Zambia chce unieważnienia rekordu Messiego na rzecz Chitalu

Zambia chce unieważnienia rekordu Messiego na rzecz Chitalu

Według angielskiego The Guardian, Zambijska Federacja Piłki Nożnej, pragnie unieważnić rekord pod względem liczby zdobytych goli w jednym roku kalendarzowym, który ustanowił niedawno Leo Messi. Według Federacji rekordzistą jest Zambijczyk Goedfrey Chitalu, który w 1972 roku zdobył aż 107 goli. Statystyka ta nie jest jednak uznana przez FIFA.

Argentyńczyk w ostatnim meczu zdobył gola numer 86, dzięki czemu prześcignął Gerda Müllera pod względem najlepszego strzelca w jednym roku kalendarzowym biorąc pod uwagę gole dla reprezentacji i dla klubu. Nie honoruje tego jednak Zambijska Federacja Piłki Nożnej, według której prawdziwym rekordzistą jest Godfrey Chitalu. FIFA uznaje jednak rekord Lionela Messiego.

Co ciekawe, Chitalu zdobył swoje gole w tym samym roku co Müller, mimo że FIFA ich nie zapisała, przez co nie chce uznać ich za oficjalny rekord. Według ZambianWatchDog.org, jeden z członków zambijskiej Federacji zapewnił, że to „my mamy rekord, ale nie jest uznawany na świecie. Jeśli FIFA uznała rekord Messiego, a wcześniej Müllera, to dlaczego nie chcą zrobić tego z Chitalu?”.

A wszystko może zajść jeszcze dalej, bo Zambia bardzo poważnie podchodzi do sprawy przyznania tego rekordu. Obecnie zambijska Federacja zbiera dowody poświadczające wszystkie bramki zdobyte przez Chitalu w roku 1972, aby przedstawić je Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF, odpowiednik UEFA), a następnie FIFA. Celem jest tutaj uznanie rekordu Chitalu i unieważnienie osiągnięcia Messiego.

Goedfrey Chitalu to jeden z najlepszych piłkarzy w historii Zambii. Po odejściu na piłkarską emeryturę otrzymał także nagrodę od FIFA w 1982 roku.

Źródło: Mundo Deportivo


 

Oglądaj mecze Barcy za darmo

Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w STS TV
Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w Fortuna TV

Kursy na mecze Barcy

Kursy bukmacherskie La Liga

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB