3dn.21godz.45min.

Dziesięć lat od ligowego debiutu Iniesty

Andrés Iniesta zadebiutował w pierwszej drużynie Barcelony w spotkaniu przeciwko Mallorce. Hiszpan miał wówczas 18 lat, a było to 21 grudnia 2002 roku. Pierwszy trening z dorosłym zespołem zaliczył 5 lutego 2001 roku pod wodzą Lorenzo Serry Ferrera.

Pierwsze ligowe spotkanie Iniesty odbyło się na 21 grudnia 2002 roku na stadionie Son Moix przeciwko Mallorce. Blaugrana potrzebowała trzech punktów, gdyż zajmowała dopiero 13. pozycję w tabeli, a rywale zamykali pierwszą dziesiątkę. Duma Katalonii wygrała pewnie 4:0 po hat-tricku Patricka Kluiverta i trafieniu Marca Overmarsa. Iniesta zagrał 59 minut, ale nie odegrał kluczowej roli w tym spotkaniu.

Pierwszą szansę Hiszpanowi dał Louis Van Gaal, który przed debiutem ligowym, dał młodemu zawodnikowi pierwszą okazję do zaprezentowania się publiczności w spotkaniu Ligi Mistrzów, a było to przeciwko Club Brugge. Katalończycy wygrali wtedy 1:0. „Czułem się bardzo pewnie tego dnia. Podróż i obecność tych znakomitych zawodników dobrze na mnie wpłynęła. Zaliczyłem wymarzony debiut dzięki Van Gaalowi i myślę, że rozegrałem dobre zawody”, powiedział Iniesta.

Dobre wspomnienia z Valladolid

Pomocnik Barcelony dobrze będzie wspominał wizytę w Valladolid z sezonu 2003/2004, kiedy to w 32. kolejce strzelił swojego pierwszego gola w Primera División. Było to 10 kwietnia 2004 roku pod wodzą Franka Rijkaarda. Tym razem Iniesta wszedł na boisko w drugiej połowie w miejsce Gerarda. Gol Hiszpana na 3:1 był bardzo ważne, a na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć, że pierwszy z gratulacjami pobiegł Luis Enrique. Oprócz tego, Andrés pofatygował się do Víctora Valdésa, aby z nim również celebrować swoje premierowe trafienie.

To zwycięstwo dźwignęło Dumę Katalonii na 3. miejce w tabeli ligowej i przedłużyło passę zwycięstw na boiskach rywali do sześciu spotkań. Jednakże rekord należy do Pepa Guardioli, który w sezonie 2010/2011 poprowadził Blaugranę do 10 wygranych meczów poza Camp Nou.

Źródło: MundoDeportivo.com

29/04/2024 21:00

04/05/2024 18:30

mainXX:/2012/12/dziesiec-lat-od-ligowego-debiutu-iniesty/