1dn.13godz.57min.

Pierwsza przegrana: Ajax Amsterdam – FC Barcelona (2-1)

Barça przegrała 2:1 z Ajaxem i potrzebuje przynajmniej jednego punktu w meczu z Celtikiem, aby zapewnić sobie pierwsze miejsce.

FC Barcelona odniosła pierwszą porażkę w sezonie, po serii 28 meczów bez porażki. To Ajax pokonał drużynę Gerardo Martino po raz pierwszy od kiedy ten zasiadł na ławce Barçy. Drużyna z Holandii prowadziła już 2-0 w pierwszej połowie, ale czerwona kartka dla Veltmana i karny wykorzystany przez Xaviego, rozpoczęły drugą połowę. Mimo starania o remis, szczęście nie sprzyjało FC Barcelonie na Amsterdam Arenie i mecz skończył się przegraną 2-1.

Zespół będzie musiał czekać, aż do 11 grudnia, aby zapewnić sobie pierwsze miejsce w grupie. Będą potrzebowali przynajmniej jeden punkt, aby zapewnić sobie zwycięstwo nad AC Milan.

2-0 do przerwy

Gospodarze podeszli bardziej zdecydowanie do spotkania. FC Barcelona skupiła się na posiadaniu piłki, ale to Ajax stwarzał więcej zagrożenia. Zostali nagrodzeni w 19. minucie, kiedy to Van Rhijn posłał podanie do Serero, który zdobył bramkę.

Barça zaczęła grać lepiej po stracie bramki, Neymar był najbliższy zdobycia bramki, kiedy w końcu wydawało się, że drużyna z Katalonii zyskuje przewagę, Hoesen pokonał Pinto i powiększył prowadzenie.

Karny, czerwona kartka i 2-1

Wiele się zmieniło po przerwie. Kiepskie podanie do tyłu od Van Rhijna, zostało przejęte przez Neymara, który wdarł się w pole karne Ajaxu i pewnie wykorzystał by okazję, gdyby nie został powalony przez Veltmana. Obrońca Ajaxu zobaczył czerwoną kartkę, a Xavi, którego brakowało w meczu z Granadą, wykorzystał rzut karny, przywracając nadzieje na ostatnie 40 minut spotkania.

Młodzież na boisku

Goście mieli okazje na zmianę wyniku spotkania. Najlepszą miał Neymar, jednak wynik nie ulegał zmianie. Ajax bronił się dobrze, nawet decyzja o wpuszczeniu Piqué do ataku nie zmieniła tego.

Jedyną pozytywną wiadomością z ostatniego kwadransa były zmiany dokonane przez Tatę Martino. Na placu gry pojawił się Patric Gabarrón, który zadebiutował, a także Sergi Roberto i Adama Traoré, który zadebiutował w ostatnim meczu z Granadą.

Barça już awansowała, porażka wiele nie znaczy, ale zawodnicy będą rozczarowani tym, że nie zapewnili sobie pierwszego miejsca w grupie. Tym samym Ajax wciąż ma szanse na zapewnienie sobie awansu, jeśli pokonają AC Milan na San Siro.

Ajax Amsterdam – FC Barcelona (2-1)

1-0 Serero 19″ (van Rhijn)

2-0 Hoesen 42″

2-1 Xavi 49″ (rzut karny)

Ajax Amsterdam: Cillessen – Van Rhijn, Veltman, Moisander, Boilesen – Klaassen, Blind, Serero – Schöne, Hoesen, Fischer

Ławka rezerwowych: Vermeer, Poulsen, Van der Hoorn, Andersen, Duarte, Denswil, De Sa

FC Barcelona: Pinto – Puyol, Piqué, Mascherano, Montoya – Song, Xavi, Iniesta – Pedro, Cesc, Neymar

Ławka rezerwowych: Oier, Patric, Bartra, Busquets, Sergi Roberto, Adama, Dongou