Dobre kontakty z Ajaxem Amsterdam

Dobre kontakty z Ajaxem Amsterdam

Przez ponad 30 lat, między FC Barceloną a Ajaxem Amsterdam, doszło do skutku aż 20 transferów. Najbardziej zapamiętane transakcje, to te z udziałem Johana Cruyffa, Johana Neeskensa, braci De Boer i Jariego Litmanena.


Amsterdam i Barcelona to dwa miasta, które są sobie bardzo bliskie od ponad 30 lat, gdyż aż 20 zawodników przechodziło z jednego do drugiego klubu. Barw obu drużyn broniły takie gwiazdy, jak Johan Cruyff, Patrick Kluivert czy Zlatan Ibrahimović.

 

Pierwszy transfer w latach 70-tych

 

Johan Cruyff był pierwszym, który może się pochwalić, że grał zarówno dla Ajaxu, jak i dla FC Barcelony. Przeszedł do stolicy Katalonii w 1973 roku po wspaniałych latach w Ajaxie, który na początku lat 70-tych był piłkarską potęgą. Później Johan został szkoleniowcem słynnego Dream Teamu, a w jego ślady poszedł syn – Jordi, który grał do 1988 roku w młodzieżowych sekcjach Ajaxu, a następnie przeniósł się do Katalonii, gdzie grał do 1996 roku.

 

Witschge jako trzeci

 

Minęło piętnaście lat, zanim kolejny Holender trafił do Barcelony z Ajaxu, a był nim Richard Witschge. Dla Dumy Katalonii grał tylko przez dwa sezony, a potem wrócił do Amsterdamu.

 

Wielki napływ w latach 90-tych

 

Pod koniec lat 90-tych mieliśmy do czynienia z prawdziwym napływem Holendrów do FC Barcelony. Trenerem Blaugrany był wtedy Louis Van Gaal i sprowadził do drużyny takich graczy, jak: Winston Bogarde, Frank i Ronald De Boerowi, Michael Reiziger, Jari Litmanen i Patrick Kluivert. W 2000 roku do zespołu trafił Marc Overmars, który we wcześniejszych latach grał dla Ajaxu i podobnie Edgar Davids, który do Barcelony trafił w 2004 roku i grał bardzo dobrze przez pół roku pod wodzą Franka Rijkaarda. Współczesne trasfery, to chociażby pozyskanie Maxwella i Zlatana Ibrahimovicia, którzy również występowali w drużynie ze stolicy Holandii.

 

Podróż w drugą stronę

 

Przenosin z Barcelony do Amsterdamu było zdecydowanie mniej. Michael Laudrup, który grał dla Barçy do 1994 roku, przeniósł się do Ajaxu w 1997 roku. W jego ślady poszli także: Roger García, Gabri, Oleguer i wypożyczony w poprzednim sezonie Cuenca. Ostatni na liście jest Bojan Krkić, który do Amsterdamu przeniósł się w poprzednim tygodniu.

 

Źródło: FCBarcelona.cat


 

Oglądaj mecze Barcy za darmo

Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w STS TV
Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w Fortuna TV

Kursy na mecze Barcy

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie La Liga

Brak spotkań

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB