2dn.14godz.18min.

Historyczne El Clásico 26 października

55 lat temu, w sobotę, 26 października, Barça pokonała Real Madryt 4-0, hat-trick strzelił Evaristo. Helenio Herrera poprowadził zespół do tytułu.

Siódmy mecz w sezonie 1958/59, Real Madryt z Kopa, Di Stéfano, Puskasem i Gento w drużynie, wygrał wszystkie sześć spotkań, podczas, gdy Barça z Ramalletsem, Segarrą, Suárezem, Evaristo i Kubalą straciła tylko jeden punkt podczas wyjazdowego meczu z Realem Sociedad.

Przedstawienie Barçy

Motywacja na mecz przeciwko Realowi Madryt na Camp Nou była niesamowita. Liczny tłum spodziewał się zaciętego spotkania, ale Barça rozegrała jedno z najlepszych spotkań ery, demolując obronę gości, z Evaristo de Macedo na czele, który zdobył trzy bramki.

Otwarcie wyniku nastąpiło w 23. minucie, kiedy to Evaristo wykorzystał podanie Tejady. Intensywność spotkania szybko wzrosła i w 40. minucie incydent z Rodrim i Psukasem został niezauważony przez arbitra, Birigaya Nieva. Mecz do przerwy zakończył się wynikiem 1-0, wszystko wydawało się poukładane, ale Barça na drugą połowę wyszła jeszcze bardziej żądną zwycięstwa. Po 67. minutach, Evaristo przeprowadził piękny slalom pomiędzy zawodnikami w białych strojach, łącznie z bramkarzem, Alonso, i trafiając do pustej bramki. Nim świętowanie na trybunach się skończyło, trzy minuty później, atak poprowadzony przez Suáreza zakończył się bramką świetnego w tym spotkaniu Evaristo, z Alonso wściekłym na swoich kolegów z defensywy.

Ostre starcie

Radość została przerwana przed końcem meczu. Ostre starcie pomiędzy Di Stéfano i Cziborem doprowadził do wymiany ciosów, inni gracze także wkrótce dołączyli do zdarzenia, co doprowadziła do bijatyki. Sędzia odesłał Czibora i Santamarię, głównych prowokatorów tego przykrego spektaklu. Pozostawał wciąż kwadrans gry, mimo kiepskiego nastroju, który zniszczył ducha gry, Tejada podwyższył wynik spotkania na 4-0 po imponującym rajdzie.

Geniusz HH

Niesamowity, ale równocześnie kontrowersyjny trener, Helenio Herrera, był autorem jednego ze swoich słynnych komentarzy pomeczowych: „Spodziewałem się tego zwycięstwa 4-0 i powtarzałem to moim zawodnikom wiele razy. Byłem przekonany, że zmiażdżymy Real Madryt, ponieważ znam klasę, kondycję i morale moich zawodników”. Barça faktycznie wyróżniała się w sezonie 1958/59 i wygrała tytuł z czterema punktami przewagi nad Realem Madryt, zdobywając 96 bramek w 30 meczach, wygrywając także puchar ligi i kompletując dublet.

21/04/2024 / 21:00

27/04/2024 / 14:00

mainXX:/2013/10/historyczne-el-clasico-26-pazdziernika/