04.10.2023, g. 21:00
Liga Mistrzów
FC Porto vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
2dn.21godz.9min.
14.00 X3.75 21.91 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Wyjaśnienie urazu Javiera Mascherano

Wyjaśnienie urazu Javiera Mascherano

Doktor Miquel Llobet, specjlista Traumatologii i Chirurgii Ortopedycznej z Centrum Medycznego Teknon wyjaśnia szczegóły urazu więzadła pobocznego piszczelowego, którego doznał Javier Mascherano.

Kontuzji Argentyńczyk doznał 2 kwietnia w Paryżu podczas spotkania z PSG. Mascherano ucierpiał w wyniku naderwania więzadła pobocznego piszczelowego w prawym kolanie, jednego z czterech głównych więzadeł w kolanie, na wespół z dwoma krzyżowymi i pobocznym strzałkowym. Więzadło to znajduje się na zewnętrznej stronie kolana, a jego część przypominająca złożony wachlarz przylega do kości piszczelowej. Większa część więzadła znajduje się na zewnątrz stawu kolanowego, w przeciwieństwie do więzadeł krzyżowych, które są wewnątrz.

Urazy więzadła pobocznego piszczelowego w futbolu są dość częste. Mechanizmem powodującym uraz jest siła skierowana wewnątrz kości udowej i na zewnątrz kości piszczelowej. Może to być wywołane zderzeniem z przeciwnikiem albo równie dobrze w wyniku dużej siły bezwładności samego zawodnika. Zazwyczaj stopa jest wtedy w kontakcie z murawą.

Więzadło poboczne piszczelowe można naciągnąć, ale też i całkowicie zerwać. Zawsze jest to poważna kontuzja, a jej leczenie zależy od wyleczenia poprzednich takich urazów.

Naciągnięcie I lub II stopnia leczy się w ciągu 3-6 tygodni. Zerwanie czy naderwanie to już inny temat: zajmuje się tym chirurg, niezbędna jest także praca z fizjoterapeutą, a wyleczenie nastąpi po 6 lub 10 tygodniach. Operacyjne leczenie wskazane jest tylko w wypadku naruszenia innych struktur jak chrząstek czy menisku.

Źródło: Sport.es

 

mainXX:/2013/04/wyjasnienie-urazu-javiera-mascherano/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.