28.01.2023, g. 16:15
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Girona FC vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
1dn.0godz.25min.
15.50 X4.20 21.53 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Pierwsza akademia piłkarska FC Barcelony w Polsce!

Pierwsza akademia piłkarska FC Barcelony w Polsce!

W przyszłym tygodniu FC Barcelona otworzy pierwszą w Europię akademię piłkarską zlokalizowaną poza granicami Hiszpanii. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że owa szkółka zlokalizowana będzie w stolicy Polski, Warszawie! Informacja ta została już oficjalnie potwierdzona przez dyrektora biura sportu Urzędu Miasta Warszawy, pana Wiesława Wilczyńskiego. Akademia, w której kształcić się będą przyszłe piłkarskie talenty będzie nosiła nazwę FC Barcelona Escola Varsovia. Otwarcie szkółki Barçy w Polsce otworzy też przede wszystkim możliwość wyłuskiwania talentów, które być może zagrają w reprezentacji biało-czerwonych.

Wiesław Wilczyński nie chciał jednak wdawać się w szczegóły, mówiąc: „O wszystkim powiem na czwartkowej konferencji prasowej”. W konferencji będzie uczestniczył Xavi Mercé, dyrektor akademii piłkarskich FC Barcelony.

Jak mówi Wilczyński, otwarcie podobnej akademii planowane było już od dłuższego czasu: „Od dawna zapowiadałem, że taka akademia powstanie. Spędziłem nad tym projektem mnóstwo czasu, wiele podróżowałem, rozmawiałem, żeby tego dopiąć”. Jednak pierwszą myślą było otwarcie szkółki AC Milanu, a przed rokiem została już nawet opublikowana informacja o tym, że szkółka zespołu z Mediolanu powstawnie w Warszawie.

Otwarcie FC Barcelona Escola Varsovia (kat. – Warszawska Szkoła FC Barcelony) będzie dla nas wielkim wydarzeniem, poprzedzającym turniej Euro 2012. Do tej pory Duma Katalonii otworzyła 13 innych akademii na całym świecie: sześć w Meksyku, dwie w Egipcie oraz po jednej w Kuwejcie, Dubaju, Hongkongu, Japonii i Peru. Dlaczego na pierwszą europejską szkółkę wybrano Polskę?

Jak pisze Warszawa.Gazeta.pl: przełomem mógł być majowy turniej dla dzieci „Białe Orły Cup”, w którym wzięły udział największe kluby europejskie, ale oprócz dobrej organizacji i silnej obsady Katalończycy zobaczyli, jak źle działa system szkolenia w polskich klubach, i ile jest w tej sprawie do zrobienia. Podczas „Białe Orły Cup” Barcelona rozgromiła Legię 7:0, a druzgocący film z tego spotkania na YouTubie, pokazujący bezradność młodych legionistów, obejrzało do dziś ponad 50 tysięcy osób.

Nie jest tajemnicą, że La Masía ma opinię najlepszej na świecie akademii piłkarskiej. Valdés, Puyol, Piqué, Xavi, Pedro, Iniesta – oni wszyscy zdobyli tytuły Mistrza Świata i Europy z reprezentacją Hiszpanii oraz Ligę Mistrzów z FC Barceloną. Właśnie canteranos stanowią o sile reprezentacji Hiszpanii. Także Leo Messi, najlepszy piłkarz na świecie wychował się w La Masii. W ciągu ostatnich dziesięciu lat jedna piąta zawodników wywodzących się z katalońskiej akademii staje się zawodnikiem klasy światowej, grając dla najlepszych piłkarskich klubów. Jeżeli się nie uda, trafiają do mniej znanych zespołów. I przykładowo – przez półtora roku dla Polonii Warszawa grał właśnie wychowanek FC Barcelony – Andreu Mayoral.

Nie wiemy jeszcze jak działać będzie akademia w Polsce, jednak można się tego domyśleć na przykładzie tej istniejącej w Katalonii – chłopcy mieszkają w internatach, uczą się we współpracujących z Klubem szkołach i trenują swoje umiejętności na boisku. Najlepszą lokalizacją dla akademii Barcelony wydają się być tereny Hutnika Warszawa, które od lat znajdują się w ruinie.

Teraz nareszcie każdy młody Polak kibicujący FC Barcelonie będzie miał szansę na spełnienie swojego marzenia. I z pewnością w tym momencie niejeden z nas chciałby mieć o kilka lat mniej i stanąć przed równie ekscytującą okazją kształcenia się w akademii piłkarskiej FC Barcelony.

Źródło: Warszawa.Gazeta.pl/Własne

mainXX:/2011/09/pierwsza-akademia-pikarska-fc-barcelony-w-polsce/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.