5dn.8godz.28min.

Pewne zwycięstwo w pierwszym meczu TOP 16

Barça Regal pokazała charakter, zwyciężając Fenerbahçe Stambuł 100:78 na własnym parkiecie. Był to pierwszy mecz fazy TOP 16, a Blaugrana po pierwszej, znakomitej połowie (54 punkty) wypracowała sobie przewagę. Goście nie mogli sforsować solidnej defensywy gospodarzy.

Duma Katalonii pokazała w tym spotkaniu swoją siłę, chęć zwycięstwa i pełną mobilizację, aby jak najlepiej rozpocząć rozgrywki TOP 16 Euroligi. Był to jeden z najlepszych meczów Katalończyków w tym sezonie, a znacznie pomogli w tym fani zgromadzeni w Palau Blaugrana.

Piątkowe zwycięstwo było ważne z jeszcze jednego powodu. Mianowicie, Barcelona przerwała serię czterech porażek z rzędu i dobrze to świadczy przed jutrzejszym El Clásico z Realem Madryt. Styl gry napawa optymizmem i miejmy nadzieję, że jutro podopieczni Xaviego Pascuala pokażą swój najlepszy basket.

Kluczem do wygranej była wczoraj skuteczność rzutów dystansowych (5/6 w pierwszej połowie) oraz znakomita rotacja zawodników z ławki, którzy idealnie wkomponowywali się w spotkanie. Víctor Sada rozpoczął pojedynek w podstawowym składzie i bardzo dobrze sobie radził w indywidualnych pojedynkach z McCalebbem, które nie zdobył punktów aż do trzeciej kwarty.

Barcelona Regal grała atrakcyjnie dla oka i przede wszystkim skutecznie, a goście z Turcji nie mieli żadnego pomysłu na grę. Gospodarze skutecznie punktowali, a ich przewaga przed przerwą wynosiła prawie 20 punktów. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 54:35 dla gospodarzy po świetnych akcjach w końcówce Lorbeka i Juana Carlosa Navarro.

W drugiej części gry obraz meczu się nie zmienił i Duma Katalonii wciąż kontrolowała wydarzenia na parkiecie Palau Blaugrana. Jeśli ktoś prorokował mecz na styku, to zawiódł się na całej linii, bo Barcelona prowadziła nawet w pewnym momencie 73:49. Na boisku zameldowało się kilku graczy głębszych rezerw i Turcy trochę odrobili straty, ale Xavi Pascual, nauczony wcześniejszymi doświadczeniami, szybko przywrócił podstawowy skład na parkiet, gdyż obawiał się wielkiego powrotu Fenerbahçe do gry. Ostatecznie jednak prowadzenie nie było zagrożone i Katalończycy swoją konsekwencją w grze i żelazną obroną odnieśli pewne zwycięstwo 100:78 i już jutro zmierzą się z Realem Madryt w lidze ACB.