31.05.2024, g. 02:00
Copa Libertadores
River Plate vs Deportivo Táchira FC
Do meczu pozostało:
0dn.2godz.24min.
11.11 X11.00 217.00 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Barça weźmie udział w Lidze Mistrzów U-19

Obrazek

Trwają prace nad organizacją turnieju U-19 stylowanego na formule Ligi Mistrzów. Turniej będzie nosił nazwę NextGen Series, a w jego skład wejdzie 16 zespołów w czterech grupach. Do udziału została wybrana także FC Barcelona.

Jak donosi brytyjski Daily Mail, FIFA stworzyła rozgrywki dla najlepszych zespołów europejskich (podobne do Ligi Mistrzów) w kategorii wiekowej U-19, w których udział weźmie między innymi FC Barcelona aby pokazać światu obiecaną przyszłość europejskiego futbolu.

W turnieju weźmie udział 16 zespołów podzielonych na cztery grupy. Z każdej grupy awansują dwie najlepsze drużyny i zmierzą się w fazie pucharowej. Prawa do transmisji są nadal negocjowane, a finał przyszłorocznych rozgrywek odbędzie się najprawdopodobniej w Abu Dhabi.

NextGen narodził się na początku w umyśle byłego menedżera akademii Watford, Marka Warburtona, a celem tych rozgrywek jest starcie się najlepszych młodych piłkarzy z Europy. Faza grupowa rozpocznie się we wrześniu, a pucharowa w styczniu. Kolejne kolejki zostaną podzielone na dwu lub trzytygodniowe okresy, w których cztery zespoły z w czterech grupach zagrają mecze w formie „każdy z każdym” u siebie i na wyjeździe. Oznacza to, że Barcelona zagrałaby sześć spotkań do końca listopada w tych rozgrywkach.

Wszystkie fazy muszą zostać jeszcze dokładnie rozplanowane, jednak wiadomo, że Barcelona znajdzie się w grupie z Manchesterem City, Celtikiem i Marsylią.

Turniej ten postrzegany jest jako idealna okazja dla młodych piłkarzy do nabycia doświadczenia w elitarnych rozgrywkach. Organozatorzy pragną ustalenia dokładnych zasad co do tego kto może zagrać w rozgrywkach U-19, jednak będzie podobnie jak w rozgrywkach U-21: w składzie będzie mogło znaleźć się trzech zawodników starszych, jednak niemających więcej niż 20 lat.

Spodziewa się, że turniej ten zyska na prestiżu i z czasem dołaczą do niego kolejne zespoły. Podobnie było zresztą z Pucharem Europy, który wystartował w sezonie 1955/56 jako zdecydowanie niewielki turniej, jednak wkrótce dołączyło do niego więcej zespołów.

Na dołączenie w kolejnym sezonie czekają już Manchester United, Chelsea i Arsenal, a także Ajax. Jeśli pierwsza edycja turnieju zakończy się sukcesem, w planach jest powiększenie ilości rywalizujących zespołów do 24.

Zespoły walczące w NextGen w sezonie 2011/12:

Hiszpania: FC Barcelona

Anglia: Aston Villa, Manchester City, Liverpool i Tottenham

Szkocja: Celtic

Niemcy: Wolfsburg

Włochy: Inter Mediolan

Francja: Olympique Marsylia

Portugalia: Sporting Lizbona

Holandia: PSV Eindhoven

Turcja: Fenerbahce

Szwajcaria: FC Basel

Norwegia: Molde i Rosenborg

Źródło: TotalBarça.com

mainXX:/2011/06/barca-wemie-udzia-w-lidze-mistrzow-u-19/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.