3dn.2godz.51min.

Kolejne zwycięstwo w Eurolidze

FC Barcelona Regal już wcześniej zapewniła sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek Euroligi. Nie oznacza to jednak, że Katalończycy zamierzają ulgowo traktować rywali. Wczoraj podopieczni Xaviego Pascuala pokonali Montepaschi Siena 77:69.

Duma Katalonii zagrała w bardzo okrojonym składzie, bo nie zagrali we wczorajszym meczu tacy zawodnicy, jak: Pete Mickeal, Juan Carlos Navarro, Brad Oleson, Ante Tomić, a Xavi Rabaseda odniósł kontuzję podczas spotkania. Nie przeszkodziło to w wyjazdowym zwycięstwie nad włoską ekipą, która wciąż walczy o awans. W drużynie gości najlepiej spisali się Nathan Jawai (20 punktów) oraz Joe Ingles (22 oczka).

Trudny początek

Gospodarze świetnie rozpoczęli pojedynek, bo od prowadzenia 10:0, następnie Xavi Pascual musiał poprosić i przerwę. Siena była dobrze dysponowana na dystansie (16:4), natomiast Barcelona pierwszą „trójkę” trafiła w połowie pierwszej kwarty, a autorem był Marcelinho Huertas. Od tego momentu Barça zaczęła grać swoją koszykówkę i w 9. minucie mieliśmy remis 23:23. Po pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili jednak 25:23.

Kontuzja Rabasedy

Na początku drugiej kwarty kontuzji doznał Xavi Rabaseda i dołączył do długiej listy nieobecnych podczas tego meczu. Ostatecznie defensywa na jakości nie ucierpiała, a swoje w tym elemencie robił Alex Abrines, który trafił także dwukrotnie do kosza i goście wyszli na prowadzenie po raz pierwszy w tym spotkaniu. Do przerwy było już 40:35 dla graczy ze stolicy Katalonii po trafieniach Huertasa i Jawaia.

Jawai nie do powstrzymania

Goście nie przespali początku drugiej połowy i to był klucz. Nathan Jawai dominował po obu stronach parkietu, Australijczyk grał więcej minut w tym meczu, bo nieobecny był podstawowy center – Ante Tomić. Po trzech minutach Barcelona prowadziła 54:45. Gospodarze wyraźnie stracili impet i chyba wiedzieli, że Blaugrana wkroczyła na właściwe tory. Siena przestała trafiać z dystansu, a rolę kata przejął Joe Ingles. Duma Katalonii miała już 11 punktów przewagi (63:52) na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty.

Szaleńcza pogoń

Ostatnie dziesięć minut nadziei dla koszykarzy Montepaschi. Włosi zmniejszyli stratę do pięciu punktów (65:70) na cztery minuty przed końcem spotkania. Publiczność się ożywiła, chciała dodać sił swoim pupilom, ale na nic to się zdało. Barcelona kontrolowała przebieg meczu już do końcowego gwizdka, a bohaterem został Nathan Jawai. Australijczyk zdobył 22 punkty i zanotował 12 zbiórek.