3dn.4godz.36min.

Wielkie mecze Barçy w Europie

Porażka na San Siro 0:2 zmusza Barçę do wykonania ciężkiej pracy na Camp Nou, która jest niczym w porównaniu do wyjątkowych starć takich jak mecze z Ipswich Town, Anderlechtem, Göteborgiem, Dynamem Kijów czy Chelsea. Wymienione kluby są ofiarami epickich „powrotów z zaświatów” Barçy.

Jeśli Barça będzie chciała awansować do kolejnej rundy Ligi Mistrzów będzie musiała 12 marca, na Camp Nou rozegrać spotkanie, które przejdzie do historii. Po bolesnej porażce w pierwszym meczu Duma Katalonii musi odnotować epicką remontadę, aby awansować. Nie jest to niemożliwe zwłaszcza jeśli spojrzymy na karty historii:

7 grudnia 1977: FC Barcelona 3:0 Ipswich Town

W rozgrywkach Pucharu UEFA w sezonie 1977/78 Barça wyeliminowała angielski zespół po rzutach karnych. Porażka w pierwszym meczu 0:3 znacznie oddaliła zespół od awansu, jednak drugie spotkanie wyglądało zupełnie inaczej i po dwóch bramkach Cruyffa i jednym trafieniu Rexacha z rzutu karnego (w 87. minucie) Barça doprowadziła do dogrywki, ta nie przyniosła rozstrzygnięcia i o awansie zdecydowały karne. Pomimo pomyłki Olmo drużyna z Katalonii awansowała po trafieniach Rexacha, Asensii i Amarillo.

1 listopada 1978: FC Barcelona 3:0 Anderlecht

Przebieg był bardzo podobny do meczu z Ipswich Town. Porażka 0:3 w pierwszym meczu znacznie skomplikowała sytuacje przed rewanżowym spotkaniem w drugiej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów, na Camp Nou. Tak jak w poprzednim przypadku, trafienie Krankla, Heredia i Zuviria w końcówce doprowadziły do dogrywki, gdzie ponownie Blaugrana okazała się bardziej skuteczna, a sezon zakończyła, zdobywając tytuł w Bazylei.

16 kwietnia 1986: FC Barcelona 3:0 Göteborg

Ponownie na Camp Nou kibice byli świadkami niekorzystnego wyniku, tym razem przeciwko drużynie Göteborga. Zwycięstwo w tym dwumeczu dało w finał w Pucharze Europy, drugi w historii klubu. Hat-trick Pichiego Alonso (w 9., 63. i 69. minucie) pozwolił na rozegranie emocjonujących karnych (5:4), które pozwoliły osiągnąć ostateczny cel, jakim było zwycięstwo.

29 września 1993: FC Barcelona 4:1 Dynamo Kijów

Był jednym z najlepszych występów Dream Teamu Johana Cruyffa. Z porażki 1:3 w pierwszym meczu, zespół zdołała awansować do finału Ligi Mistrzów. Wczesna bramka Laudrupa (8. minuta) i Bakero (16. minuta) pozwalała mieć nadzieję na remis, ale gol Rebrowa zmusił do jeszcze większego wysiłku i ataków, które zakończyły się bramkami Bakero i Koemana.

18 kwietnia 2000: FC Barcelona 5:1 Chelsea

Przegrana na Stamford Bridge 1:3, zmuszała zespół Van Gaala do rozegrania wielkiego meczu na Camp Nou, aby znaleźć się w kolejnej rundzie. Tak też uczynili. Jest to jedyny mecz. w którym awans został zapewniony w doliczonym czasie gry. Barça osiągnęła to dzięki bramkom Rivaldo, Figo i Daniego, co razem z trafieniem Flo dawało dogrywkę. W doliczonym czasie gry jednak bramki zdobyli Rivaldo i Kluivert i zapewnili awans do półfinału.

Źródło: FCBarcelona.es

29/04/2024 21:00

04/05/2024 18:30

mainXX:/2013/02/wielkie-mecze-barcy-w-europie/