21.08.2022, g. 22:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Real Sociedad vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
5dn.16godz.5min.
12.76 X3.35 22.45 Odbierz 830 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Motto „Więcej niż klub” ma już 45 lat

Motto „Więcej niż klub” ma już 45 lat

Dziś mija 45 lat od pierwszego wypowiedzenia słynnej frazy prezydenta Carrerasa, „Barça to więcej niż klub”. Słowa te padły z jego ust 17 stycznia 1968 roku, a podczas dyktatury generała Franco maksyma ta była podprogowym przekazem tego, że FC Barcelona to nie tylko klub, ale i potężne medium wyrażania poglądów przez społeczność katalońską. Jak jest dziś?

Narcis de Carreras, człowiek o poglądach liberalnych i zwolennik katalońskich idei nacjonalistycznych, wybrany został na prezydenta FC Barcelony 17 stycznia 1968 roku. Swoją przemowę wygłosił po hiszpańsku, bo tego wymagało ówczesne prawo. Wśród zgromadzonych znajdował się przedstawiciel rządu Hiszpanii, który bacznie czuwał nad tym, aby nikt nie wypowiedział choćby słowa po katalońsku – co przecież było zakazane. Jednak prezydent Carreras w bardzo zręczny sposób wykorzystał zwrot, który po latach stał się znakiem rozpoznawczym jego klubu.

Słynna wypowiedź Narcisa de Carrerasa

W pewnym momencie swojej przemowy, a kto wie, być może patrzył wtedy nawet prosto w oczy przedstawiciela hiszpańskiego rządu, nowo wybrany prezydent powiedział: „Barcelona to coś więcej niż klub piłkarski; Barcelona to coś więcej niż miejsce, do którego udajemy się co niedzielę, aby zaznać rozrywki; to więcej niż te wszystkie rzeczy, to duch w nas zakorzeniony, barwy, które kochamy ponad wszelkie inne”.

Było to pozornie niegroźne zdanie, które dosłownie rozumiane znaczyło, że kibice Barcelony kochają swój klub, ale była też bardziej symboliczna interpretacja: Barça wyszła poza ramy sportowe i przekształciła się w symbol uciskanego narodu katalońskiego. FC Barcelona była w tym samym czasie jedynym publicznym środkiem jego ekspresji.

Popularność zdania „Więcej niż klub”

Fraza ta pozostała niezauważona i nie ujrzała światła dziennego aż do października 1973 roku, kiedy to przypomniał o niej Javier Coma podczas Światowego Dnia Futbolu, w ramach którego na Camp Nou zmierzyły się zespoły z Europy i Ameryki. Zamieszczona w barcelońskich dziennikach sportowych reklama tego wydarzenia brzmiała następująco: „Historia, projekcja i działalność FC Barcelony zawsze umieszczały tę organizację nie tylko o wiele wyżej od wzlotów i upadków jej zespołu piłkarskiego, ale także na kulturowym i emocjonalnym poziomie o wiele wyższym, jaki byłby logiczny w klubach sportowych”.

Kilka tygodni później slogan „Jesteśmy tymi, którzy mówią, że Barça to więcej niż klub” miał stać się mottem w kampanii wyborczej Augustíego Motal Costy, który w grudniu 1973 aspirował do zostania prezydentem FC Barcelony, jednak zaniechano tego pomysłu. Jednak od tamtej pory termin „Barça to więcej niż klub” stał się już mocno popularny, a każdy znał jego prawdziwe znaczenie.

W ostatnich latach zdanie to stało się mottem FC Barcelony, jednak co oznacza obecnie? Fraza „Więcej niż klub” obecna jest we wszystkich obszarach działalności klubu, w biurach, na trybunach Camp Nou, na koszulkach, czy oficjalnej stronie internetowej. Teraz klubowe motto ma jeszcze szersze znaczenie, stało się bardziej globalne. Teraz Barça to więcej niż klub nie tylko ze względu na obronę tożsamości narodowej Katalończyków oraz przez bycie czynnikiem integrującym przybyłych do Katalonii z zewnątrz, ale jest też narzędziem działalności społecznych i charytatywnych na rzecz szlachetnych przyczyn. Świadczą o tym choćby umowy podpisane z takimi instytucjami jak UNICEF, UNHCR i UNESCO oraz praca wykonywana przez Fundację FC Barcelony.

Źródło: FCBarcelona.cat

Kursy na mecze FC Barcelony

Real Sociedad - FC Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

21/08/2022 / 22:00

FC Barcelona - Real Valladolid

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

28/08/2022 / 19:30

Real Sociedad - FC Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

21/08/2022 / 22:00

FC Barcelona - Real Valladolid

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

28/08/2022 / 19:30

Real Sociedad - FC Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

21/08/2022 / 22:00

Newsletter

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.