17.06.2024, g. 00:30
Mecz towarzyski
Panama vs Paragwaj
Do meczu pozostało:
0dn.23godz.53min.
12.75 X3.10 22.30 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Barça najlepsza w XXI wieku

Barça najlepsza w XXI wieku

Jeśli Real Madryt został wybrany najlepszym klubem XX wieku, to Barça wyłania się jako nowy król światowego futbolu obecnego stulecia dzięki liczbie trofeów zdobytych w ostatnich latach.

A jest to nie mniej, nie więcej jak dokładnie osiemnaście tytułów – tyle właśnie zdobyła Barça od sezonu 2000/2001, jest to liczba jaką nie może pochwalić się żaden z zespołów grający w najlepszych ligach świata – w Hiszpanii, Anglii, Francji i Niemczech. Jedynie Porto grające w teoretycznie łatwiejszej lidze ma na koncie 24 tytuły. Jednak znaczenie tych tytułów jest tym co rozwiewa wszelkie wątpliwości co do tego czy Barça będzie dominowała w XXI wieku.

Pięć tytułów Rijkaarda i apoteoza Guardioli

Mimo, że Barcelona to zespół, który zdobył najwięcej najważniejszych tytułów w tym wieku, Blaugrana zdobyła swoje pierwsze trofeum dopiero w sezonie 2004/05 pod wodzą Franka Rijkaarda po długich pięciu latach posuchy. Zdobycie Ligi i Supercopa w tym sezonie dały zespołowi motywację do odnoszenia kolejnych zwycięstw i wygrania w finale Ligi Mistrzów w Paryżu przeciwko Arsenalowi Londyn, ponownego zdobycia Ligi i Supercopa.

Narastało jednak samozadowolenie wśród zawodników i brakowało twardej ręki, która wyznaczałaby im drogę wtedy gdy rodził się historyczny zespół. Po kolejnych dwóch sezonach bez tytułów pojawienie się Guardioli na ławce trenerskiej zmieniło sytuację klubu dodając jego grze dynamiki, spektakularności i rezultatów, które pozwoliły stać się najlepszym klubem stulecia i, co więcej, najlepszym klubem w historii futbolu. Podsumujmy te bezlitosne, wręcz barbarzyńśkie statystyki: 13 z 16 możliwych tytułów, w tym 3 Ligi, 2 Ligi Mistrzów, 2 Klubowe Mistrzostwa Świata, 3 Superpuchary Hiszpanii, 2 Superpuchary Europy i jeden Copa del Rey.

Madryt z 11 tytułami

W tym samym okresie czasu Real Madryt zdobył siedem tytułów mniej niż Blaugrana: w sumie 11. Trzy z nich to europejskie puchary (Liga Mistrzów, Superpuchar i Klubowe Mistrzostwo Świata w sezonie 2001/02), a pozostałe to tytuły zdobyte w Hiszpanii, między innymi poczwórne zdobycie Ligi (2000/01, 2002/03, 2006/07 i 2007/08). Od momentu pojawienia się Guardioli na ławce trenerskiej Barcelony Madryt wygrał jedynie Copa del Rey w 2011 roku.

Pozostałe hiszpańskie zespoły zdobyły sześć tytułów jak Sevilla (m. in. 2 Puchary UEFA i Supercopa) lub cztery tak jak Valencia (dwukrotnie Liga i dwa Copa del Rey).

Monopol Interu we Włoszech

Juventus w mocnym stylu rozpoczął XXI wiek we Włoszech jednak afera Calciopoli spowodowała, że Bianconeri zostali zdegradowani do Serie B czego nie zmarnowały zespoły takie jak Milan i Inter. Ci pierwsi stworzyli zespół, który zdobył dwie Ligi Mistrzów, dwa Superpuchary Europy i Klubowe Mistrzostwo Świata, a do tego dołożył trzy Mistrzostwa Włoch. Ci drudzy odrodzili się i zmienili się w najlepszy włoski zespół ostatniej dekady zdobywając czterokrotnie Ligę Włoską pod rząd, cztery Puchary Włoch i cztery Superpuchary Włoch. Towarzyszyło temu zdobycie Ligi Mistrzów na Bernabéu przeciwko Bayernowi Monachium. W sumie Nerazzurri zdobyli 15 tytułów od początku tego stulecia.

