31.07.2024, g. 01:00
Mecz towarzyski
Manchester City vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
6dn.14godz.49min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Wszystkiego najlepszego! 113. urodziny FC Barcelony

Wszystkiego najlepszego! 113. urodziny FC Barcelony

113 lat temu dzisiejsza FC Barcelona została założona przez młodego szwajcarskiego atletę, Joana Gampera.


Urodzony w Winterthur, 22 listopada 1877 roku, Joan Gamper rozpoczął swoją profesjonalną karierę w drużynie Basel zanim przeniósł się do FC Excelsior i FC Zurich. Założyciel Barçy grał także dla francuskiego FC Lyon. W 1898, jego ekonomiczne starania przeniosły go do Barcelony, gdzie szybko poczuł chęć do gry w piłkę dla zorganizowanej drużyny o legalnej strukturze. 22 października 1899 zamieścił ogłoszenie w magazynie Los Deportes szukając ludzi, którzy pomogą mu stworzyć klub piłkarski.

Krótko po opublikowaniu ogłoszenia, 29 listopada, Joan Gamper spotkał się z 11 mężczyznami w Solé Gymnasium. Byli to: Gualteri Wild, Lluis d”Ossó, Bartomeu Terrades, Otto Kunzle, Otto Maier, Enric Duca, Pedro Cabout, Carlos Pujol, Josep Llovet, John Parsons i William Parsons. W sumie sześciu Katalończyków i sześciu obywateli zagranicznych.

 

Przypadkowo Solé Gymnasium i siedziba magazynu Los Deportes mieściły się w tym samym budynku, który mieścił się przy ulicy Montjuic del Carme Avenu i Pinto Fotuny, przylegając do Rambla de los Estudios, który jest siedzibą słynnych Canaletas (gdzie kibice Barçy świętowali tytuły). Pierwsza siedziba klubu – pokój zawierający stół, cztery krzesła i dwa zeszyty – mieściła się w Solé Gymnasium. Klub piłkarski Barcelona (oryginalnie Football Club Barcelona) swoje pierwsze spotkanie rozpoczął o 21:00 w listopadzie 1899 roku i zakończył kilka minut po 23.

Gualteri Wild został wybrany prezydentem, Luis de Ossó sekretarzem, Bartomeu Terrades skarbnikiem i Joan Gamper kapitanem drużyny. Koszt zostania członkiem FC Barcelony wynosił dwa pesety. W początkowych latach członkowie klubu byli graczami, kiedy klub nie był wystarczająco duży, aby mieć kibiców. Co ciekawe, ważne decyzje takie jak klubowe barwy i herb zostały podjęte na drugim spotkaniu, które miało miejsce 13 grudnia, pięć dni po pierwszym oficjalnym meczu, na Bonanova Velodrome. Na drugim spotkaniu zarząd ustalił niebieskie i czerwone pasy jako oficjalne barwy klubu i herb miał wyglądać tak samo jak herb miasta Barcelony. Jednak, ten który kochamy dzisiaj został wymyślony dopiero w 1910 roku.

 

Źródło: FCBarcelona.cat Kursy na mecze FC Barcelony

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2012/11/wszystkiego-najlepszego-113-urodziny-fc-barcelony/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.