6dn.10godz.43min.

Messi vs. Ronaldo: Kto był lepszy w 2011 roku? Cz. I

Kto jest lepszy? Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo? To jest kwestia, która dzieli wielu kibiców na całym świecie. Każda ze stron ciągnie za sobą wiele argumentów… Sprawdźmy to!

To co mówią ludzie przekłada się na rzeczywistość. Obaj mieli wspaniały rok 2011, obaj strzelili po ponad 50 goli, obaj zaliczyli po ponad 20 asyst… Poczuli smak zwycięstwa, jak i porażki…

Przeanalizujmy występy Leo Messiego i Cristiano Ronalod w 2011 roku, da nam to rzeczywisty obraz sytuacji pomiędzy oboma geniuszami futbolu.

blank

Runda 1: Mecze head-to-head

2011 rok dał nam wiele okazji do zbadania, jak Lionel Messi i Cristiano Ronaldo grają na tym samym boisku. Argentyńczyk i Portugalczyk zagrali jeden międzynarodowy towarzyski mecz i siedem klubowych spotkan w ciągu roku.

W tej rundzie będziemy porównywać występy obu zawodników w każdej z tych gier. Pod koniec każdego przypiszemy subiektywną ocenę do każdego z nich.

Zobaczmy, jak Ronaldo i Messi grali przeciwko sobie w 2011 roku…

Klasyk w La Liga, 16 kwiecień

Pierwszy z czterech Gran Derbi wciągu 18. dniu. W tym spotkaniu padł remis 1 – 1. Real Madryt potrzebował zwycięstwa w tym meczu, aby móc jeszcze liczyć się w walce o Mistrzostwo Hiszpanii.

Wydajność Leo Messiego 7/10

Porównując ten występ z jego standardami, był to gorszy mecz Leo. Był on ograniczany przez Pepe, który otrzymał od Mourinho polecenie ciągłe krycie Argentyńczyka. Udało mu się jednak zdobyć gola w 52 minucie z rzutu karnego. Przez większość spotkania był uzależniony od swoich kolegów.

Wydajność Cristiano Ronaldo 7/10

Ronaldo miał szansę z rzutu wolnego na początku spotkania. Jego ataki kończyły się albo strzałami nad bramką albo na obronie Barcelony. Miał potem kolejną szansę z prawej strony, ale skutecznie zablokował go Adriano. Wykorzystał rzut karny pod koniec spotkania, który dał Królewskim jeden punkt.

Puchar Króla, Mestalla 20 kwiecień

Cztery dni po meczu, raczej nudnym, Barcelona i Real spotkali się ponownie, tym razem w Walencji, aby zmierzyć się o Puchar Hiszpanii. Real Madryt wygrał w dogrywce po główce Cristiano Ronaldo.

Wydajność Leo Messiego 6,5/10

To był dla Messiego jeden z najbardziej frustrujących spotkań w jego karierze. Obrona Real Madryt kryła go tak szczelnie, że nie miał on nawet miejsca przyjąć piłkę. Zabrano mu asystę, gdy podczas gola Pedro znalazł się na spalonym. Poza tym, ten mecz nie należał do Leo.

Wydajność Cristiano Ronaldo 7,5/10

Ronaldo też nie grał najlepiej w tym spotkaniu. Jego ocenę podniósł gol, którego zdobył głową w dogrywce. Zmarnował kilka szans na początku i nie mógł odnaleźć się wśród obrońców Dumy Katalonii. Jednak bramka Portugalczyka dała Realowi Madryt pierwsze trofeum w ciągu ostatnich trzech lat.

Liga Mistrzów (spotkanie pierwsze), 27 kwietnia

Lionel Messi strzelił w tym spotkaniu dwa bardzo ważne gole, kluczowe w odniesieniu do rewanżu na Camp Nou. W 75 minucie było jeszcze 0 – 0, ale dwie zabójcze akcje Argentyńczyka zmieniły obrót spotkania.

Wydajność Leo Messiego 9/10

Dopóki nie strzelił pierwszego gola, grał zbyt nerwowo. Real Madryt bronił głęboko i Leo był bezradny w swoich dryblingach. Jednak potem strzelił dwa wspaniałe gole, które okazały się kluczowe. Jego pierwsze bramka to piękny strzał nogą z powietrza, warto pochwalić za podanie Ibrahima Afellaya. Drugi gol to popisowa akcja Messiego, pokazał on w niej wszystkie swoje wartości. Leo dostał piłkę od Xaviego i popędził do przodu, mijając obrońców Królewskich, jak tyczki na treningach. Casillas stał z rozłożonymi rękami zdumiony, bo nie mógł nic więcej zrobić w tej sytuacji. Gola tego można zobaczyć tutaj.

Wydajność Cristiano Ronaldo 5,5/10

Ronaldo tej nocy pozostał w cieniu całej drużyny z Barcelony. Obrońcy Dumy Katalonii dali mu się we znaki. W ataku był bardzo osamotniony, bo żaden z kolegów nie chciał rezygnować z zadań defensywnych. Kilka jego strzałów nie sprawiło żadnych problemów goalkeeperowi FC Barcelony. Defensywna taktyka Mourinho sprawiła, że Ronaldo nie istniał tej nocy.

Liga Mistrzów (spotkanie drugie), 4 maj

Real Madryt szukał jeszcze okazji, aby móc awansować do finału Champions League. Mecz zakończył się jednak remisem 1 – 1. Mimo, że wynik tego nie pokazuje to nadal można było zaobserwować dominację FC Barcelony.

