Minęło 40 lat od przyjścia Cruyffa

Minęło 40 lat od przyjścia Cruyffa

Johan Cruyff podpisał kontrakt z FC Barceloną w sierpniu 1973 roku, po trudnych negocjacjach pomiędzy Barcą i Ajaxem, w których decydujący okazał się wielki barcelonista Armand Carabén. W swoim pierwszym sezonie w Barçy holenderski zawodnik pokazał jak wielkim jest piłkarzem. Jego inteligentna gra, znakomita technika i umiejętności przywódcze pomogły FC Barcelonie wygrać rozgrywki ligowe 1973/74 z ogromną przewagą, pierwszy raz od czternastu lat.

 

W pamięć kibiców Barcelony na długo zapadła bramka strzelona przez Cruyffa Atlético Madryt w meczu na Camp Nou, która przyniosła mu przydomek „Latający Holedner”. Równie słynny jest gol na 0-5 zdobyty przez niego w lutym 1974 na Santiago Bernabéu.

 

Niestety w późniejszych latach jego forma spadła, a klub wygrał tylko Puchar Króla w sezonie 1977/78. Odszedł z FC Barcelony w 1978 roku.

 

W 1988 roku powrócił do Barçy jako trener i rozpoczął okres pełen sukcesów, ze swoją drużyną wygrał cztery tytuły ligowe, zdobył Puchar Europy na Wembley w 1992. Była to era legendarnego „Dream Team”, zespołu, który zachwycił cały piłkarski świat. W 1996 roku ponownie opuścił klub.

 

Źródło: FCBarcelona.cat


 

Oglądaj mecze Barcy za darmo

Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w STS TV
Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w Fortuna TV

Kursy na mecze Barcy

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie La Liga

Brak spotkań

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB