31.07.2024, g. 01:00
Mecz towarzyski
Manchester City vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
6dn.14godz.41min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Barça przygotowuje specjalny plan dla Xaviego

Barça przygotowuje specjalny plan dla Xaviego

Możliwe odejście Thiago Alcántary z Barcelony może wywołać pewien efekt uboczny. Sztab trenerski przygotował nowy plan dozujący występy Xaviego, jednak odejście jednego z jego głównych zmienników sprawiłoby, że pomocnik nadal musiałby utrzymywać najwyższą formę i występować w większości spotkań Barçy.

 

Tito Vilanova chciałby trochę odciążyć zawodnika, który rozegrał ponad 60 spotkań w różnych rozgrywkach, reprezentacji i meczach towarzyskich, choć ma świadomość, że sam piłkarz tak łatwo nie zrezygnuje z występów.

 

Latem ubiegłego roku nic nie wskazywało na zmianę szablonu. Trener Barcelony rozmawiał ze swoimi asystentami i lekarzami klubu o potrzebie zredukowania liczby spotkań Xaviego, jednak niespodziewana nieobecność Thiago w pierwszych 20. spotkaniach (do połowy listopada) z powodu poważnej kontuzji zmusiła pomocnika na liczniejsze występy niż tego oczekiwano.

 

Po krótkiej przerwie od występów w spotkaniach Pucharu Króla i jeszcze kilku innych, pomocnik powrócił do podstawowego składu Barçy, bo niezbyt korzystny przebieg rozgrywek po prostu wymagał jego obecności.

 

W rezultacie Xavi stał się drugim zawodnikiem, który rozegrał największą ilość spotkań w sezonie 2012/2013 oraz piątym z największą liczbą minut ustępując tylko takim zawodnikom jak Messi, Valdés, Alba i Alves. Rozegrał więc o wiele więcej spotkań, niż początkowo planowali trenerzy.

 

Także Pep Guardiola sezon wcześniej próbował dać pomocnikowi więcej odpoczynku niż wcześniej. Tym razem także to się nie udało, gdyż zakończył sezon na 5. miejscu najczęściej występujących zawodników i 6. z największą ilością minut.

 

Łącznie 33-letni zawodnik w trakcie 14 sezonów rozegrał 667 spotkań w Barçy, 123 w reprezentacji, nie biorąc pod uwagę spotkań towarzyskich.

 

Jego ojciec – Joaquim Hernández przyznał, że Xavi potrzebuje teraz odpoczynku, ponieważ cztery ostatnie sezony grał na najwyższym poziomie, zaś w ciągu siedmiu ostatnich sezonów nie spadał poniżej 50 spotkań. Jedynie w sezonie 2005/2006 rozegrał 22 spotkania z powodu poważnej kontuzji kolana.

 

Lekarze i trenerzy są jednak cały czas wrażliwi na każdy drobny szczegół i niepewny występ Xaviego. 16 października 2010 roku w spotkaniu Barça-Valencia Xavi został zmuszony do przerwania występu z powodu przewlekłego bólu ścięgna Achillesa.

 

Jego powrót do zdrowia był bolesny (terapia z czynnikami wzrostu), choć trzeba przyznać, że bardzo skuteczny. Leczenie pozwoliło kontynuowanie pomocnikowi występów na najwyższym poziomie, choć oczywiście nie można powiedzieć, że od tej pory wszystko układało się idealnie. Drugi taki przypadek miał miejsce na Mistrzostwach Europy, zaś trzeci po niezwykle męczącym ostatnim sezonie zakończonym Pucharem Konfederacji.

 

Tito uważa, że Xavi jest niezbędny do napędzania Barçy, dlatego wręcz konieczna jest redukcja jego liczby występów, zwłaszcza w fazie grupowej Ligi Mistrzów i pierwszych spotkaniach Pucharu Króla. Celem jest uniknięcie niepożądanego nawrotu choroby i oczywiście sytuacji znacznie poważniejszych.

 

Źródło: MundoDeportivo.comKursy na mecze FC Barcelony

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Valencia CF - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

17/08/2024 21:30

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2013/07/barca-przygotowuje-specjalny-plan-dla-xaviego/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.