17.06.2024, g. 00:30
Mecz towarzyski
Panama vs Paragwaj
Do meczu pozostało:
0dn.21godz.53min.
12.75 X3.10 22.30 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Szczegóły kontraktu z Neymarem

Szczegóły kontraktu z Neymarem

Jak informowaliśmy wczoraj powołując się na Sport, FC Barcelona podpisała kontrakt z Neymarem już w listopadzie 2011. Poniżej zamieszczamy szczegóły umowy między klubem a zawodnikiem.

Jako część umowy do Santosu wpłynęła już pierwsza wpłata w wysokości 10 milionów euro, co zostało uwzględnione w sprawozdaniu finansowym FC Barcelony za sezon 2011/12. Cały transfer ma wynieść koszt rzędu 45 milionów euro plus zmienne.

Porozumienie na linii Barcelona – Neymar obowiązuje od momentu złożenia podpisu przez zawodnika i jest na mocy równolegle z obowiązującym Brazylijczyka kontraktem z Santosem, który wygasa w czerwcu 2014 roku lub w sierpniu jeśli Santos jeszcze będzie grał w Copa Libertadores.

„Majstersztyk”

Można powiedzie, że służby prawne FC Barcelony dokonały majstersztyku, bo w żadnym razie nie naruszyły żadnego z przepisów FIFA, która zabrania negocjacji z zawodnikiem wcześniej niż na sześć miesięcy przed zakończeniem obowiązującego go obecnie kontraktu. Kluczem w „operacji Neymar” jest to, że podpisana umowa nie kwalifikuje się do strefy sportowej, ale obejmuje zakres jedynie cywilny i gospodarczy.

Porozumienie bazuje na „dobrej wierze” obu stron oraz istnieniu wspólnego celu: w tym przypadku jest to oczywiście pragnienie przejścia zawodnika do Barcelony. To co nadaje temu charakter niemal obligatoryjny jest klauzula, która mówi o 80 milionach euro kary za niewywiązanie się z podpisanej umowy. Dlatego też jeśli jakikolwiek klub będzie zainteresowany pozyskaniem Neymara, najpierw będzie musiał przekonać zawodnika, a jeśli to się uda, przekazać FC Barcelonie wspomnianą kwotę 80 milionów euro.

2013 czy 2014?

Jedyną wątpliwością jest to kiedye Ney przywdzieje bordowo-granatową koszulkę: czy będzie to już tego lata, czy może trzeba będzie czekać jeszcze rok, aż zakończy się Mundial w Brazylii. To zawodnik ma ostatnie słowo. Aspekty ekonomiczne, bardziej niż sportowe, mają tutaj wpływ na decyzję jaką podejmie.

Barça przeznaczy na ten transfer 45 milionów euro plus zmienne. Jeśli Neymar przybędzie do Barcelony w 2014 roku, to będzie wolnym zawodnikiem, a Barça nie będzie musiała płacić Santosowi ani centa (który posiada 55% praw do zawodnika), ani grupom inwestycyjnym, które także mają swój udział: DIS 40% i TEISA: 5%. Wtedy Barcelona musiałaby zapłacić 30 milionów euro zawodnikowi.

Jeśli jednak do transferu dojdzie już w czerwcu 2013, Santos otrzyma pieniądze za odejście gracza, ale to Neymar otrzyma wtedy o wiele mniej pieniędzy. Barça go nie nagli, wszyscy czekają już tylko na ostateczne stanowisko Brazylijczyka w tej sprawie. Jego decyzja znacznie wpłynie na plany transferowe dotyczące składu na przyszły sezon.

Źródło: Sport.esKursy na mecze FC Barcelony

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2013/03/szczegoly-kontraktu-z-neymarem/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.