31.07.2024, g. 01:00
Mecz towarzyski
Manchester City vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
6dn.13godz.52min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Wyjaśnienie szóstego zmysłu Messiego

Wyjaśnienie szóstego zmysłu Messiego
 

Lionel Messi ma przegląd pola, jakby miał oczy dookoła głowy. Jednak czy jest naukowe wyjaśnienie posiadania tego szóstego zmysłu? O to pyta magazyn Champions.

 

Oglądanie dryblingów w wykonaniu Lionela Messiego lub szybkich podań na małej przestrzeni boiska jest jedną z największych atrakcji w dzisiejszym futbolu. Wydaje się jakby ten zawodnik miał większy przegląd pola niż ktokolwiek wokół niego, tak jakby miał oczy z tyłu głowy.

 

Naukowcy z Niemiec i Holandii zdecydowali się poddać tę teorię naukowym badaniom. „Byliśmy zainteresowani ukrytym mechanizmem gry w sporcie” wyjaśnił profesor Norbert Hagemann z Uniwersytetu z Kassel. „Piłkarze grają na ogromnym boisku i muszą dostrzegać wielu innych zawodników na murawie. Uważamy, że najlepszy piłkarz może dostrzegać więcej zawodników w tym samym momencie” dodał.

 

Naukowcy wierzyli, że najlepsi piłkarze mają szerszy zakres wizualny, który pozwala im widzieć więcej na boisku i lepiej ustalić pozycję rywali, a także kolegów z drużyny w danej chwili, niż to jest w przypadku mniej utalentowanych zawodników. Aby zbadać tę teorię przeanalizowali zachowanie amatorów w wielu sytuacjach boiskowych. Jednak wyniki zaprzeczają ich teorii.

 

„Generalnie nie byliśmy w stanie dostrzec szerszego zakresu wizualnego wśród bardziej utalentowanych zawodników” twierdzi Hagemann. „Oni nie mają szerszego zakresu wizualnego. Jednak znaleźliśmy inną zależność. Mianowicie wszystko zależy od tego jak wiele informacji są w stanie wydobyć zawodnicy w trakcie danego spojrzenia” wyjaśnił.

 

Tak więc o ile najlepsi piłkarze nie mają szerszego zakresu wizualnego niż przeciętni zawodnicy, to wydobywają więcej informacji jednym spojrzeniem. To jest wsparcie dla „teorii kawałka”, opartej na odkryciu, że najlepsi szachiści utrwalają w pamięci szachownicę nie jako całość, ale zestaw 5-6 jej części.

 

Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla w zakresie psychologii, ma własne zdanie na temat tego zjawiska. Opierając się na doświadczeniach strażaków, którzy potrafią przeczuwać, kiedy płonący dom eksploduje, sugeruje, że ci piłkarze rozwinęli w sobie tak zwaną „intuicję ekspercką” i dzięki instynktownej metodzie rozwiązują poszczególne problemy. Czy w ten sposób można opisać zdolność Messiego do prawidłowych zagrań i skutecznych podań?

 

Zawodnicy, którzy nie są obdarzeni takim talentem jak Messi mogą trenować, aby poprawić „szybkość reakcji. Jednak Hagemann nie jest przekonany, czy to bezpośrednio poprawi ich występy. „Mniej utalentowani piłkarze muszą uczyć się struktury gry, czy też wzorów poruszania się. Tak więc muszą zbudować bazę wiedzy, która pomaga im odkryć istotne informacje w danej sytuacji. Podczas treningu mniej utalentowanych zawodników bardziej pomocne może być skierowanie ich uwagi na istotne aspekty gry. Szybkość reakcji jest produktem ubocznym wiedzy o tym, gdzie się jest w danej chwili” powiedział.

 

Odnosząc się do bazy wiedzy lub eksperckiej intuicji, to ta zdolność pomaga bardziej utalentowanym piłkarzom przewidzieć nadchodzące zdarzenia bardziej precyzyjnie. Tym samym im większa baza wiedzy, to zazwyczaj tym lepszy zawodnik.

 

„Jeśli najlepsi piłkarze już wiedzą co się wydarzy, to potem będą wiedzieli, gdzie skierować własną uwagę” twierdzi Hagemann. „Zawodnicy tacy jak Messi są wspaniali w podejmowaniu decyzji. Posiadają umiejętność przewidywania, która pomaga im rozwiązywać kompleksowo problemy w najlepszy z możliwych sposobów” zakończył.

 

Obecnie zespół naukowców pragnie dotrzeć do sedna ukrytego mechanizmu, który pomaga Messiemu radzić sobie z tak złożonymi wyzwaniami z taką łatwością. Wszyscy obrońcy będą czekali na przełomowe odkrycie.

 

Źródło: uefa.comKursy na mecze FC Barcelony

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2012/02/wyjanienie-szostego-zmysu-messiego/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.