31.07.2024, g. 01:00
Mecz towarzyski
Manchester City vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
18dn.9godz.0min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Leo Messi i Andrés Iniesta, twarzą w twarz

Leo Messi i Andrés Iniesta, twarzą w twarz

Leo Messi oraz Andrés Iniesta są piłkarzami, którzy niewątpliwie ciągną wózek Barcelony w ostatnich latach. To ta dwójka wielkich sportowców co roku otrzymuje największą ilość nagród spośród całej drużyny. Obaj piłkarze dla oficjalnej strony internetowej Barcelony mówili o swoich podobieństwach we wczesnych latach, problemach, oraz modelu sportowego w klubie, w którym występują.

 

Messi jest przekonany, że model Barçy, to jest coś, co było już od dawna wdrażane. „Filozofia Barcelony, nie wywodzi się od jednego, konkretnego trenera. Oparta jest ona na idei, którą kontynuowało wielu trenerów. Klub zawsze współpracował z piłkarzami ze szkółki, taki jest sposób”. Co jest ważniejsze, określony styl gry, czy zawodnicy takiego kalibru jak Messi czy Iniesta. Andrés wyjaśnia: „sposób grania Barcelony to jest coś, na co klub pracował przez bardzo długi okres czasu, a teraz pomaga to w tworzeniu sukcesów. Najważniejszą rzeczą jest mieć pomysł na grę, oczywiście trzeba też mieć odpowiednich wykonawców do wprowadzenia go w życie, obie te rzeczy muszą iść w parze”.

 

Czy jest to model gry, który można skopiować?

 

Z Barceloną cieszyli się z tylu sukcesów w ostatnich latach. Wiele klubów mniej lub bardziej starało się choć trochę zbliżyć do stylu gry Blaugrany. Iniesta: „Musisz wiedzieć co masz grać i nie patrzeć na innych. Bawić się tym co robisz. To daje nam przewagę nad innymi zespołami. Jednak to nie znaczy, że inni nie potrafili by tak grać, i dzięki temu nie zdobywali by trofeów. U nas każdy ma jednak swoje cele i zadania”. Messi: „Nie tylko pierwsza drużyna gra tutaj taką piłkę- to przechodzi od najniższych poziomów w klubie. Chłopaki, którzy wchodzą do pierwszego zespołu doskonale znają naszą piłkę i nie widać żadnej różnicy w sposobie gry. Barcelona wybiera też piłkarzy, którzy grają w bardzo podobny sposób do nas, dlatego jedna rzecz prowadzi do drugiej”.

 

Iniesta dodaje po chwili: „Na szczęście filozofia i styl Barcelony będzie także po nas. Jeśli by tak nie było, to ten styl zniknąłby dużo wcześniej, w momentach, w których zespół nie odnosił takich sukcesów. Mamy zawsze tą samą filozofię gry, która się nie zmieni. Teraz jest epoka z jednym zestawem graczy, a później będzie przyjdzie następna, z wieloma innymi”.

 

Wzajemny szacunek

 

Obaj piłkarze mówili również o sobie. „Leo to nic innego jak moment, kiedy po raz pierwszy pojawił się na treningu pierwszej drużyny. Jego umiejętności, jego gra. A potem jeszcze wszyscy mieli możliwość oglądania jego rozwoju, rok za rokiem, sezon za sezonem. Ale i tak w porównaniu ze mną nadal jest jeszcze dzieckiem!” Messi również wykazał podziw dla kolegi, twierdząc, że: „Wszystko co robi Iniesta na boisku, robi perfekcyjnie. Wygrał wszystko i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę z nim pracować. Kocham to, w jaki sposób gra, zarówno na boisku jak i treningu- wspaniale jest móc go oglądać”.

 

Źródło: FCBarcelona.com

mainXX:/2013/02/leo-messi-i-andres-iniesta-twarza-w-twarz/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.