1dn.10godz.8min.

Czy wiesz, że…

Dziś dowiecie się między innymi: że ruch poprawia inteligencję, chudniemy również podczas snu, 18 latek pobił rekord wszech czasów oraz poznacie najstarszy klub na świecie. Zachęcamy do lektury.

Ciekawostki na ten tydzień:

Jak wynika z badań Szwedzkich naukowców, ruch sprzyja poprawie naszej inteligencji. Osoby, które były bardziej aktywne ruchowo osiągały wyższe wyniki w teście na inteligencję, niż ci mniej aktywni. Naukowcy podkreślają, że uprawianie sportu nie czyni nas bardziej inteligentnymi, jednak brak ćwiczeń ruchowym ogranicza rozwój intelektualny.

Pierwszym zespołem, który po faulu zaczął stosować rzuty wolne był angielski klub z Sheffield. Tę zasadę gry wprowadził już  w drugiej połowie XIX w. Przez co stał się najstarszym, aktywnym klubem piłkarskim na świecie. Założony został 24 października 1857 roku, obecnie gra w amatorskiej lidze angielskiej Northern Premier League Division One South.

Uprawiasz sport chudniemy również we śnie. Organizm prawdopodobnie regenerując się, również spala kalorie. Zwiększone zużycie energii towarzyszy nam nie tylko podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, ale utrzymuje się również wiele godzin po ich zakończeniu. Zjawisko to nie jest jeszcze do końca poznane, ale prawdopodobnie ma związek z regeneracją organizmu. Dlatego ruch powinien być ważnym uzupełnieniem każdej diety odchudzającej i nie tylko.

Najmocniejszy strzał na bramkę oddał Ronny Heberson – według oficjalnych pomiarów piłka osiągnęła prędkość 210,9 km/h. Ten rekord ustanowiony został podczas meczu Sportingu z zespołem Naval. Ronny Heberson strzelił z rzutu wolnego, była to 88 minuta spotkania. Bramka dała zwycięstwo Sportingowi 1:0.

U dorosłej osoby serce bije w tempie ok. 70 uderzeń na minutę. U niektórych sportowców tętno spoczynkowe wynosi nawet poniżej 40 uderzeń. Jednocześnie mamy znacznie powiększoną pojemność komór serca, która powoduje, że w czasie pojedynczego skurczu do krwiobiegu trafia większa ilość krwi.

Pewien 18 latek ze Szkocji dokonał nie lada wyczynu… Udało mu się strzelić 13 bramek w jednym meczu. Przebił tym samym takie futbolowe sławy jak Pele, Ronaldo, czy Miroslava Klose. Do dziś jest to rekordowa liczba bramek strzelona w jednym meczu. Rekordzistą został 18-letni John Petrie, podczas meczu rozgrywanego w 1885 roku pomiędzy Arbroatch F.C., a Bon Accord F.C.. Arbroath wygrało pojedynek 36:0. Do dziś wynik ten uznawany jest za najwyższy w historii piłki nożnej.

Źródło: własne

21/04/2024 / 21:00

27/04/2024 / 14:00

mainXX:/2011/11/czy-wiesz-e53/