01.12.2022, g. 20:00
Mistrzostwa Świata Katar 2022
Japonia vs Hiszpania
Do meczu pozostało:
2dn.23godz.51min.
1 X 2 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Obrona najlepszym atakiem

Obrona najlepszym atakiem

Obecna FC Barcelona jest świetnie znana ze swojej wspaniałej gry w ataku, jednak Blaugrana może pochwalić się równie solidną grą w obronie – trzy mecze z rzędu nie straciła ani jednej bramki.

Jedną z dewiz Barcelony jest „obrona to najlepsza forma ataku”, a w podręczniku Guardioli wyraźnie napisane jest, że obrona zaczyna się już na połowie rywala. Chodzi o to, że jeśli zespół straci piłkę, to są w nim zawodnicy zdolni do jej odzyskania już na połowie przeciwnika i skonstruowania kolejnego ataku tak szybko jak tylko się da.

Trzy goleady z rzędu

FC Barcelona zdobyła 11 bramek w trzech meczach: ze Sportingiem, BATE i Atlético, a przy tym nie straciła ani jednej. We wszystkich oficjalnych meczach tego sezonu Katalończycy stracili zaledwie dwie bramki w pięciu meczach, a w pozostałych sześciu spotkaniach Valdés zachował czyste konto.

Podobnie jak w poprzednich sezonach

FC Barcelona notuje obecnie rekordy jeśli chodzi o grę w obronie w porównaniu do poprzednich sezonów. W pierwszym sezonie Pepa Guardioli na ławce trenerskiej Barçy, zespół stracił 35 goli, w drugim 24, a w poprzednim tylko 21. Jak widać statystyka polepsza się z każdym rokiem, a zanosi się na to, że teraz nie będzie wyjątku. W zeszłym roku na tym etapie sezonu Barcelona straciła średnio 0,7 gola na mecz, jednak statystyka w tym roku jest jeszcze lepsza – cztery bramki stracone w sześciu spotkaniach dają średnią 0,66 gola na mecz.

Obrona nie jest częścią systemu

Guardiola od zawsze powtarzał, że każdy w zespole jest odpowiedzialny za grę obronną, a każdy mecz weryfikuje jego słowa. Barcelona już trzy spotkania rozegrała w systemie 3-4-3, a często w tym ustawieniu nie zagrali Piqué i Puyol. Barça nie straciła jednak wtedy żadnej bramki, a dzięki solidarnej pracy w obronie Víctor Valdés miał wyjątkowo mało pracy.

Źródło: FCBarcelona.cat

Kursy na mecze FC Barcelony

FC Barcelona - Espanyol Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

31/12/2022 / 20:00

FC Barcelona - Manchester United

Liga Europejska

16/02/2023 / 20:00

Newsletter

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.