21.08.2022, g. 22:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Real Sociedad vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
2dn.18godz.5min.
12.76 X3.35 22.45 Odbierz 830 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Chris Klug, przykład dla Érica Abidala

Chris Klug, przykład dla Érica Abidala

Éric Abidal nadal walczy o powrót do sportu po przejściu przeszczepu wątroby. Swego czasu operację taką przeszedł snowboardzista Chris Klug, jedyny sportowiec, któremu udało się powrócić na uprawianie sportu na najwyższym poziomie po poddaniu się takiemu samemu zabiegowi.

Chris Klug przeszczep wątroby przeszedł w 2000 roku po tym kiedy wykryto u niego tę wyniszczającą chorobę i po sześciu latach poszukiwania odpowiedniego dawcy. Zaledwie półtora roku później, zimą 2002, Klug był w stanie zdobyć brązowy medal na Igrzyskach Olimpjskich w Salt Lake City.

W czwartek Amerykanin podzielił się swoimi refleksjami w programie Ser Esports stacji radiowej Cadena SER, podczas którego mówił również o przypadku Érica Abidala: „Na początku bardzo się bałem, myślałem, że to wyrok śmierci, ale postanowiłem to pokonać. Po sześciu latach czekania dostałem w końcu szansę na drugie życie. Nie bałem się wtedy śmierci, ale tego czy nadal będę mógł prowadzić moje życie w taki sam sposób, czy powrócę do sportu na najwyższym poziomie, miałem przecież marzenia związane z Igrzyskami Olimpijskimi”, wspomina o okresie sprzed dwunastu lat.

Cztery miesiące po przeszczepie sportowiec powrócił do rywalizacji, a półtora roku później zdobył medal olimpijski. Pierwszym o co zapytał lekarza po operacji był termin, w którym powróci znów do uprawiania sportu, a teraz ma radę dla Érica Abidala i Tito Vilanovy: „Bądźcie wytrwali, walczcie mocno i nigdy, nigdy się nie poddwajcie. To była maksyma, jaką wtedy sobie wpoiłem, tak na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Przeszedłem przez trudne chwile, ale postanowiłem walczyć do końca, zrobić wszystko co tylko możliwe, aby dostać kolejną szansę i sprostać temu wyzwaniu, które miałem przed sobą”.

Chris Klug chciał skontaktować się z Abidalem za pomocą swojej fundacji. „Nie znam szczegółów jego operacji, ale uważam, że możemy doczekać się jego powrotu do pełnego zdrowia i że Abidal wróci silniejszy niż kiedykolwiek. Życzę mu wszystkiego najlepszego. Sam skończyłem już 40 lat i jestem silniejszy i bardziej zdrowy niż kiedykolwiek”, wyjaśnia.

Po zdiagnozowaniu choroby Klug otrzymał radę od Seana Elliota, zawodnika San Antonio Spurs, który sam przeszedł przeszczep nerki. „Przez przejście przez tę samą sytuację staliśmy się przyjaciółmi. Zapytałem go czy będę mógł odzyskać swoje życie, moje marzenia i cele. Odpowiedział, że tak, że będę mógł to osiągnąć. Nie wiedziałem czy ma rację czy nie, ale właśnie tego potrzebowałem usłyszeć w tamtej chwili, potrzebowałem inspiracji, wiadomości, że to jest możliwe”, wspomina. Taką samą wiadomość Klug chce przekazać Abidalowi: „Mogę pomóc takim osobom mówiąc, że sam przeszedłem przez to, a teraz jestem bardziej zdrowy niż przed przeszczepem. I czasami tego właśnie potrzebujemy w chorobie, potrzebujemy wiedzieć, że jest światełko na końcu tunelu, że można z tego wyjść. Tylko to mogę przekazać Abidalowi, to, że uda mu się z tego wyjść. Mnóstwo szczęścia dla niego i dla Tito”.

Źródło: CadenaSER

Kursy na mecze FC Barcelony

Real Sociedad - FC Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

21/08/2022 / 22:00

FC Barcelona - Real Valladolid

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

28/08/2022 / 19:30

Real Sociedad - FC Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

21/08/2022 / 22:00

FC Barcelona - Real Valladolid

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

28/08/2022 / 19:30

Newsletter

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.