5dn.18godz.56min.

Podsumowanie 10. dnia MŚ w piłce ręcznej

10. dzień Mistrzostw Świata to rozpoczęcie fazy pucharowej, w której weźmie udział 16 drużyn, w tym aż 4 z zawodnikami FC Barcelony. W pierwszym dniu 1/8 finału zaprezentowały się dwie takie ekipy, które zgodnie awansowały do najlepszej ósemki rozgrywek.

Dania : Tunezja (30:23)

Dania pokonała Tunezję bez najmniejszych problemów. Chociaż tak naprawdę, to afrykański zespół rozpoczął spotkanie bardzo zmotywowany i od początku dał Duńczykom jasno do zrozumienia, że nie przejdą do ćwierćfinału z łatwością. Całe spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia 0:3 dla Tunezyjczyków . Jednak początkowa euforia szybko się uspokoiła, gdy Landin zatrzymał kilka strzałów i Eggert wykorzystywał swoje szanse w ataku. Duńczycy zaczęli pokazywać wszystkie swoje umiejętności i ostatecznie zakończyli pierwszą połowę wynikiem 16:11.

W drugiej połowie Duńczycy chcieli ostatecznie udowodnić swoją wyższość i w ciągu pierwszych dziesięciu minut strzelili siedem bramek tracąc przy tym zaledwie jedną. To zmniejszyło ryzyko przegranej i pozwoliło Europejczykom odpuścić sobie końcówkę, gdyż i tak mieli zapewniony awans.

Najlepszym piłkarzem spotkania został wybrany Anders Eggert, zaś strzelcem Nikolaj Markussen, który zdobył zaledwie 6 bramek. Obaj piłkarze występują w reprezentacji Danii.

Duńczycy w kolejnej fazie rozgrywek zmierzą się z lepszym zespołem z pary Polska : Węgry.

Francja : Islandia (30:28)

Francja nie miała już tak łatwego przeciwnika jak Dania. Piłkarze musieli naprawdę ciężko pracować, aby pokonać Islandię i zakwalifikować się do ćwierćfinałów Mistrzostw Świata w Hiszpanii. W wyrównanym meczu, to francuska obrona i szybkie akcje Guigou na lewym skrzydle w ostatnich minutach przechyliły szalę na korzyść obrońców tytułu. Kluczowi dla wyniku spotkania byli dwaj francuscy lewoskrzydłowi – Honrrubia i Guigou, – którzy zdobyli 13 goli w 14 rzutów.

Francja wprawdzie zdominowała pierwszą połowę, ale ostatecznie zakończyła ją z minimalną przewagą zaledwie dwóch bramek (12:14). Dla Francuzów najgorszym koszmarem był Palmarsson, autor 4 goli w pierwszej połowie, który tak naprawdę prowadził grę całego zespołu. Jednak to niewiele dało, gdyż Francuzi po piętnastu minutach drugiej połowy osiągnęli czteropunktową przewagę (21:25). W końcówce oba zespoły zdecydowały się na grę ofensywną i na pięć minut przed zakończeniem meczu widniał remisowy wynik (26:26). Ostatecznie to jednak Francja zachowała więcej zimnej krwi i wygrywając 30:28 zapewniła sobie występ w ćwierćfinale Mistrzostw Świata.

Najlepszym piłkarzem spotkania został wybrany Francuz Samuel Honrubia, zaś strzelcem Kiril Lazarov, który zdobył 8 bramek dla reprezentacji Macedonii.

Francuzi w kolejnej fazie rozgrywek zmierzą się z lepszym zespołem z pary Chorwacja : Białoruś.