Wydajność Leo Messiego 7,5/10

Po jego wspaniałym występie w Madrycie, Messi na Camp Nou nie zawodził. Na murawie brakowało Pepe, więc Leo miał więcej swobody niż zwykle, strzelając na bramkę Casillasa z różnych stron pola karnego. Mimo, że nie brał udział w akcji, po której padł gol (Pedro), znacznie ograniczył Realowi bieganie i grę.

Wydajność Cristiano Ronaldo 6/10

Pomimo, że gra Realu w tym spotkaniu była bardziej ofensywna, Ronaldo po raz kolejny został udaremniony przez obrońców Barcelony. Był bardzo nieszczęśliwy, kiedy coś mu nie wychodziło. Frustrowały go także faule na nim, dość często popełniane przez m.in. Mascherano. Jego gra była ograniczona i nie zdołał zapisać gola na swoje konto.

Superpuchar Hiszpanii (pierwszy mecz), 14 sierpień

Pierwsze ważne spotkanie w przerwie wakacyjnej. Mecz był zdominowany przez Real Madryt, ale jednak dwa gole (Leo Messi i David Villa) Barcelony spowodowały, że na tablicy widniał remis 2 – 2.

Messi wydawał się być jeszcze zmęczony po Copa America. Nie udało mu się wykorzystać błędu Pepe, któremu odebrał piłkę, i pokonać Casillasa. Należy zauważyć, że Leo Messi cierpiał w tym spotkaniu na ataki wymiotne. Grał przez 90 minut i zdobył gola, mimo tego, że był chory.

Pomimo, że nie wpisał się na listę strzelców, grał lepiej od Leo Messiego. Po raz pierwszy (chyba) potrafił poradzić sobie z obroną Barcelony. Powodował niepokój w szeregach Dumy Katalonii i niepokoił VV. Jego wysiłki jednak szły na marne, bo zawsze znajdował się jakiś piłkarz, który psuł jego plany.

Superpuchar Hiszpanii (drugi mecz), 17 sierpień

Trzy dni później, Barcelona grała o niebo lepiej od Realu. Dwa gole Messiego i udział przy trzecim sprawiły, że był najlepszym zawodnikiem na boisku. Duma Katalonii wygrała 3 – 2 i zdobyła trofeum.

Wydajność Leo Messiego 10/10

Absolutnie 90 minut należące do Argentyńczyka. Real Madryt był zdezorientowany w tym spotkaniu. Wszystko zaczęło się w 15. minucie, gdy Messi wybornie podał do Iniesty, a ten pokonał Casillasa.. Ronaldo wyrównał wynik spotkania, ale po przerwie kolejne podanie, tym razem Geriego, trafia do Leo, a ten piętą zdobywa gola. Benzema był drugim piłkarzem Realu, który doprowadził do remisu, ale nie zdemotywowało to Leo Messiego, który walczył do końca swoich sił. W ostatnich minutach spotkania Adriano zagrywa do niego piłkę, a ten zdobywa swojego drugiego gola, który dał Puchar FC Barcelonie.

Mimo dobrego występu, będzie to spotkanie, które Ronaldo będzie chciał zapomnieć. Leo Messi i Barcelona zdeklasowała Portugalczyka i cały Real w tym spotkaniu. Jednej z jego strzałów zatrzymał się na poprzeczce. Zdobył jednego gola, ale ta bramka nie pomogła jego drużynie pokonać ekipy Guardioli.

Klasyk w La Liga, 10 grudzień

Barcelona wygrała bardzo ważny mecz w La Liga. W pierwszym klasyku sezonu Duma Katalonii pokonała na wyjeździe Real Madryt 1 – 3. Było ono zapamiętane, jak te, gdzie Cristiano Ronaldo nie miał w ogóle szczęścia.

W tym spotkaniu, Messi po raz kolejny pokazał się z dobrej strony, kilka razy błyszcząc w akcjach. Działania obrońców Realu nieco spowolniły piłkarza, ale mimo to udało mu się asystować przy bramce Alexisa. Miał kilka znaczących akcji w tym spotkaniu.

Wydajność Cristiano Ronaldo 4/10

Kilka jego rzutów wolnych wylądowało w murze Barcelony. Marnowanie stuprocentowych akcji przyczyniło się do tego, że Cristiano zaliczył słaby występ tego wieczoru. Wiele osób krytykowało go za taką fatalna postawę, ale Mourinho stanął w obronie za swoim piłkarzem i powiedział „W normalnych okolicznościach on by to wykorzystał”, ale nie rozumiem jednego… Czemu na własnym boisku były „nienormalne” okoliczności…?

Towarzyskie spotkanie: Argentyna – Portugalia

Gol z rzutu karnego Leo Messiego pozwolił Argentynie wygrać 2 – 1.

Messi miał wkład w oba gole. W pierwszym zaliczył asystę, a bramkę zdobył klubowy kolega Ronaldo, Angel di Maria. Potem zdobył gola z rzutu karnego podyktowanego w… 90 minucie spotkania.

Mimo, że zdobył gola, miał pewne problemy w grze. Nie potrafił pomóc swojemu zespołowi odnieść zwycięstwo.

PODSUMOWANIE HEAD-TO-HEAD

W ośmiu bezpośrednich spotkaniach, Leo Messi prezentował się solidnie i zaliczył ze swoimi drużynami (FC Barcelona – 3, Argentyna – 1) 4 zwycięstwa. Cristiano może pochwalić się tylko jednym triumfem.

Obaj z nich przyczynili się do wygrania po jednym trofeum w bezpośrednich staricach: Leo Messi – Superpucharu Europy, Cristiano Ronaldo – Copa del Rey.

Leo Messi: 7 goli, 4 asysty

Cristiano Ronaldo: 4 gole i 0 asyst