01.01.1970, g. 00:00
vs
Do meczu pozostało:
-19138dn.-5godz.-34min.
1 X 2 Odbierz 2720 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Wyjaśniamy uraz mięśnia dwugłowego uda

Wyjaśniamy uraz mięśnia dwugłowego uda

Dr Diego Collaldo, specjalizujący się w chirurgii ortopedycznej i traumatologii, który pracuje dla Centro Médico Teknon, wyjaśnia na czym polega uraz mięśnia dwugłowego uda i jak należy postępować przy leczeniu takiej kontuzji.

Uszkodzenia włókien, na przykład w mięśniu dwugłowym uda, powstają w wyniku nadmiernego rozciągania mięśnia, na przykład przy nagłym zatrzymaniu, przyspieszeniu, czy zwalnianiu biegu. Kiedy podczas takich naprężeń dochodzi do granicy sprężystości (czyli stanu, w którym rozciągany mięsień nie powróci do swojego pierwotnego kształtu), dochodzi do naderwania włókien mięśniowych. Dr Collado określa to jako pre-rotura, pre-zerwanie, które jest powszechne u sportowców na najwyższym poziomie.

Ból jest głównym objawem uszkodzenia włókien i jest wywoływany właśnie nadmiernym rozciągnięciem mięśnia. Aby móc postawić diagnozę, podstawowymi sprawami są zajrzenie w historię poprzednich urazów i przede wszystkim badanie wykonane przez specjalistę. Lekarz może zlecić badanie USG, aby potwierdzić uraz, a więc jak duże nastąpiło rozciągnięcie i jak poważna zaszła szkoda. W powaznych przypadkach można również zastosować badanie rezonansem magnetycznym.

Proces powrotu do zdrowia jest typowy dla tego typu urazów – kontuzjowany zawodnik musi odpoczywać, a uszkodzone tkanki zregenerują się same. W przypadku profesjonalnych sportowców zazwyczaj wystarczy dwu- lub trzytygodniowy odpoczynek, jednak jego długość zawsze dyktuje skala odniesionego urazu. Po tym okresie należy wykonywać stopniowy trening, powracać powoli do fizycznej aktywności, aby przyzwyczaić mięsień do obciążeń i powrócić do stanu sprzed urazu.

W ciężkich przypadkach można przyspieszyć proces odbudowy włókien poprzez pracę z fizjoterapeutą. Mimo wszystko w przypadku takich urazów najlepszym lekarstwem jest czas.

Źródło: Sport.es

Kursy na mecze FC Barcelony

Brak spotkań

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.