14.06.2024, g. 01:00
WNBA
Indiana Fever blank vs blank Atlanta Dream
Do meczu pozostało:
0dn.21godz.31min.
12.37 X0.00 21.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Ramalho: Neymar znacznie by urósł przy boku Messiego

Ramalho: Neymar znacznie by urósł przy boku Messiego

Neymar od początku swojej piłkarskiej kariery (w wieku 6 lat) był uznawany za wielki talent. Muricy Ramalho – trener Santosu – widzi przed nim jasną przyszłość.


Muricy Ramalho to trener, który najlepiej rozumie Neymara. To właśnie pod jego kierownictwem talent Brazylijczyka wyraźnie eksplodował. Były asystent legendarnego Telê Santany jest jednym z najbardziej prestiżowych trenerów w kraju. Wśród licznych tytułów czterokrotnie zdobył ligę i raz Copa Libertadores. Zawsze szczery w pozytywny sposób wypowiada się o młodej gwieździe Santosu.

Jaki jest teraz Neymar?


Neymar to prawdziwa gwiazda, która ma szansę stać się geniuszem. On porusza się podobnie jak Messi, czy Ronaldo. To jest taki ty gracza, który pojawia się bardzo sporadycznie.

Jak zamierzasz go trenować?


Trener może naprawdę dużo pomóc zawodnikowi w rozwoju. Jednak nie zawsze trzeba go poprawiać. Na przykład Neymar na samym początku, gdy go poznałem, miał trudności z prostym przekładaniem piłki. Messi robi to bardzo dobrze, ponieważ zamiast przechodzić, to drybluje. Ja musiałem więc pomóc Neymarowi w poprawie tego elementu.

Co sprawia, że Neymar jest inny niż wszyscy?


Jego atutem jest niewątpliwie stała improwizacja. Gdy zacznie mu się mówić, że pewne rzeczy ma zrobić „tak a nie inaczej”, to straci swoją kreatywność. Podobnie jak Messi, Neymar potrzebuje wolności.

Jaką pozycję lubi najbardziej?


Neymar lubi grać na lewej stronie, ale bez przymusu. Stamtąd zaczyna swoje akcje i kończy myląc obronę.

Astros jak Rivaldo miał pod koniec wiele konfliktów. Czy Neymar naprawdę lubi tę pozycję?

 

Różnica jest taka, że Rivaldo przez większość spotkania spędza czas na górze boiska. Neymar rozpoczyna tam grę, ale szybko stamtąd wychodzi. Zawsze powtarzam „kiedy przeciwnik zaczyna się przyzwyczajać do Ciebie, musisz szybko zmienić swój styl gry.” Jeśli pozostawisz go bez piłki, gracz szybko straci swoje siły.

 

Jest to najlepszy brazylijski piłkarz, ale ma tylko 20 lat. Czy jest dojrzały?

 

Jest młody, ale bardzo dojrzały. Swoją siłę pokazał już w wielu rozgrywkach. Myślę, że osiągnie swój szczyt na Mistrzostwach Świata w 2014 roku.

Będzie miał wtedy tylko 22 lata…


Tak, wystarczy do tego rok, może nawet i pół, ponieważ już jest bardzo blisko szczytu. Zresztą już znajduje się na bardzo dobrym poziomie.

Czy coś musi jeszcze poprawić?


Zawsze jest potrzeba zmian. Według opinii wszystkich członków sztabu szkoleniowego przyjdzie taki czas, że zagra w Europie. Ten rodzaj konkurencji, rynek, kultura pokaże, czy jest kompletnym piłkarzem.

Czyli opuści Santos?


Myślę, że to może się wydarzyć po 2014 roku. Będzie wtedy lepiej przygotowany, będzie już miał za sobą Mistrzostwa Świata… Teraz dla Brazylii ważny jest jego pobyt właśnie tutaj.

 

Co może mu dać gra w Europie, czego nie nauczy się w Brazylii?

Życie to ciągła nauka. Kiedy opuszczasz kraj, uczysz się innej kultury, innego języka. Będzie musiał zmienić wszystko. Taki piłkarz będzie ciągle ewoluował, nie tylko pod względem sportowym.

Czy Barcelona najlepiej wydobędzie jego blask?


Zdecydowanie. Barça to zespół, który najlepiej pasuje do charakterystyki Neymara. Każdy lubi oglądać taki futbol Jest to zespół, który gra w piłkę nożną po swojemu. Gracze są bardziej posłuszni piłkarskim wzorcom taktycznym. Neymar idealnie by się do tego dopasował.

Dlaczego nie Real?


Madryt ma wielkiego trenera, który ma swoją taktykę. Mourinho ciężko pracuje i jego zasady muszą być przestrzegane. Z mojego punktu widzenia jest to trudne do zrobienia dla Neymara. Neymara nie można sztywno umieścić na jednej pozycji i pozostawić go tam. To go zabija. Więc idealnym zespołem dla niego byłaby Barça.

Porównania z Messim pomagają mu w motywacji?


Wszyscy gracze muszą mieć jakiś obiekt zainteresowań. Neymar obserwuje Messiego i próbuje zbliżyć się do jego poziomu. Ale najważniejszą cechą Neymara jest skromność. On wie, że Messi jest jednym w swoim rodzaju, najlepszy na świecie. Neymar jest bardzo inteligentny i to warto u niego podziwiać. Jednak dobrze, że ma swojego idola, ponieważ widzi jak można się dostać na szczyt. Jest to ważne, gracz musi uwierzyć, że można zbliżyć się do doskonałości.

 

Czy ich współpraca miałaby pozytywne efekty?


Ci piłkarze dobrze by się rozumieli nawzajem. Barcelona jest pełna gwiazd i ich współpraca przynosi wiele dobrego. Neymar mógłby wiele wnieść do tej ekipy. Pewnego dnia chciałbym zobaczyć ich razem. Chciałbym zobaczyć tę parę, aby zobaczyć, co się stanie. I to na pewno byłoby coś naprawdę spektakularnego.

 

Źródło: Sport.es

mainXX:/2012/12/ramalho-neymar-znacznie-by-urosl-przy-boku-messiego/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.