29.05.2024, g. 01:00
WNBA
Connecticut Sun blank vs blank Phoenix Mercury
Do meczu pozostało:
0dn.21godz.30min.
14.60 X0.00 21.20 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Nowa stara Barça Taty

Nowa stara Barça Taty

Presezon pokazał kilka zmian, które wprowadził Martino, przejmując stery nad katalońską łodzią.

 

Sezon przygotowawczy jest idealną porą dla futurystów i wróżbitów. Kilka spotkań, które zachęcają do oceny zespołu, jednak nie są one często reprezentatywne, a wyniki w trakcie sezon są znacznie różne. W przypadku Barcelony może być podobnie, ze względu na dużo zmian i późno rozpoczęty sezon, jest za wcześnie, aby wyciągać wnioski. Jednak obecność Martino na ławce sugeruje przyjrzeć się zmianą, które zostały wprowadzone w klubie.

 

W sumie zespół zagrał sześć spotkań (4 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka) w przedsezonie. Tello, Dos Santos, Pedro, Pinto, Messi i Cesc mieli pewne problemy w sezonie przygotowawczym, ponownie starano się kupić środkowego obrońcę, jednak bez powodzenia. Po ostatnim spotkaniu w Malezji (trzeci mecz Taty na ławce trenerskiej), trener czuje, że zespół jest gotowy do rozpoczęcia sezonu.

 

1. Przywództwo pochodzi z ławki

 

„Martin jest poważny, skromny, pracowity i ma charakter zwycięzcy. Dużo rozmawia i stara się dojść do konsensusu. Jest bardzo dynamiczny i pracujemy nad wieloma taktycznymi wariantami”. To słowa Xaviego na temat nowego trenera i jego metod treningowych, które mają dać nowy start drużynie. Tata prowadzi dialog z zawodnikami i interweniuje z ławki. „Wymaga dużej presji”, mówi zawodnicy. „Jesteśmy gotowi do ligi”, mówi Martino. Jego przyjazd wprowadził zmiany w przygotowaniach fizycznych, które są bardziej typowe dla szkoły z Ameryki Południowej.

 

2. Messi, niekończąca się opowieść

 

Presezon pozostawił pewne wątpliwości, ale też dowód, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Jednym z nich jest siła Messiego jako zawodnika z innego wymiaru. Leo schudł, aby rozpocząć treningi na siłowni w trakcie wakacji, jednak nie wpłynęło to na fakt, że wciąż jest najlepszy na świecie. Z pięcioma bramkami, był najlepszym strzelcem sezonu przygotowawczego i utrzymuje poziom z minionych sezonów. Z Malezji wrócił z dyskomfortem, ale wydaje się, że jest zadowolony z Martino. „Tata jest wielkim trenerem, lubię go”, mówi Argentyńczyk.

 

3. Neymar zaprzecza stereotypom

 

Jego wpływ na zespół był natychmiastowy, mimo anemii. „Z tym zawodnikami wszystko jest łatwiejsze”, mówi. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników”, ogłosił Martino. Brazylijczyk strzelił dwie bramki i zaprzeczył stereotypom, które pojawiły się podczas jego transferu. Po pierwszy, wykazuje ogromny przegląd gry (nie wchodził zbyt często w pojedynki jeden na jeden i zawsze podaje, kiedy uda mu się minąć kogoś dryblingiem). Po drugie, szybko przełamał nieśmiałość w szatni, gdzie czuje się bardzo dobrze. Jego obecność na boisku daje więcej miejsca innym zawodnikom.

 

4. Sergi Roberto z dużymi szansami

 

Przybycie Taty to nowe szanse dla Sergi Roberto. Tito też na niego stawiał, ale zawodnik dostawał pojedyncze szanse. Drużyna potwierdza, że gracz dobrze spisuje się w zespole, od którego wymaga się posiadania piłki. W tym wariancie, czuje się wolny i podchodzi z drugiej linii, tak jak angielscy gracze, tacy jak Lampard i Gerrard. Jego obecność zapewnia dodatkowe centymetry i zadania w defensywie. Nie jest takim estetą jak Thiago, ale nie popełnia błędów w podaniach. W swojej grze musi popracować jeszcze nad grą przed bramkarzem.

 

5. Bagnack, Bartra i puzzle w obronie

 

Do rozwiązania jest jeszcze problem środka obrony. Poza statystykami (zespół stracił sześć bramek w sześciu meczach), czuć, że zespołowi brakuje defensywnej równowagi. Niektóre części takie jak Bartra i Montoya są nadal nieznane. Szczególnie w przypadku Marca, który otrzymywał minuty od Taty, nie usunęło to jednak wątpliwości. Para Piqué – Mascherano wydaje się być faworytem. Pozostają jeszcze Puyol i Bagnack, którego dołączenie do zespołu było niespodzianką. Kameruńczyk miał nieoczekiwaną rolę w przedsezonowych meczach i trener jest przekonany o jego potencjale. „Oczywiście, że tak. Duża praca musi być wykonana”, mówi. Na bokach Alba i Alves mieli dużą rolę w wyprowadzaniu piłki. Trenerzy pracują, aby obie strony były ofensywne.

 

6. Kwestia trzeciego napastnika

 

Poza Messim i Neymarem jest jeszcze jedno miejsce z przodu Barcelony. „Można poczuć, że jest walka o trzecie miejsce”,mówi Pedro. Trzecie miejsce to wielkie pytanie do trenerów: Alexis czy Pedro? Chilijczyk wydaje się bardziej pasować, co pokazały mecze przedsezonowe. Martino ceni dynamikę i pracę w defensywie. Alexis w sześciu spotkaniach strzelił trzy gole. O jeden mniej niż Pedro. Obaj zawodnicy prezentują umiejętności pasujące do zespołu, aby wywierać większy pressing niż Barcelona Guardioli.

 

7. Rola Ceska w Barçy

 

Jaką rolę przewidział Martino dla Ceska w tym sezonie? Jest to jedna z wielkich niewiadomych. Argentyńczyk udowodnił, że dotychczasowych decyzjach był konserwatywny i nie chciał robić wielkich rewolucji w Barçy na boisku. Odejście Thiago oznacza mniejszą konkurencję, ale hierarchia pozostaje ta sama. „Nikt nie chce stracić snu o tryumfie tutaj”, powiedział niedawno Cesc. Jego profil pasuje do idei bardziej bezpośredniej Barçy Martino. Trener dawał fałszywej dziewiątce także minuty na boisku, ale Cesc wciąż musi pokazać się z najlepszej strony, aby mógł regularnie występować i móc zastąpić 33-letniego Xaviego.

 

Źródło: Sport.es

mainXX:/2013/08/nowa-stara-barca-taty/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.