2dn.19godz.9min.

Tito Vilanova: 100 dni i 85% wygranych

We wtorek mija równo 100 dni pracy Tito Vilanovy na stanowisku trenera pierwszej drużyny FC Barcelony. Do tej pory w tym sezonie jego drużyna rozegrała 21 oficjalnych spotkań: 18 wygrała, 1 zremisowała i 2 przegrała.

Barça Tito Vilanovy rozpoczęła treningi w lipcu, ale dopiero w połowie sierpnia zespół zagrał swój pierwszy oficjalny mecz. Drużyna zadebiutowała w niedzielę, 19 sierpnia, z Realem Sociedad w La Liga (5-1). Od tego czasu minęło równe 100 dni.

W tym czasie zespół prowadzony przez Vilanovę poniósł klęskę w Superpucharze Hiszpanii, ale zdołał objąć pierwsze miejsce w La Liga. Ponadto drużyna zakwalifikowała się do 1/16 finału Ligi Mistrzów, jako liderzy grupy, oraz wydaje się, że awansuje do następnej rundy Copa del Rey. Wszystko idzie w ślad bardzo dobrych wyników.

18 zwycięstw w 21 spotkaniach

W tych pierwszych stu dniach, Barça zagrała 21 oficjalnych meczów, z których 18 zostało wygranych (12 w La Liga, 4 w Lidze Mistrzów, 1 w Copa del Rey i 1 w Superpucharze Hiszpanii). Innymi słowy, 85,7% spotkań rozgrywanych z Vilanovą na czele zakończyło się zwycięstwem.

Nie obyło się oczywiście bez porażek… Najpierw przegrana nastała w spotkaniu z Realem Madryt w rewanżu Superpucharu Hiszpanii, a następnie z Celtikiem Glasgow w Lidze Mistrzów. Jedyny remis miał miejsce w La Liga, kiedy drużyna Mourinho odwiedziła Camp Nou.

Valdés, Messi i Xavi – zawodnicy z największą liczbą minut

Víctor Valdés jest piłkarzem z największą liczbą minut na boisku w pierwszych stu dniach Vilanovy w roli trenera. Bramkarz, który nie zagrał tylko jednego meczu (w Copa del Rey), rozegrał w sumie 1800 minut. Leo Messi (1746 minut) oraz Xavi (1601 minut) plasują się na drugim i trzecim miejscu.

Ponadto Messi jest jednym z kluczowych piłkarzy w tym sezonie. Argentyńczyk jest najlepszym strzelcem w drużynie – z 26 bramkami. Leo strzelił ponad jedną trzecią wszystkich goli. W rzeczywistości, Barça Vilanovy zdobyła druzgocące 61 bramek (2,9 na mecz) – 43 w La Liga, 4 w Superpucharze Hiszpanii, 11 w Lidze Mistrzów i 3 w Copa del Rey.

Vilanova bije rekord

Trener nie tylko pobił rekord ustanowiony przez Barçę van Gaala w sezonie 1997/98, kiedy to drużyna miała swój najlepszy start La Liga w historii klubu, ale w ten weekend zespół wyrównał wyczyn Realu Madryt pod względem najlepszego startu w historii La Liga –12 zwycięstw i 1 remis.

29/04/2024 21:00

04/05/2024 18:30

mainXX:/2012/11/tito-vilanova-100-dni-i-85-wygranych/