26.05.2024, g. 21:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Sevilla vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
6dn.1godz.8min.
11.50 X3.00 21.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Najlepsze firmy produkujące gry w Polsce

W ostatnich latach branża gier wideo rozwija się w Polsce wykładniczo. Ze względu na sukces niektórych gier i wydarzeń związanych z gamingiem, na rynku pojawiło się wiele nowych firm zajmujących się tworzeniem gier. Ze względu na olbrzymią konkurencję, część podmiotów upada. Z kolei inne wzbijają się na wyżyny, bijąc kolejne rekordy, jeżeli chodzi o sprzedaż swoich tytułów.

Z większości przeprowadzonych badań jasno wynika, że branża gier w Polsce ma przed sobą świetlaną przyszłość, a w ciągu kilku lat nasz kraj stanie się ośrodkiem skupiającym największe firmy produkujące gry wideo. W tym artykule scharakteryzujemy profil polskiego gracza oraz największe podmioty, które zajmują się tworzeniem najlepszych gier w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Profil polskiego gracza

Ogólnie liczba graczy w Polsce stale rośnie od 2016 roku. Profil typowego gracza zmienil się w ciągu tych lat, ponieważ to nie osoby w nastoletnim wieku dominują rozgrywkę, ale osoby w wieku od 20 do 30 lat. Wszystko zróżnicowało się również pod względem płci. Kobiet zainteresowanych grami przybywa i sytuacja powoli się wyrównuje. Powodów, dla których ludzie sięgają po gry, jest sporo. Najważniejszymi z nich jednak są odstresowanie i relaks. Pewna część graczy lubi również odwiedzać casino online, ponieważ liczą na dodatkowy zarobek podczas spędzania swojego wolnego czasu.

W przypadku platform, na których większość graczy kupuje nowe tytuły, dominuje Steam. Jednocześnie też urządzenia mobilne stały się popularne w przypadku gier okazjonalnych. Ludzie zazwyczaj instalują na swoich smartfonach gry, aby walczyć z nudą. Pobieranie aplikacji ze sklepu nie zabiera wiele czasu i jest dość komfortowe, więc jest to duży plus mobilnej rozgrywki. Ciekawostką może być to, że zestawy wirtualnej rzeczywistości nie są popularne — korzystał z nich jeden na dziesięciu graczy.

Większość ludzi gra w gry kilka razy w tygodniu. Najrzadziej dzieje się to na konsolach, a najczęściej na urządzeniach mobilnych. Na większości urządzeń najpopularniejszym gatunkiem są gry logiczne, jednakże na konsolach zdecydowanie dominują gry wyścigowe. Najczęściej wybieraną konsolą przez polskiego gracza jest PlayStation, która przeważa w ostatnich latach nad Xboxem, a wśród najpopularniejszych gier znajduje się Counter Strike, League of Legends, Valorant oraz FIFA.

CD Projekt Red 

CD Projekt Red to bez wątpienia największa i najbardziej znana polska firma na świecie, która swoją działalność prowadzi w branży gier wideo. Deweloper powstał w 2002 roku a swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 74. Pierwszym sukcesem zespołu odpowiedzialnego za produkcję gier była gra fabularna Wiedźmin. Po premierze, która miała miejsce w 2007 roku, był to tytuł, który w Polsce sprzedawał się najlepiej. W 2011 roku powstała kolejna część popularnego Wiedźmina a w 2015 roku doczekaliśmy się trzeciej i zarazem ostatniej części przygód Geralta. Ostatnim tytułem, który był zapowiedziany w 2012 roku, a który został wypuszczony na rynek 10 grudnia 2020 roku, był Cyberpunk 2077, fabularna gra akcji, którą komentował sam Elon Musk. Produkcja nie była pozbawiona błędów, natomiast ostatecznie przyniosła największej polskiej firmie odpowiedni rozgłos i rozpoznawalność.

Techland

Techland to kolejna marka, która zajmuje się produkcją gier, natomiast jest ona zdecydowanie mniejsza od CD Projekt Red. Przedsiębiorstwo powstało w 1991 roku z inicjatywy Pawła Marchewki. Na samym początku działalności marka skupiała się na tłumaczeniu zagranicznych aplikacji i wydawaniu ich na rodzimym rynku. 2 lata później Techland zaczął produkować własne oprogramowanie w tym gry komputerowe. Od 2008 do 2011 roku Techland posiadał nawet swoją stronę internetową poświęconą recenzjom gier komputerowych.

Marka podczas produkcji gier korzysta z własnego silnika C-Engine. Największym sukcesem w historii okazały serie Dead Island, Dying Light oraz Call of Juarez, które sprzedały się łącznie w ponad 30 milionach kopii.

PlayWay

PlayWay to marka pochodząca z polski, która rozpoczęła swoją historię w 2011 roku dzięki Krzysztofowi Kostowskiemu, który do dzisiaj jest jej prezesem. Przedsiębiorstwo trudni się tworzeniem i wydawaniem nisko- i średniobudżetowych gier komputerowych oraz pomaga innym mniejszym firmom w rozwoju, stale w nie inwestując. Aktualnie pod firmę podlega kilkadziesiąt różnych grup deweloperów. W 2016 roku spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wśród najbardziej znanych tytułów od tego producenta możemy wyróżnić:

  • ESport Manager;
  • Gold Rush: The Game;
  • Ultimate Fishing Simulator Mobile;
  • Robot Squad Simulator 2017;
  • Train Mechanic Simulator 2017;
  • Car Trader Simulator.

Ten Square Games

Ten Square Games to jedna z największych firm produkujących gry mobilne w Polsce, która posiada wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu rozrywki dla wielu milionów graczy na całym świecie. Spółka posiada w swoich szeregach ponad 320 osób, a jej tytuły mają ponad 22 miliony aktywnych użytkowników. Marka specjalizuje się w grach free-to-play, które symulują najpopularniejsze hobby na świeżym powietrzu. Obecnie studio pracuje nad kilkoma projektami mobilnymi, które już wkrótce powinny zadebiutować na rynku. Wśród innych gier, które już zostały wydane i odniosły spory, sukces znajduje się:

  • Wild Hunt;
  • Let’s Fish
  • Hunting Clash;
  • Fishing Clash.

Podsumowanie

Obecność polskich marek na liście najbardziej prestiżowych firm w branży gier wideo z pewnością cieszy. Najwięcej szumu w ostatnim czasie było wokół CD Projekt RED, które wypuszczało grę, która była tworzona kilka długich lat — Cyberpunk 2077. Na szczęście nie na tym kończy się polski potencjał. Na rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w grach typu symulator, które podbijają światowy rynek. W 2021 roku gra, wyprodukowana przez Ten Square Games, Fishing Clash uzyskała akredytację na rynek chiński w związku z czym, nawet tam pojawiają się polskie tytuły.

Możemy być spokojni o rozwój branży gier w Polsce i mamy nadzieję, że już wkrótce któraś z polskich marek ogłosi pomysł na kolejną grę, która znajdzie się na monitorach większości graczy na całym świecie.

Kursy na mecze FC Barcelony

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2022/02/najlepsze-firmy-produkujace-gry-w-polsce/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.