03.03.2024, g. 21:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Athletic Bilbao vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
7dn.1godz.42min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Śladami dzikiej przyrody, czyli safari Kenia

Śladami dzikiej przyrody, czyli safari Kenia

Kenia jest pięknym krajem położonym we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Zamieszkuje ją wiele ludów, z czego 70% stanowią ludy Bantu, zaś najciekawsi są Niloci, wśród których znajdują się słynni Masajowie. W całej Afryce nie ma tak zróżnicowanego językowo i kulturowo państwa. Kraj porasta sawanna, lasy deszczowe, a nawet roślinność alpejska w wyższych, górzystych rejonach. Jest domem dla wielu dzikich zwierząt, takich jak gepardy, lwy czy słonie. Znajduje się tu 25 parków narodowych i 23 rezerwaty przyrody. Warto wybrać się do tego ciekawego kraju, by zaznać przygody i spotkania z dziką przyrodą. Na szczególną uwagę zasługują: Rezerwat Masai Mara, Park Narodowy Jeziora Nakuru oraz stolica kraju – Nairobi.

Masai Mara – kraj Masajów nad rzeką Mara

W Prowincji Wielkiego Rowu, na obszarze 1510 km2 i na wysokości ponad 1500 m n.p.m. znajduje się obszar chroniony Masai Mara. Zamieszkuje go ogromna liczba dzikich zwierząt. Spotkamy tu lwy, leopardy, słonie, bawolce i nosorożce. Poza tą Wielką Piątką odnajdziemy w rezerwacie również wiele roślinożerców (np. zebry i gazele), a nawet padlinożerców (hieny, szakale i inne). Dlatego safari Kenia jest bardzo popularne wśród turystów i na pewno warte zobaczenia. Możemy również przyjrzeć się bliżej niezwykle ciekawej społeczności ludu Masajów. Są oni wierni swoim tradycjom, wśród których ważną rolę znajdują śpiew i taniec oraz ceremonia eunoto, podczas której chłopiec staje się mężczyzną – wojownikiem. Podczas safari Kenia jest tyle rzeczy do zobaczenia, że wycieczka zazwyczaj trwa 2 dni. Noc spędza się w charakterystycznych dla tych rejonów lodge, które pozwalają na nocne podglądanie dzikiej przyrody. Rezerwat Masai Mara został wpisany na Listę informacyjną UNESCO.

Park Narodowy Jeziora Nakuru – tam gdzie mieszkają nosorożce i flamingi

Park położony jest w Wielkich Rowach Afrykańskich i rozciąga się wokół płytkiego jeziora Nakuru. To dom dla wielu zwierząt, w tym ogromnej populacji ptaków. Najsłynniejsze są flamingi, ale znajdziemy tu również pelikany, marabuty i bieliki afrykańskie. Nad Nakuru organizowane są popularne safari Kenia. Turyści wypatrują nosorożców, a jest czego szukać. W parku odbudowuje się populację zagrożonych wyginięciem nosorożców czarnych oraz spotyka największy na świecie gatunek nosorożców białych. Park nie jest wielki, ale różnorodność flory i fauny zachwyca zwiedzających. Warto wspomnieć również o bardzo ciekawym lesie wielkich wilczomleczy, wyglądem przypominających ogromne kandelabry. Park Narodowy Jeziora Nakuru wpisany jest na listę terenów chronionych konwencją ramsarską.

Nairobi – różne twarze stolicy

Nairobi to bardzo ciekawe miasto, w którym można dużo zobaczyć. Znajdziemy tu m.in. mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległej Kenii – Jomo Kenyatta oraz wiele uniwersytetów. Jedną z głównych atrakcji jest Giraffe Centre, słynące z możliwości dotknięcia i karmienia żyraf. Zaraz za miastem znajduje się Muzeum Karen Blixen – autorki Pożegnania z Afryką. To tutaj, w kolonialnym dworku, przez 14 lat mieszkała słynna pisarka. Warty odwiedzenia jest również skansen Bomas, usytuowany w Parku Narodowym Nairobi. Znajdziemy w nim tradycyjne chaty mieszkańców Kenii, zwane bomas. Zobaczymy też zwyczajowe tańce i poznamy bogatą kulturę wielu ludów Kenii – m.in. Masajów, Kikuju oraz Taita. W końcu warto wspomnieć, że Nairobi to jedna z głównych siedzib ONZ, w której została uchwalona Afrykańska Karta Praw Człowieka i Ludów.

Kenia jest miejscem, które kusi i przyciąga turystów. To wcale nie dziwi, bo bogata flora i fauna oraz różnorodność kulturowa mieszkańców sprawiają, że kraj ten trzeba koniecznie odwiedzić. To tutaj wyruszymy na safari i poznamy dziką przyrodę. W Kenii znajduje się przecież największa na świecie populacja lwów. Sawanna kryje w sobie wiele niespodzianek i budzi okrzyki zachwytu. Zorganizowane wycieczki pozwalają na bezpieczne zobaczenie ich wszystkich. Ciekawe tradycje rdzennych mieszkańców na długo zostają w pamięci. Dlatego nie należy zwlekać, ale wyruszyć w podróż po pełne wrażeń przygody.

Lech Kursy

Brak spotkań

Kursy na mecze FC Barcelony

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2018/12/sladami-dzikiej-przyrody-czyli-safari-kenia/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.