6dn.0godz.37min.

Wicemistrzostwo dla Barcelony Regal

Real Madryt sięgnął po mistrzostwo Ligi Endesa. W finale Królewscy pokonali Barcelonę Regal w piątym, decydującym meczu. Katalończycy stawiali opór, ale gracze ze stolicy Hiszpanii byli tego dnia dobrze dysponowani.

Cudu jednak nie było. Historia pokazuje, że zespół, który zwyciężył w pierwszym meczu finału, zdobywa trofeum. Barça Regal uległa dopiero w piątym spotkaniu i ostatecznie nie obroniła tytułu wywalczonego w poprzednim sezonie. Sam fakt, że udało się tak długo przeciwstawiać Realowi Madryt bez kluczowych zawodników, jest małym sukcesem.

Šarūnas ratuje w pierwszej kwarcie

Początek meczu nie ułożył się po myśli Barcelony i zaczęło się od 0:10. Krok po kroku podopieczni Xaviego Pascuala zaczęli odrabiać straty. Duży w tym udział miał Ante Tomić oraz Šarūnas Jasikevičius, który napędzał akcje ofensywne Blaugrany. Po pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili tylko 20:18. Przed przerwą gracze Pablo Laso złapali swój rytm i mogli powiększyć swoją przewagę. Barça popełniała sporo fauli, więc z biegiem czasu musiała trochę odpuścić w kryciu. Przed przerwą Królewscy zaliczyli kolejną serię 10:0 i do szatni schodzili w dobrych humorach.

Ważna przewaga

Real praktycznie zakończył mecz po przerwie. Zawodnicy grali agresywniej i goście musieli za to zapłacić. W mgnieniu oka gospodarze osiągnęli 17 punktów przewagi (50:33) i wyglądało na to, że sprawa mistrzostwa jest już rozstrzygnięta. Koszykarze Xaviego Pascuala nie mieli zamiaru się poddawać i zmniejszyli stratę do zaledwie siedmiu oczek, a duża w tym zasługa Joe Inglesa, który był dobrze dysponowany na dystansie. W ostatniej kwarcie Barcelona musiała rzucić wszystko na jedną szalę, ale gracze z Madrytu byli tego dnia nie do powstrzymania. Przewaga wynosiła już tylko 5 punktów, ale na zegarze pozostało 25 sekund do końca. Ostatecznie Real Madryt wygrał 79:71 i sięgnął po upragniony tytuł.