Jakie obciążenie żeliwne czy bitumiczne?

Ćwiczenia ze sztangą to podstawa treningu siłowego. Posiadając gryf, niezbędne stają się obciążenia, które odpowiednio wykorzystywane zwiększają przyrost masy mięśniowej, rzeźbią sylwetkę oraz poprawiają kondycję. Zadaniem obciążeń jest dostosowanie sztangi do ćwiczeń. Co ważne, obciążenia do gryfów mogą pełnić rolę hantli i tym samym uzupełniać plan treningowy

Jakie obciążenia do gryfów są najlepsze?

Wśród obciążeń do gryfów, najpopularniejsze są talerze żeliwne i bitumiczne.  Charakteryzują się trwałością wykonania wagowego i wymiarowego oraz wysoką eksploatacją w czasie treningu; część z nich powleczona jest kolorową gumą, która odpowiada za absorbowanie uderzeń. Obciążenia do gryfów, zarówno bitumiczne, jak i żeliwne należy zmieniać w czasie  treningu, aby przyzwyczajać organizm do większego wysiłku, który powoduje rozbudowę masy mięśniowej i wzrost siły. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że któreś z obciążeń do gryfów są lepsze – na pewno inaczej zachowują się w trakcie treningu. Spójrzmy zatem na różnice między obciążeniami żeliwnymi i bitumicznymi.

Żeliwne obciążenia do gryfów: wygoda w czasie treningu

Główną różnicą w budowie obciążeń do gryfów, jaka charakteryzuje talerze żeliwne, jest ich budowa: zajmują zdecydowanie mniej miejsca.  Są mniejsze, dzięki czemu ich przechowywanie jest prostsze, można także nałożyć na sztangę więcej obciążeń. Przez ich mniejsze wymiary, są znacznie poręczniejsze, co wpływa na komfort treningu. Żeliwne obciążenia do gryfów będą służyć latami, ponieważ materiał, z jakiego są wykonane jest niezwykle trwały. Niestety, ma to także swoje wady – w czasie upuszczenia żeliwnego talerza, nic go nie amortyzuje, co może wpłynąć na uszkodzenia nie tylko podłogi, ale także przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Warto o tym pamiętać, jeśli kącik do treningów wydzielony jest w domowej siłowni. Obciążenia do gryfów wykonane z żeliwa są średnio o  połowę droższe od  takich samo wagowo talerzy, wykonanych z innych materiałów.

Najlepsze obciążenia do gryfów dla początkujących? Te z masy bitumicznej!

Obciążenia do gryfów z masy bitumicznej są mieszanką kruszywa, wypełniacza i łączącego je lepiszcza, na którą nanosi się warstwę tworzywa sztucznego. Powoduje to, że bitumiczne talerze do sztang mają o wiele większy rozmiar i przez to mniej wygodnie się z nimi trenuje przy dużym obciążeniu. Wykonanie bitumicznych obciążeń do gryfów sprawia, że są one wprost stworzone dla osób początkujących w treningach siłowych, ponieważ łatwiej się je nakłada na sztangę i posiadają warstwę amortyzującą. Taki obciążnik w czasie upadku czy regularnego odstawiania na stojak z obciążeniami nie porysuje powierzchni dzięki warstwie otulającego go tworzywa sztucznego.  Z uwagi na wykorzystany do produkcji materiał, bitumiczne obciążenia do gryfów są odczuwalnie tańsze od żeliwnych.

Planując trening z wykorzystaniem obciążenia do gryfów na sztandze lub jako hantle, niezależnie czy w siłowni, czy w domowym kąciku do ćwiczeń – warto pamiętać o zapewniających bezpieczeństwo antypoślizgowych matach.

mainXX:/2019/10/jakie-obciazenie-zeliwne-czy-bitumiczne/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.