Dekada Czerwonych Diabłów w Anglii

Sześć Lig, pięc Tarcz Wspólnoty (angielski Superpuchar) i jeden FA Cup dały Manchesterowi United tytuł najlepszego angielskiego zespołu ostatniej dekady (łącznie 14 tytułów) przed Chelsea (3 Ligi, 3 FA Cups, 2 Tarcze Wspólnoty) i Arsenalem (2 Ligi, 3 FA Cups i 2 Tarcze Wspólnoty).

Na poziomie kontynentalnym zawodnicy Sir Alexa Fergusona zdobyli Ligę Mistrzów, jednak mogliby uczynić to dwa razy więcej gdyby los nie skojarzył ich z Barçą Guardioli w Rzymie i Londynie. Ligę Mistrzów wygrał także Liverpool w sezonie 2004/05 (Dudek Dance) i do swojej listy trofeów dodał Puchar UEFA w sezonie 2000/01 i Superpuchar Europy w 2001 i 2005 roku.

Władza absolutna Bayernu

Nie ma turnieju w Niemczech, w którym hegemonem w rozpoczynającym się XXI wieku nie był monachijski Bayern. 6 Bundeslig, 5 Pucharów i 2 Superpuchary Niemiec to bilans bawarskiej ekipy, który jest nie do osiągnięcia dla innych zespołów: Werderu Brema (1 Bundesliga, 2 Puchary i 2 Superpuchary), Borussi Dortmund (2 Bundesligi i 2 Superpuchary), czy Schalke 04 (3 Puchary i 2 Superpuchary).

Na poziomie eurupejskim Liga Mistrzów i Klubowe Mistrzostwo Świata Bayernu w 2001 roku kompletują 14 tytułów zdobytych przez ten zespół.

Olympique Lyon – francuski kolos

Chociaż na poziomie rozgrywek europejskich nie osiągnął jeszcze niczego, w tym wieku Olympique Lyon jest wielkim dominatorem we francuskim futbolu. Siedem z rzędu Mistrzostw Francji, Puchar Francji w 2008 roku i sześć Superpucharów dają w sumie 14 tytułów, czego nie potrafiły osiągnąć inne francuskie zespoły – Girdonis de Bordeaux, czy Olympique Marsyla, które zdobyły po jednym Mistrzostwie Francji i po dwa Superpuchary.

Tyrańskie Porto wyprzedza Barçę

Jedynym zespołem, który pod względem ilości zdobytych pucharów w XXI wieku przewyższa Barcelonę jest FC Porto, jednak poziom ligi portugalskiej i pucharu jest nieporównanie niższy niż rozgrywki la Liga. Mimo tego portugalski tyran zdobył Ligę Mistrzów, dwa Puchary UEFA i Klubowe Mistrzostwo Świata. Dodajmy do tego jeszcze 7 Mistrzostw Portugalii, 6 Pucharów i 7 Superpucharów Portugalii zdobytych w ciągu ostatnich 11 lat. O Benfice i Sportingu Lizbona nie ma nawet co wspominać przy takich osiągnięciach Porto.

Południowoamerykańscy mistrzowie również ustępują Barçy

Jeśli wziąć pod uwagę mistrzowskie zespoły z Ameryki Południowej, łatwo można zauważyć, że Boca Juniors – najlepszy zespół Argentyny – czy Sao Paulo – zespół z Brazylii także są daleko w tyle za Barçą.

Boca Juniors to król Copa Libertadores, który w ciągu ostatnich jedenastu lat wygrywała trzykrotnie – w 2001, 2003 i 2007 roku, chociaż Klubowe Mistrzostwo Świata udało się zdobyć tylko raz, w sezonie 2002/03. Do tego należy doliczyć cztery tytuły mistrzowskie w Apertura i jeden w sezonie Clausura, co jest lepszym wynikiem od Estudiantes de la Plata (1 Copa Libertadores i 2 Apertury), River Plate (4 razy Clausura) czy Vélez (3 razy Clausura).

W międzyczasie w Brazylii Sao Paulo zdobyło 3 Mistrzostwa Brazylii i 1 Copa Libertadores, a do tego Klubowe Mistrzostwo Świata w sezonie 2004/05. Z tyłu został też i Santos z dwoma Mistrzostwami Brazylii i jednym Copa Libertadores na koncie oraz Corinthias z dwoma Mistrzostwami Brazylii.

Źródło: Sport.esKursy na mecze FC Barcelony

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2011/12/barca-najlepsza-w-xxi-wieku/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.